بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸

سه شنبه 22 آبان 1397   سرویس
بازارهای بورس آمریکا و اروپا روز دوشنبه به شدت سقوط نمود، در حالی‌که ارزش دلار در مقابل سایر ارزها به دلیل نگرانی از ریسک‌های سیاسی اروپا به بالاترین میزان خود طی ۱۶ ماه اخیر افزایش یافت و در نتیجه دیروز بازار نفت شاهد افت قیمت بود.

بازارهای بورس آمریکا و اروپا روز دوشنبه به شدت سقوط نمود، در حالی‌که ارزش دلار در مقابل سایر ارزها به دلیل نگرانی از ریسک‌های سیاسی اروپا به بالاترین میزان خود طی ۱۶ ماه اخیر افزایش یافت و در نتیجه دیروز بازار نفت شاهد افت قیمت بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژانویه با ۶ سنت (۰/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۰/۱۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر نیز با ۲۶سنت (۰/۴درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۹/۹۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژانویه به ۱۰/۰۴ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

شاخص‌های اصلی بورس آمریکا روز دوشنبه شاهد سقوطی حدود ۲ درصد یا بیشتر بودند. بعد از اینکه یکی از تأمین‌کنندگان قطعات آیفون پیش‌بینی خود را کاهش داد، شاخص سنگین وزن Apple با کاهش ۵ درصدی مواجه شد و این موضوع فشار قابل توجهی بر شاخص‌های بورس آمریکا وارد نمود. اگر چه در اوایل روز دوشنبه در اثر اخبار احتمال کاهش تولید اوپک و هم‌پیمانانش، روند افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی آغاز شده بود؛ ولی نهایتاً به دلیل افزایش روند فروش سهام در بازارهای بورس آمریکا، بازار نفت روز خود را با کاهش قیمت نسبت به روز قبل به پایان رساند. به زعم kate Warne استراتژیست سرمایه‌گذاری در Edward Jones، در واقع تمام نگرانی‌ها در خصوص رشد اقتصاد جهانی و مخصوصاً تقاضا برای محصولات کمپانی‌هایی مانند Apple است. وی معتقد است، سرمایه‌گذاران بیشتر نگران شرکتهایی هستند که رشد سریعتری دارند و نمی دانند که آیا این شرکتها به رشد خود با سرعت فعلی ادامه خواهند داد یا خیر.
در بازارهای بورس اروپا نیز وضعیت به همین منوال بود؛ به نحوی که بیشتر فروش سهام مربوط به بخش تکنولوژی بوده است. در اروپا ترس ناشی از Brexit و شکاف رو به رشد در بودجه ایتالیا فشار بیشتری بر یورو و پوند وارد نموده است. ارزش دلار نیز به این دلیل افزایش یافت که سرمایه‌گذاران اکنون اطمینان بیشتری در خصوص افزایش نرخ بهره در ماه آینده توسط فدرال رزرو دارند؛ به نحوی که شاخص دلار ۰/۸۱ درصد افزایش یافت، در حالیکه یورو ۱/۰۴ درصد کاهش یافت و به ۱/۱۲۱۶ دلار رسید.
در نتیجه تحولات یادشده، روز دوشنبه بازار بورس نیویورک شاهد کاهش قیمت‌های نفت‌خام WTI برای یازدهمین روز متوالی شد. این درحالی بود که قیمت در ساعات اولیه معاملات روز دوشنبه رو به رشد بود و پس از اظهار امیدواری ترامپ مبنی بر عدم کاهش تولید نفت توسط اوپک و هم‌پیمانانش، روند قیمت معکوس گردید. این اظهارامیدواری ترامپ، هشداری بود که در پی صحبت‌های وزیر انرژی عربستان در روز دوشنبه در آغاز همایش وزرای نفت و رهبران صنعت مبنی بر لزوم کاهش عرضه به میزان یک میلیون بشکه در روز در سال آتی به دلیل کاهش رشد تقاضا، داده شد و در واقع به نوعی اهداف عربستان را نقش بر آب نمود. در این میان، سیگنالهای دریافتی از سوی روسیه به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده نفت دنیا در خصوص کاهش عرضه متفاوت بوده است.
کاهش قیمت‌ نفت‌خام به میزان ۲۰ درصد طی یک ماه گذشته، از آنجایی نشأت گرفته که ناگهان زنگ‌های خطر مبنی بر مازاد عرضه بازار برای سرمایه‌گذاران به صدا درآمده است. از یک سو تولید آمریکا، روسیه و اوپک به بالاترین رکورد خود دست یافته و از سویی دیگر، با اعطای معافیت به خریداران نفت‌خام ایران، عملاً آمریکا شکست برنامه خود در به صفر رساندن ناگهانی عرضه ایران در ۴ نوامبر را پذیرفته و در نتیجه نفت‌خام ایران به طور کامل از بازار خارج نشده است. به گفته کارشناسان کامرزبانک، عدم کاهش انتظاری عرضه ایران به همراه افزایش بیش از انتظار تولید آمریکا ترکیبی است که پیامد آن مازاد عرضه بازار را به زودی به همراه خواهد داشت. بنابراین این موضوع منجر به نگرانی اوپک و هم پیمانانش، و تشکیل جلسه روز یکشنبه در ابوظبی شده است.
هم‌اکنون سرمایه‌گذاران در انتظار انتشار داده‌های هفتگی EIA در خصوص موجودی نفت خام آمریکا در روز چهارشنبه هستند. شایان ذکر است که پیش بینی می شود موجودی نفت خام این کشور هفته گذشته نیز به روند صعودی خود ادامه داده باشد. لذا این موضوع احتمالاً موجب فشار بیشتری بر سطح قیمت خواهد بود.

سه شنبه 22 آبان 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد