بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۷ دسامبر ۲۰۱۸

چهار شنبه 7 آذر 1397   سرویس
در پی ادامه نگرانی‌ها پیرامون کندی رشد جهانی اقتصاد در اثر تنش‌های تجاری آمریکا و چین، روز سه‌شنبه مجدداً بازار شاهد روند نزولی قیمت نفت بود.

در پی ادامه نگرانی‌ها پیرامون کندی رشد جهانی اقتصاد در اثر تنش‌های تجاری آمریکا و چین، روز سه‌شنبه مجدداً بازار شاهد روند نزولی قیمت نفت بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۲۷ سنت (۰/۵درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۰/۲۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۷سنت (۰/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۱/۵۶ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق‌مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه به ۸/۶۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز سه‌شنبه بازار نفت پس از پشت سر گذاشتن یک روز پر نوسان، نهایتاً کاهش قیمت را بر اثر نگرانی‌های ناشی از کندی احتمالی در تقاضای انرژی و تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها، برای هر دو شاخص برنت و WTI ثبت نمود. لازم به یادآوری است که قیمت‌های برنت و WTI ، به دلیل نگرانی از مازاد عرضه از یک سو و کندی تقاضای انرژی از سوی دیگر، نسبت به اوایل ماه اکتبر بیش از ۳۰ درصد سقوط نموده‌اند. تنها عامل حمایتی قیمت در حال حاضر، امید به تصمیم درخصوص کاهش تولید اوپک و هم‌پیمانانش در جلسه هفته آتی اوپک (۶ دسامبر) در وین می‌باشد.
به عقیده فلاین تحلیل‌گر ارشد بازار در Price Futures Group، این درحالی است که انتظار می‌رود کندی رشد جهانی اقتصاد به دنبال تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، موجب کاهش تقاضای انرژی گردد؛ لذا روز سه‌شنبه این انتظارات موجب تقویت دلار و فشار بر روی قیمت نفت گردید.
روز دوشنبه، سفیر چین در آمریکا طی مصاحبه‌ای با وال‌استریت ژورنال اظهار داشت که چنانچه اختلافات تجاری ما بین آمریکا و چین و همچنین ما بین آمریکا و سایر کشورها ادامه یابد، یک خطر واقعی در کمین بازارهای جهانی خواهد بود. به عقیده فلاین، این اظهارات موجب افزایش نگرانی‌ها در خصوص اقتصاد جهانی و تقاضای انرژی در روز سه‌شنبه شد. در همین راستا، فعالان بازار بی‌صبرانه در انتظار برگزاری جلسه G۲۰ که متشکل از نمایندگان ۲۰ اقتصاد برتر جهان می‌باشد، در روزهای ۳۰ نوامبر و ۱ دسامبر هستند. مهم‌ترین موضوع بحث این جلسات جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن می‌باشد.
به گفته مشاور اقتصادی کاخ سفید در روز سه‌شنبه، ترامپ آمادگی خود را برای حصول یک توافق تجاری با چین اعلام نموده، اما چنانچه طی ملاقات شام روز شنبه آتی با رهبر چین که در حاشیه اجلاس G۲۰ برگزار می‌گردد توافقی در این خصوص حاصل نگردد، وی تعرفه‌های وضع شده روی واردات کالاهای چینی را مجدداً به شدت افزایش خواهد داد. کاخ سفید این جلسه شام را فرصتی برای حل مشکلات تجاری ما بین دو طرف می‌داند، اما مشاور اقتصادی کاخ سفید اظهار داشته که تاکنون واکنش امیدوارکننده‌ای در خصوص مسائل تجاری از چین دریافت ننموده‌اند. به عقیده John Kiduff یکی از شرکای Again Capital Management، تعرفه‌های فعلی قبلاً ضربه خود را بر پیکر اقتصاد جهانی وارد نموده و افزایش بیشتر آن موجب تضعیف شدن بیشتر چشم‌انداز تقاضای نفت و فرآورده‌های نفتی می‌گردد.
نکته دیگر در خصوص اجلاس G۲۰، حضور سه تولیدکننده برتر نفت یعنی روسیه، عربستان و آمریکا می‌باشد. در نتیجه، امید می‌رود در حاشیه اجلاس مذکور وضعیت کاهش تولید نفت‌خام توسط اوپک و متحدانش مشخص گردد. شنیده‌ها حاکی از آنست که عربستان سعی در متقاعد نمودن سایر اعضای اوپک و هم‌پیمانانش برای کاهش تولید به میزان ۱/۴ میلیون بشکه در روز دارد. البته این موضوع نباید دور از ذهن بماند که واکنش ترامپ به این موضوع قطعاً بر نتیجه تصمیمات عربستان اثر گذار خواهد بود.
شایان ذکر است، داده‌های هفتگی API خبر از افزایش مجدد میزان ذخیره‌سازی‌های نفت آمریکا به میزان ۳/۵ میلیون بشکه در هفته گذشته داده است. چنانچه این افزایش توسط EIA در گزارش هفتگی روز چهارشنبه تأیید گردد، این دهمین هفته متوالی‌ست که ذخیره‌سازی‌های آمریکا رو به افزایش است. این موضوع به عنوان شاخصی برای مازاد عرضه بازار می‌تواند عامل دیگری برای فشار بر سطح قیمت باشد.

چهار شنبه 7 آذر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد