بررسی بازار جهانی نفت روز ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸

یک شنبه 11 آذر 1397   سرویس
قیمت‌های فیوچرز نفت‌خام در روز جمعه به دلیل نگرانی‌های مربوط به مازاد عرضه و همچنین تقویت دلار به کاهش خود ادامه داد و بزرگترین سقوط قیمت ماهانه در یک دهه اخیر را ثبت نمود.

قیمت‌های فیوچرز نفت‌خام در روز جمعه به دلیل نگرانی‌های مربوط به مازاد عرضه و همچنین تقویت دلار به کاهش خود ادامه داد و بزرگترین سقوط قیمت ماهانه در یک دهه اخیر را ثبت نمود. در عین حال، کاهش قیمت به دلیل انتظارات بازار از کاهش تولید اوپک و روسیه محدود گردید. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه ۰/۵۲ دلار (۱ درصد) کاهش یافت و در سطح ۵۰/۹۳ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه نیز ۰/۸۰ دلار (۱/۳ درصد) کاهش یافت و با قیمت ۵۸/۷۱ دلار در هر بشکه تسویه شد. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به WTI برای ماه ژانویه به ۷/۷۸ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت‌های نفت‌خام با کاهش ۲۲ درصدی در طول ماه نوامبر به رکورد جدیدی در یکه دهه اخیر دست یافت. اگرچه قسمت زیادی از کاهش قیمت معاملات اولیه روز جمعه به خاطر انتظار کاهش تولید توسط تولیدکنندگان عمده نفت در آستانه نشست اوپک در پایان سال جاری اصلاح گردید، ولی قیمت تسویه شده در پایان روز معاملاتی همچنان به روند کاهش خود ادامه داد. در نشست آتی اوپک که هفته آینده برگزار خواهد شد، تولیدکنندگان تصمیم خواهند گرفت که آیا تولید خود را کاهش دهند یا خیر. به گفته معامله‌گران، کمیته مشورتی اوپک پیشنهاد کرده است که تولید نفت‌خام به میزان ۱/۳ میلیون بشکه نسبت به سطوح ماه گذشته کاهش یابد. با انتشار این خبر در ساعات پایانی روز معاملاتی جمعه، قسمتی از کاهش قیمت نفت جبران گردید. این در حالی است که روسیه نیز نگرانی خود را از سقوط قیمت‌های نفت ابراز کرده است. داده‌های داوجونز نشان می‌دهد که هر دو شاخص WTI و برنت با بزرگ‌ترین درصد کاهش قیمت در یک دهه اخیر مواجه شده‌اند. قیمت نفت‌خام برنت از ابتدای سال تاکنون تقریباً ۱۲ درصد کاهش یافته که ناشی از افزایش تولید ایالات متحده و روسیه در کنار اعضای کلیدی اوپک و در نتیجه، خلق مازاد عرضه در بازارهای جهانی بوده است. طبق گزارش ماهانه اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، تولید نفت‌خام ایالات متحده در ماه سپتامبر حدود ۱۲۹ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرد و به رکورد ۱۱/۵ میلیون بشکه در روز رسید. فؤاد رزاق‌زاده، تحلیل‌گر بازار در کارگزاری Forex.com، در هیمن رابطه اظهار داشت که فشار قیمت مطمئناً باعث تداوم کاش قیمت به واسطه نگرانی‌های ناشی از مازاد عرضه و کاهش رشد تقاضا خواهد شد... اگر اقدامی نشود، قیمت‌های نفت مطمئناً بیشتر سقوط می‌کند؛ در حالی که یک کاهش تولید می‌تواند بخش قابل توجهی از سطح فروش مازاد را کاهش دهد.
این در حالی است که واسطه‌گران نفت‌خام برنت خالص موقعیت‌های خرید خود را به کمترین سطح از سال ۲۰۱۵ در هفته منتهی به ۲۷ دسامبر کاهش داده‌اند. براساس داده‌های ICE، تعداد خالص قراردادهای خرید با ۱۴۰۵۷ فقره کاهش به ۱۶۸۵۱۲ قرارداد رسیده است. یک شاخص CME group نشان می‌دهد که انتظارات مربوط به کاهش تولید احتمالی اوپک در حال ضعیف شدن است. این ابزار که OpecWatch نامیده می‌شود، از بازار معاملات اختیاری نفت‌خام WTI برای محاسبه احتمالات نتیجه نشست اوپک استفاده می‌کند. براساس این شاخص، جهت تمایلات بازار از ۷۰ درصد برای یک کاهش تولید کوپک در اوایل هفته جاری، به ۵۶ درصد در روز جمعه رسیده است. در همین شرایط، حجم ذخیره‌سازی نفت‌خام در ایالات متحده نیز به سرعت در حال افزایش بوده و پس از ۱۰ هفته متوالی به ۴۵۰/۵ میلیون بشکه بالغ گردید. بعلاوه، گزارش هفتگی بیکر هیوز که روز جمعه منتشر شد نیز نشان می‌دهد تعداد دکل‌های فعال حفاری با ۲ دستگاه افزایش به ۸۸۷ دستگاه رسیده است. لازم به ذکر است که طبق گزارش ماهانه EIA، تولید انباشته نفت‌خام ایالات متحده از ۳۵۲ میلیون بشکه در ماه اوت به ۳۴۴ میلیون بشکه در ماه سپتامبر کاهش پیدا کرده است.

یک شنبه 11 آذر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد