بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸

چهار شنبه 23 آبان 1397   سرویس
نگرانی‌های ناشی از مازاد عرضه و کمبود تقاضا در بازار نفت روز سه‌شنبه منجر به افت بیشتر قیمت شاخص‌های جهانی نفت گردید به نحوی که قیمت نفت‌خام در بازار نایمکس به کمترین مقدار خود در سال جاری رسید.

نگرانی‌های ناشی از مازاد عرضه و کمبود تقاضا در بازار نفت روز سه‌شنبه منجر به افت بیشتر قیمت شاخص‌های جهانی نفت گردید به نحوی که قیمت نفت‌خام در بازار نایمکس به کمترین مقدار خود در سال جاری رسید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۴/۶۵ دلار(۶/۶درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۵/۴۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر نیز با ۴/۲۴ دلار (۷/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۵/۶۹ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق‌مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژانویه به ۹/۶۳ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز سه‌شنبه با کاهش شدید قیمت‌های برنت و WTI، و در نتیجه افت سهام انرژی، شاخص بازار بورس آمریکا نیز سقوط نمود. این در حالی بود که در ساعات اولیه معاملات به دلیل انتشار خبر از سرگیری مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین، بازار سهام اندکی بهبود یافته بود. در واقع روز سه‌شنبه قیمت نفت‌خام آمریکا به پایین‌ترین سطح خود در سال ۲۰۱۸ سقوط نمود که علت اصلی آن پیام عدم رضایت ترامپ از کاهش تولید احتمالی اوپک بود که این موضوع سهام وال‌استریت را به شدت تحت‌تأثیر قرارداد.
درحالی که به عقیده برخی از تحلیل‌گران هم اکنون با توجه به وجود مازاد عرضه و چشم‌انداز تیره تقاضای بازار نفت، هیچ نشانه امیدوارکننده‌ای مبنی بر بهبود وضعیت قیمت نفت وجود ندارد، برخی دیگر از تحلیل‌گران مانند Owen Williams مؤسس Williams Market Analytics، معتقدند که کاهش فعلی قیمت نفت بیش از اندازه غیر واقعی است و وضعیت اقتصاد جهانی به اندازه‌ای بحرانی نشده که پی آمد آن چنین فشاری بر سطح قیمت باشد؛ بعلاوه اینکه ترس ناشی از مازاد عرضه نیز بزرگنمایی شده است. در همین راستا Badiali تحلیل‌گر ارشد Banyan Hill Research نیز معتقد است که میزان تولید عربستان هم اکنون نزدیک به حداکثر توان تولید این کشور است و نمی‌تواند تولید خود را برای مدت طولانی در این سطح حفظ نماید. بنابراین هم اکنون در وضعیت حداکثری تولید قرار داریم. وی معتقد است به همین دلیل قیمت فعلی، کف قیمت است و احتمالاً قیمت‌ها به زودی روند صعودی در پیش خواهند گرفت.
لازم به ذکر است که پس از اینکه در هفته گذشته بازار نفت آمریکا وارد حالت ناامیدکننده (Bearish) گردید و نسبت به نقطه اوج خود در اوایل اکتبر، ۲۰ درصد کاهش قیمت نشان داد، اوپک و هم‌پیمانانش در ابوظبی جلسه‌ای ترتبیب دادند. در این جلسه پیشنهاد کاهش تولید در سال آتی به میزان ۱ تا ۱/۴ میلیون بشکه مطرح گردید. بلافاصله ترامپ با انتشار پیامی عدم تأیید و رضایت خود را از این پیشنهاد اعلام نمود و نیز متذکر گردید که روند نزولی قیمت نفت به واسطه افزایش عرضه باید همچنان ادامه یابد.
البته با توجه به اینکه پیش‌تر ترامپ اوپک را محکوم به افزایش غیرواقعی قیمت نفت‌خام در بازار نموده بود، به نظر می‌رسد در واقع سیاست وی برای اعمال فشار بر عربستان و اوپک به منظور افزایش تولید و در همین حال اعلام معافیت برای خریداران مهم نفت‌خام ایران، آن‌هم دقیقاً در زمان اجرایی شدن تحریم‌ها، بیشتر با هدف شکست قیمت نفت بوده است. با توجه به اینکه تاکنون موضع‌گیری‌های آمریکا در قبال ایران و تحریم ایران ظاهراً به نفع عربستان و روسیه هم به لحاظ افزایش سهم بازار خود و هم به لحاظ افزایش قیمت بوده، اما هم‌اکنون به نظر می‌رسد پیش‌بینی این دو کشور درست نبوده، لذا باید منتظر واکنشهای آنها و مخصوصاً روسیه بود. در همین راستا کارشناسان کامرزبانک نیز معتقدند که تمام کسانی که گمان می‌کردند حملات کلامی ترامپ به اوپک و عربستان پس از پیروزی وی در کنگره به اتمام می‌رسد، اکنون دریافتند که حدسشان درست نبوده و سؤال مهمی که مطرح است این است که واکنش اوپک به حمله اخیر ترامپ چه خواهد بود. البته لازم به یادآوری‌ست در حالی‌که در جلسه روز یکشنبه وزرای نفت اوپک و هم‌پیمانانشان؛ عربستان اعلام نمود که میزان تولید این کشور باید حدود ۱ میلیون بشکه نسبت به سطح تولید ماه اکتبر کاهش یابد، ولی وزیر انرژی روسیه الکساندر نواک اظهار نموده که روسیه آمادگی واکنش سریع برای کاهش تولید را ندارد و باید منتظر بود و تغییرات بازار را رصد نمود و سپس تصمیم گیری نمود.
گفتنی‌ست بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تقاضای جهانی برای نفت‌خام اوپک در سال آتی، ۳۱/۵ میلیون بشکه بوده است این در حالی‌ست که دو ماه پیش، میزان تقاضای پیش‌بینی شده ۳۲ میلیون بشکه بود. لازم به ذکر است که میزان تولید اوپک هم اکنون ۱/۴ میلیون بشکه بیش از میزان تقاضای پیش‌بینی شده برای سال آتی است.
به عقیده Keith Lerner استراتژیست ارشد بازار در SunTrust Advisory Services قیمت‌های پایین نفت اگر چه به نفع مصرف‌کنندگان است اما باعث صدمه دیدن شرکت‌های بزرگ انرژی می‌گردد که طی سال گذشته درآمدهای خوبی را کسب نموده بودند و این موضوع می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های سرمایه‌ای این شرکت‌ها گردد.

چهار شنبه 23 آبان 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد