بررسی بازار جهانی نفت روز۳ دسامبر ۲۰۱۸

سه شنبه 13 آذر 1397   سرویس
توافق تجاری آمریکا و چین که ماحصل اجلاس G۲۰ بود و اعلام آلبرتای کانادا برای کاهش نفت تولیدی در استان غربی کانادا، مهمترین عواملی بودند که روز دوشنبه موجب گردید بازار شاهد افزایش حدود ۴ درصد در قیمت نفت‌خام باشد.

توافق تجاری آمریکا و چین که ماحصل اجلاس G۲۰ بود و اعلام آلبرتای کانادا برای کاهش نفت تولیدی در استان غربی کانادا، مهمترین عواملی بودند که روز دوشنبه موجب گردید بازار شاهد افزایش حدود ۴ درصد در قیمت نفت‌خام باشد. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۲/۲۳ دلار (۳/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۱/۶۹ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۲/۰۲ دلار (۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۲/۹۵ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه فوریه به ۸/۵۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در حاشیه اجلاس G۲۰، دونالد ترامپ و شی‌جین‌پینگ به توافقی در زمینه جنگ تعرفه‌ای بین دو کشور دست یافتند. این توافق شامل تعلیق سه ماهه افزایش بیشتر تعرفه‌های دو جانبه برای پیشبرد مذاکرات میان پکن و واشنگتن است. بدین ترتیب، آمریکا افزایش تعرفه روی ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را فعلاً به تعویق انداخت و چین نیز توافق نمود که کالای آمریکایی بیشتری خریداری نماید. جنگ تجاری بین این دو کشور که بزرگترین اقتصادهای روز دنیا به شمار می‌روند، به شدت تجارت جهانی را متأثر نموده و موجب نگرانی‌هایی در خصوص کندی رشد اقتصادی شده است. اگر چه نفت‌خام در لیست محصولاتی که با تعرفه وارداتی مواجه است نبود، ولی انتشار این خبر در روز دوشنبه جو مثبتی در بازار نفت ایجاد نمود. بنابراین، با امید به تقویت رشد جهانی اقتصاد و در نتیجه تقویت تقاضای نفت، قیمت نفت (پس از اینکه در ماه نوامبر با افتی ۲۲ درصدی مواجه بود) بالاخره روند صعودی به خود گرفت و حدود ۴ درصد رشد نمود. با این وجود، برخی از تحلیل‌گران تأثیر آن را گذرا ارزیابی نموده‌اند؛ چرا که با پایان این دوره ۹۰ روزه و با توجه به تهدیدهای ترامپ، تعرفه‌ها از ۱۰ درصد فعلی به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.
عامل دیگر تقویت بازار در روز دوشنبه، این بود که آلبرتای کانادا به طور غیرمنتظره‌ای اعلام نمود که تولیدکنندگان ایالت غربی کانادا را مجبور به کاهش تولیدی معادل ۸/۷ درصد یا ۳۲۵ هزار بشکه در روز خواهد نمود. این اقدام به منظور رفع تنگنا در خط لوله انجام شده است که منجر به افزایش ذخایر نفت‌خام در مخازن ذخیره‌سازی خواهد گردید. بدین ترتیب، در شرایطی که اعضای اوپک به دنبال کاهش تولید برای تقویت قیمت نفت هستند، این ایالت نیز آمادگی خود برای کاهش تولید را اعلام نموده است. لازم به ذکر است که کانادا چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت‌خام دنیا محسوب می‌گردد. البته برخی تحلیل‌گران نیز معتقدند که این کاهش تولید به دلیل مازاد عرضه داخلی کاناداست که منجر به کاهش شدید قیمت نفت کانادا به زیر ۲۰ دلار در هر بشکه شده است. به عقیده تحلیل‌گران کامرزبانک، شاید این اتفاق مقدمه‌ای برای دعوت بعمل‌آوردن ازاین کشور برای حضور در اجلاس روز جمعه اوپک در وین باشد.
گفتنی‌ است که اجلاس بعدی نمایندگان کشورهای اوپک و غیر اوپک روز پنج‌شنبه و جمعه آتی به منظور بحث پیرامون میزان تولید، در وین برگزار خواهد شد. انتظار می‌رود که اوپک و هم پیمانانش برای رفع اشباع بازار نفت‌خام در بازار که موجب کاهش ۳۰ درصدی قیمت گردیده، اقدام به کاهش سقف تولید نمایند. به عقیده Ritterbusch مدیرعامل مؤسسه Ritterbusch and Associates، میزان کاهش تولید ائتلاف اوپک و غیراوپک برای غلبه به روند نزولی قیمت، حدود ۱/۱ تا ۱/۲ میلیون بشکه در روز می‌باشد. این درحالیست که تحلیل‌گران Goldman Sache، کاهشی معادل ۱/۳ میلیون بشکه در روز توسط اوپک را لازمه تعدیل قیمت بازار نفت می‌دانند.
اتفاق دیگری که روز دوشنبه در بازار نفت رخ داد، اعلام قطر مبنی بر خروج از اوپک بود. اگر چه تولید نفت‌خام قطر کمتر از ۲ درصد کل تولید اوپک و به میزان ۶۰۰ هزار بشکه در روز می‌باشد ولی این کشور بزرگترین صادرکننده LNG جهان است. وزیر انرژی این کشور اعلام نموده که به منظور تمرکز بر سیاست‌های این کشور بر توسعه تولید و صادرات LNG چنین تصمیمی را اتخاذ نموده است. این درحالیست که برخی از تحلیل‌گران دلیل خروج قطر را تحریم‌ها و فشارهای تجاری علیه این کشور توسط عربستان می‌دانند.
شایان ذکر است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز شنبه اعلام نمود که هیچ عدد قطعی را برای میزان کاهش تولید نفت در نظر نگرفته ولی با این وجود به همکاری خود با کشورهای عضو اوپک برای کاهش تولید جهانی ادامه خواهد داد. گفتنی است که در حال حاضر تولید این کشور پس از اینکه در ماه اکتبر به حداکثر خود یعنی ۱۱/۴۱ میلیون بشکه بالغ گردید، با اندکی کاهش در ماه نوامبر به سطح ۱۱/۳۷ میلیون بشکه‌ در روز رسید.
به هر حال، هم اکنون معامله گران بازار برای ادامه موضع گیری های خود در بازار نفت، نخست درانتظار انتشار داده‌های ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام آمریکا در روز چهارشنبه و سپس در انتظار نتایج نشست اوپک و هم پیمانانش در روزهای پنج شنبه و جمعه هستند.

سه شنبه 13 آذر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد