بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸

چهار شنبه 30 آبان 1397   سرویس
با تشدید نگرانی‌ها پیرامون اثرات مخرب جنگ تجاری مابین آمریکا و چین بر رشد اقتصاد جهانی، و درنتیجه ادامه سقوط بازارهای جهانی بورس و تقویت دلار در مقابل سایر ارزها، روز سه‌شنبه بازار شاهد سقوط قیمت نفت‌خام بود.

با تشدید نگرانی‌ها پیرامون اثرات مخرب جنگ تجاری مابین آمریکا و چین بر رشد اقتصاد جهانی، و درنتیجه ادامه سقوط بازارهای جهانی بورس و تقویت دلار در مقابل سایر ارزها، روز سه‌شنبه بازار شاهد سقوط قیمت نفت‌خام بود. به ‌طوری که قیمت نفت‌خام WTI به پایین‌ترین سطح خود طی یک سال اخیر تنزل نمود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۴/۲۶ دلار(۶/۴درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۵۳ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۳/۷۷ دلار(۶/۶درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۸۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه ژانویه به ۹/۱ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بازار سهام آمریکا روز سه‌شنبه پس از اینکه برخی از شرکت‌های خرده فروشی مانند Target Crop و Kohl’s Crop پیش‌بینی‌های درآمدی و گزارش‌های ناامیدکننده فصلی خود را منتشر نمودند، به سقوط خود ادامه داد. سهام شرکت اپل که حدود ۲۰ درصد از میزان حداکثری خود تنزل نموده بود نیز پس از این که Goldman Sachs قیمت هدف خود را برای دومین بار در هفته کاهش داد، به روند نزولی خود ادامه داد. به گفته Mark Kepner معامله‌گر سهام در Themis Trading، علی‌رغم اینکه این فصل زمان خوبی برای کسب درآمد بوده است ولی هم اکنون مردم نگران آینده و کندی رشد اقتصادی در سال آتی هستند.
به دنبال افت بازار سهام، با توجه به این که روند بازار نفت همیشه تابع روند بازار بورس می‌باشد، قیمت نفت نیز شاهد کاهشی حدود ۷ درصد در روز سه‌شنبه بود. دلیل این سقوط قیمتی، نگرانی از کاهش رشد اقتصادی و افزایش تولید آمریکا بیش از میزان کاهش تولید اوپک بوده است. دلیل دیگر ادامه روند نزولی قیمت نفت، اظهارات ترامپ مبنی بر ادامه حمایت از عربستان حتی با وجود محرزشدن اطلاع محمد‌ بن ‌سلمان شاهزاده عربستان از برنامه قتل ژورنالیست عربستانی بود. در واقع، تحت این شرایط نگرانی سرمایه‌گذاران تا حد زیادی نسبت به بروز اختلال عرضه در اثر تنش‌های ما بین آمریکا و عربستان رفع گردید. ولی با توجه به این که آمریکا حمایت خود از عربستان را مشروط به عدم کاهش تولید اوپک و حفظ قیمت نفت در سطوح پایین نموده است، لذا هم اکنون با توجه به عدم قطع صادرات ایران به دلیل صدور معافیت به خریداران اصلی نفت ایران، بازار نه تنها با ریسک کمبود عرضه مواجه نیست، بلکه به زودی با ریسک مازاد عرضه دست و پنجه نرم خواهد نمود. بالاخص این که تولید نفت‌خام آمریکا نیز به شدت روند صعودی دارد و EIA برای هشت هفته متوالی افزایش ذخایر نفت‌خام آمریکا را اعلام نموده است. لازم به یادآوری است، به نقل از رویترز، اوپک به توافق اولیه‌ای برای کاهش تولید در ماه آینده رسیده است اما هنوز در خصوص میزان قطعی آن تصمیمی گرفته نشده است. حال باید دید با توجه به فشارهای ترامپ تصمیم نهایی اوپک چه خواهد بود و عربستان برای از دست ندادن حمایت‌های آمریکا از یک سو و مقابله با مازاد عرضه بازار و نجات قیمت از روند شدید نزولی از سوی دیگر، چه سیاستی در پیش خواهد گرفت و واکنش سایر اعضای اوپک و همپیمانانشان به این سیاست چه خواهد بود.
شایان ذکر است، علی‌رغم اینکه پلاتس بر اساس تحقیقات خود در انتظار افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکا برای نهمین هفته متوالی و به میزان ۲/۸ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱۶ نوامبر می‌باشد؛ ولی روز سه‌شنبه داده‌های API حاکی از کاهش موجودی نفت‌خام به میزان ۱/۵میلیون بشکه بود. هم اکنون سرمایه‌گذاران در انتظار انتشار داده‌های هفتگی EIA در این خصوص می‌باشند.

چهار شنبه 30 آبان 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد