بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸

سه شنبه 6 آذر 1397   سرویس
در پی انتشار اخباری مبنی بر ملاقات بزرگترین صادرکنندگان نفت‌خام دنیا یعنی عربستان و روسیه طی این هفته و احتمال تصمیم‌گیری در خصوص کاهش تولید توسط این بازیگران مهم بازار نفت، روز دوشنبه بازار شاهد بیشترین افزایش یک روزه قیمت نفت طی دو ماه اخیر بود.

در پی انتشار اخباری مبنی بر ملاقات بزرگترین صادرکنندگان نفت‌خام دنیا یعنی عربستان و روسیه طی این هفته و احتمال تصمیم‌گیری در خصوص کاهش تولید توسط این بازیگران مهم بازار نفت، روز دوشنبه بازار شاهد بیشترین افزایش یک روزه قیمت نفت طی دو ماه اخیر بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۱/۶۸ دلار (۲/۹درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۰/۴۸ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۱/۲۱ دلار (۲/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۱/۶۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژانویه به ۸/۸۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز جمعه گذشته، دراثر نگرانی‌های ناشی از اشباع بازار نفت، شاخص قیمت‌های نفت به شدت افت نمود و به کمترین میزان خود از اکتبر ۲۰۱۷ رسید؛ به طوری‌که قیمت برنت به دامنه قیمتی زیر ۶۰ دلار سقوط نمود و به ۵۸/۴۱ دلار در هر بشکه رسید و قیمت WTI نیز به ۵۰/۱۵ دلار در هر بشکه تنزل نمود.
روز دوشنبه صحبت در خصوص ملاقات مقامات ارشد عربستان و روسیه در هفته جاری منجر به این شد که فعالان بازار نفت گمانه‌زنی‌هایی در خصوص توافقات اولیه بر روی کاهش تولید پیش از فرارسیدن جلسه ۶ دسامبر اوپک داشته باشند. در نتیجه، بازار نفت‌خام روز دوشنبه شاهد افزایش قابل توجه قیمت بود. با این وجود عدم اطمینان در خصوص رشد جهانی اقتصاد و وجود علائم بیشتری مبنی بر افزایش عرضه، همانند دستیابی عربستان به رکورد جدید سطح تولید، مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام گردید. شایان ذکر است که به گفته منابع مطلع در صنعت نفت، تولید نفت‌خام عربستان در ماه نوامبر به رکورد ۱۱/۳-۱۱/۱ میلیون بشکه در روز دست یافت.
از عوامل دیگر افزایش قیمت در روز دوشنبه، بهبود وضعیت بازار سهام آمریکا بود که این مسئله به‌ دلیل شروع Cyber Monday، یا بزرگترین روز خرید آنلاین در سال بود. به گفته معامله‌گران، عامل دیگری که زمینه را برای رشد قیمت در روز دوشنبه فراهم نمود، افزایش محدود ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام در کوشینگ اوکلاهما به میزان ۱۲۶ بشکه در روزهای سه‌شنبه تا جمعه بود.
در ماه‌های اخیر، افزایش ارزش دلار که منجر به کندی تقاضا در بازارهای نوظهور اقتصادی شده، به همراه افزایش هزینه‌های اخذ وام و تهدید رشد اقتصاد جهانی به دلیل اختلافات تجاری ما بین آمریکا و چین، منجر به فاصله گرفتن سرمایه گذاران از بازارهایی مانند بازار نفت و سهام شده است.
به گفته کمیسیون تجارت کالای آمریکا، صندوق‌های پوشش ریسک و سایر مدیران صندوق‌های پولی برای نخستین بار در ۸ هفته گذشته، روز دوشنبه موقعیت‌های خوش‌بینانه خود در بازار (Bullish) نفت‌خام WTI را افزایش دادند. این افزایش از ماه سپتامبر برای بار اول اتفاق افتاده و بدین‌ترتیب خالص موقعیت خرید قراردادهای آتی WTI از کمترین میزان خود طی بیش از یک سال گذشته اندکی فاصله گرفت.
فعالان بازار هم اکنون در انتظار نتایج جلسه G۲۰ در آرژانتین طی روزهای آتی و سپس برگزاری جلسه ۶ دسامبر اوپک و هم پیمانانش در وین هستند. لازم به یادآوریست که در جلسه G۲۰، محمد بن سلمان شاهزاده عربستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شرکت خواهند نمود. انتظار می‌رود که این جلسه منجر به شفاف‌سازی بیشتری در خصوص تصمیمات اوپک برای کاهش تولید گردد. ضمناً گمان می‌رود که در جلسه ۶ دسامبر، عربستان سیاست کاهش تولید تا سقف ۱/۴ میلیون بشکه در روز توسط اعضای اوپک و سایر هم پیمانانشان را در پیش بگیرد. در همین راستا، طارق ظهیر یکی از مدیران Tyche Capital اظهار نموده که هم اکنون سیگنال‌هایی از روسیه مبنی بر عدم خشنودی از کاهش تولید دریافت شده است. روسیه نگران است که با کاهش تولید سهم بازار خود را به آمریکا واگذار نماید.
به عقیده تحلیل‌گران Goldman Sachs، اوپک و سایر متحدانش مطمئناً به توافقی در خصوص تلاش برای افزایش قیمت برنت دست خواهند یافت. این کارشناسان اظهارداشته‌اند که اگر چه گمان نمی‌رفت قیمت ۸۶ دلار برنت پایدار باشد ولی هرگز تصور نمی‌شد که قیمت برنت به ۵۹ دلار در هر بشکه نیز سقوط نماید؛ همان طور که برای قیمت برنت در سال ۲۰۱۹، قیمتی حدود ۷۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی نموده بودیم.

سه شنبه 6 آذر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد