بررسی بازار جهانی نفت روز۷ دسامبر ۲۰۱۸

دو شنبه 19 آذر 1397   سرویس
با کاهش نگرانی‌ها پیرامون اشباع بازار نفت و مازاد عرضه تحت‌تأثیر تصمیم اوپک و متحدانش مبنی بر کاهش تولید از ماه ژانویه ۲۰۱۹، روز جمعه بازار شاهد بیش از ۲ درصد افزایش قیمت نفت بود.

با کاهش نگرانی‌ها پیرامون اشباع بازار نفت و مازاد عرضه تحت‌تأثیر تصمیم اوپک و متحدانش مبنی بر کاهش تولید از ماه ژانویه ۲۰۱۹، روز جمعه بازار شاهد بیش از ۲ درصد افزایش قیمت نفت بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با۱/۶۱ دلار (۲/۹درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۱/۶۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۱/۱۲ دلار (۲/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۲/۶۱ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه فوریه به ۸/۸۶ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

کشورهای عضو اوپک و متحدانش به رهبری روسیه روز جمعه بر کاهش تولید به میزان ۱/۲ میلیون بشکه در روز از سال ۲۰۱۹ توافق نمودند. علی‌رغم فشارهای رئیس جمهور آمریکا مبنی بر عدم کاهش تولید نفت‌خام اوپک، این میزان کاهش توافق شده بیش از میزان انتظار یعنی ۱ میلیون بشکه در روز بود. بر اساس توافق حاصله، کشورهای عضو اوپک تولید خود را به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهند داد؛ در حالی که متحدان غیر عضو اوپک برای کاهش تولیدی معادل ۴۰۰ هزار بشکه در روز تلاش خواهند نمود.
الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه، ضمن تأیید توافق کاهش تولید ۱/۲ میلیون بشکه در روز اضافه نمود که احتمالاً بازار در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ با مازاد عرضه رو به رو خواهد بود.
بدین‌ترتیب، افزایش هفتگی شاخص‌های نفت برنت و WTI در هفته گذشته به ترتیب معادل ۵/۴ و ۳/۷ درصد بود. به عقیده John Paisie مدیر اجرایی Stratas Advisors، بدون کاهش تولید بازار شاهد فشارزیادی روی سطح قیمت بود. وی اضافه نمود که عربستان سعودی همچون بند بازی که سعی در حفظ تعادل خود دارد، از یک سو خواستار حفظ روابط دوستانه خود با آمریکاست و از سوی دیگر برای دستیابی به سطوح بالاتر قیمت نفت و ایجاد تعادل در بودجه‌ خود، نیاز به کاهش تولید دارد.
به عقیده یکی از استراتژیست‌های بازار جهانی نفت در BNP Paribas، اگر چه اجرای کامل توافق کاهش تولید اوپک می‌تواند منجر به کاهش مازاد عرضه بازار گردد ولی قادر به حذف کامل آن نیست و انتظار می‌رود که در نیمه نخست سال آتی سطح ذخیره‌سازی‌های نفتی در جهان به هر حال افزایش یابد.
از ماه اکتبر تا کنون به دلیل مازاد عرضه موجود در بازار (به لطف افزایش تولید عربستان، روسیه و آمریکا)، قیمت نفت بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است و این موضوع موجب نگرانی فعالان بازار نفت گردیده بود. همین امر اوپک و همراهانش را بر آن داشت که سطح تولید خود را برای حفظ قیمت کاهش دهند. این درحالی بود که روز پنج‌شنبه همزمان با این که اوپک در نخستین روز نشست خود تنها به یک توافق احتمالی برای مبارزه با کاهش قیمت دست یافته بود و بیم آن می‌رفت که این توافق منجر به کاهش حتمی تولید نگردد، قیمت حدود ۳ درصد سقوط نمود.
به گفته منابع مطلع اوپک، نهایتاً روز جمعه پس از اینکه ایران با رقیب اصلی خود یعنی عربستان بر سر معافیت از کاهش تولید به توافق رسید، موافقت خود را برای کاهش سقف تولید به اوپک اعلام نمود. شنیده ها حاکی از آنست که برایان هوک نماینده مخصوص آمریکا در خصوص مسائل ایران قبل از اجلاس اوپک با وزیر انرژی عربستان جلسه ای داشته است. البته نتایج اجلاس اوپک مبنی بر کاهش سقف تولید، همزمان با معافیت ایران از کاهش تولید، حاکی از آنست که وی در همراه نمودن عربستان و اوپک با سیاست‌های ایران ستیز، آمریکا موفق نبوده است. لازم به ذکر است لیبی و ونزوئلا نیز از کاهش تولید معاف هستند.
شایان ذکر است که تولید اوپک، روسیه و آمریکا نسبت به پایان سال ۲۰۱۷ به میزان ۳/۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و به ۵۶/۳۸ میلیون بشکه در روز بالغ گردیده است، که این میزان تقریباً ۶۰ درصد از مصرف جهانی را تشکیل می‌دهد. بیشتر این افزایش تولید از سوی آمریکا بوده که نسبت به اوایل سال ۲۰۱۶ به میزان ۲/۵ میلیون بشکه بیشتر گردیده و به رکورد ۱۱/۷ میلیون بشکه در روز صعود نموده و آمریکا را به بزرگترین تولیدکننده نفت دنیا بدل نموده است. گفتنی است، بنا بر گزارش هفتگی بیکرهیوز، طی هفته گذشته (هفته منتهی به ۷ دسامبر) شرکت‌های حفاری آمریکا تعداد دکل‌های فعال حفاری نفت خود را به میزان ۱۰ دستگاه کاهش داده‌اند که پس از اینکه طی هفته‌های اخیر تعداد این دکل‌ها به سرعت در حال رشد بود، میزان کاهش هفتگی درهفته گذشته از ماه مه سال ۲۰۱۶ بی سابقه بوده است. در واقع، کاهش سطح قیمت WTI به حدود ۵۰ دلار در هر بشکه سود بسیاری از تولیدکنندگان شیل آمریکا را تهدید نموده است. این تولیدکنندگان معمولاً نفت‌خام خود را پیش فروش می‌نمایند و به همین دلیل اگر تا کنون با ضرر مواجه نشده باشند، در صورت عدم بهبود سطح قیمت نفت، برخی از آنها مجبور به خروج از بازار تولید نفت خواهند شد. شایان ذکر است، بنا به گزارش هفتگی EIA در روز پنج‌شنبه، میزان ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام آمریکا پس از اینکه ده هفته متوالی روند صعودی به خود گرفته بود و منجر به افزایش شدید نگرانی در خصوص مازاد عرضه بازار شده بود، بالاخره درهفته منتهی به ۳۰ نوامبر ۷/۳ میلیون بشکه کاهش یافت. این کاهش در کنار کاهش تعداد دکل‌های حفاری نفتی می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر نگرانی تولیدکنندگان شیل آمریکا از افت قیمت نفت باشد.
بنابراین، بی‌شک یکی از منتفعان قطعی توافق کاهش تولید اوپک در روز جمعه، تولیدکنندگان شیل آمریکا می‌باشند. لذا از یک سو کاهش تولید منجر به حمایت از سطح قیمت جهانی نفت می‌گردد و از سوی دیگر، این تولیدکنندگان تعهدی مبنی بر کاهش و محدودیت تولید خود ندارند. تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا به این امید هستند که با کاهش تولید اوپک، مجدداً در سال ۲۰۱۹ به تولید در محدوده سودآور بازگردند.

دو شنبه 19 آذر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد