بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸

دو شنبه 28 آبان 1397   سرویس
در حالی که افزایش عرضه نفت‌خام موجب تضعیف بازار جهانی نفت‌خام گشته، روز جمعه صحبت‌ها در خصوص کاهش تولید در میان تولیدکنندگان نفت‌خام موجب پشتیبانی از قیمت نفت‌خام پس از طی یک روند نزولی طی هفته گذشته گردید.

در حالی که افزایش عرضه نفت‌خام موجب تضعیف بازار جهانی نفت‌خام گشته، روز جمعه صحبت‌ها در خصوص کاهش تولید در میان تولیدکنندگان نفت‌خام موجب پشتیبانی از قیمت نفت‌خام پس از طی یک روند نزولی طی هفته گذشته گردید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۱۴ سنت (۰/۲ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۷۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر در روز جمعه ثابت و در سطح بشکه‌ای ۵۶/۴۶ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژانویه به ۱۰/۰۸ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در حقیقت شواهد مبنی بر ضعف رشد جهانی اقتصاد و تصمیم دونالد ترامپ در خصوص اعطای معافیت از تحریم‌ها به خریداران اصلی نفت‌خام ایران موجب تحت فشار قرار گرفتن قیمت نفت‌خام طی هفته گذشته گردیده بود.
ضمناً از سر گیری صادرات نفت‌خام کرکوک عراق نیز به تضعیف بازار کمک نمود. لازم به ذکر است که صادرات نفت‌خام از میدان کرکوک از سال گذشته به دنبال درگیری ها بین دولت خود مختار کردستان و دولت عراق متوقف گردید.
در حالی که قیمت نفت‌خام آمریکا در طول هفته گذشته ۶/۲ درصد کاهش یافت افزایش اندک شاخص WTI در روز های پایانی هفته اندکی از شدت کاهش کاست. ضمناً نگرانی‌ها در خصوص مازاد عرضه در بازار نفت‌خام موجب همچنان بر معاملات بازار نفت سایه افکنده است. به طوری که بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) میزان ذخیره سازی های نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۹ نوامبر برای هشتمین هفته متوالی به میزان ۱۰/۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافت.
ضمناً ذخیره‌سازی نفت‌خام در کوشینگ اکلاهما که کانون ذخیره‌سازی نفت‌خام WTI می‌باشد در طول هفته گذشته همراه با صعود میزان تولید نفت‌خام آمریکا، افزایش یافت به طوری که بر اساس گزارش Clipper Data نسبت به اواسط ماه سپتامبر با ۴۸ میلیون بشکه افزایش مواجه گشته است. به‌علاوه بر اساس گزارش EIA میزان تولید نفت‌خام آمریکا در طول هفته منتهی به ۹ نوامبر به ۱۱/۷ میلیون بشکه در روز رسید. این مسئله نیاز به کاهش تولید از سوی کشورهای عضو اوپک را پر رنگ‌تر می‌نماید.
در حال حاضر سه کشور آمریکا، روسیه و عربستان سعودی بیشترین میزان تولید نفت‌خام را دارا می‌باشند که در نتیجه آن بر اساس گزارش EIA عرضه جهانی از تقاضا بیشتر گشته است. در نتیجه این کاهش قیمت، سازمان کشورهای صادرکننده نفت‌خام و متحدانش از جمله روسیه تصمیم گرفتند تا سیاست کاهش عرضه را در پیش گیرد. این سیاست فقط چند ماه پس از تصمیم اوپک جهت افزایش تولید اتخاذ گردید. در حقیقت کاهش تولید اوپک، تأثیر افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکا را کم می‌نماید.
شایان ذکر است که بر اساس گزارش بیکر هیوز در روز جمعه، تعداد دکل‌های حفاری نفت‌خام آمریکا برای دومین هفته متوالی افزایش و به ۸۸۸ دستگاه رسید.

دو شنبه 28 آبان 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد