بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۰ دسامبر ۲۰۱۸

سه شنبه 20 آذر 1397   سرویس
روز دوشنبه مجدداً روند قیمت نفت‌خام نزولی گردید. عوامل گوناگونی از جمله نگرانی از کندی تقاضای جهانی انرژی، افزایش تولید آمریکا و تصور ناکافی بودن میزان کاهش توافق شده برای حذف مازاد عرضه بازار، از علل این کاهش بوده‌اند.

روز دوشنبه مجدداً روند قیمت نفت‌خام نزولی گردید. عوامل گوناگونی از جمله نگرانی از کندی تقاضای جهانی انرژی، افزایش تولید آمریکا و تصور ناکافی بودن میزان کاهش توافق شده برای حذف مازاد عرضه بازار، از علل این کاهش بوده‌اند. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۱/۷۰ دلار (۲/۸درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۹/۹۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۱/۶۱ دلار (۳/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۱ دلارتسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه فوریه به ۸/۷۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

کاهش بیش از ۳۰ درصد قیمت نفت از دهه اول ماه اکتبر تا اواخر نوامبر سال جاری در اثر مازاد عرضه جهانی و کندی رشد اقتصادی، عربستان (به عنوان مهمترین عضو اوپک) و روسیه (به عنوان بزرگترین هم پیمان غیر عضو اوپک) را برآن داشت که برای حمایت از سطح قیمت واکنشی نشان دهند. لذا روز جمعه به دنبال توافق اوپک و هم‌پیمانانش روی کاهش تولید نفت به میزان ۱/۲ میلیون بشکه در روز، قیمت نفت حدود ۲ درصد افزایش یافت. بدین ترتیب، بر اساس توافق مذکور کشورهای عضو اوپک متعهد به کاهش ۸۰۰ هزار بشکه در روز و متحدان غیرعضو اوپک، متعهد به کاهش تولیدی معادل ۴۰۰ هزار بشکه در روز از ابتدای ژانویه ۲۰۱۹ و به مدت ۶ ماه شده‌اند.
به گفته Richard Perry تحلیل‌گر بازار درHantec، با وجود توافق کاهش سقف تولید اوپک وضعیت تقاضای جهانی نفت همچنان مورد تردید است؛ چرا که ترس‌های ناشی از کندی رشد جهانی اقتصاد همچنان در بازار حاکم است. وی معتقد است که شاید برای حفظ روند صعودی قیمت که در روز جمعه اتفاق افتاد، اوپک نیازمند به کاهش تولیدی معادل ۱/۵ میلیون بشکه در روز باشد. در همین راستا، Stephen Innes رئیس مبادلات آسیا- اقیانوسیه در کارگزاری Oanda و Sungchil Will Yun تحلیل‌گر ارشد کالا در HI Investment & Futures، نیز کافی بودن میزان کاهش توافق شده اوپک را برای رفع مازاد عرضه بازار مورد تردید قرارداده‌اند.
با وجود این که در حاشیه اجلاس G۲۰ سران دو کشور آمریکا و چین به توافقی مبنی بر توقف افزایش تعرفه‌های وارداتی به مدت سه ماه دست یافتند، اما شواهد نشان می‌دهد که باور بازار نفت بیشتر بر موقتی بودن این شرایط است؛ چرا که نگرانی‌های ناشی از کندی رشد جهانی اقتصاد هنوز بر بازار سایه انداخته است، به نحوی که روز دوشنبه بازارهای جهانی بورس نیز روند نزولی را طی نمودند. اگرچه بازار جهانی نفت‌خام در روز دوشنبه (پیش از آغاز تضعیف بازارهای جهانی بورس) تحت‌تأثیر نگرانی ناشی از خنثی‌شدن اثر مثبت توافق کاهش سقف تولید اوپک به وسیله اثر منفی کندی رشد تقاضای انرژی، کاهش ۳ درصدی خود را آغاز کرده بود؛ ولی در هر حال تضعیف بازار سهام در کنار تقویت دلار نیز عوامل دیگری برای فشار روی سطح قیمت نفت‌خام در روز دوشنبه بودند.
در همین حال، به گزارش بلومبرگ در روز دوشنبه، شرکت‌های حفاری نفتی آمریکا مانند Hess Crop. و ConocoPhillips به منظور حفظ سطح تولیدی که در سال ۲۰۱۸ داشته‌اند، اقدام به برنامه‌ریزی برای افزایش قابل توجه هزینه‌های سرمایه‌گذاری خود در سال آتی نموده‌اند. بنابراین، این اخبار نیز با توجه به این که شاخصی برای افزایش تولید نفت شیل آمریکا است، روز دوشنبه فشار بیشتری بر سطح قیمت وارد آورد. در همین حال، تخمین‌زده می‌شود هزینه‌های اکتشاف‌های نفتی در سطح جهانی در سال ۲۰۱۹ با ۸ درصد افزایش بالغ بر ۴۸۴ میلیارد دلار گردد.

سه شنبه 20 آذر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد