بررسی بازار جهانی نفت روز ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸

پنج شنبه 10 آبان 1397   سرویس
گمانه‌زنی‌ها در خصوص افزایش مجدد موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی و همچنین نگرانی از کاهش رشد تقاضای انرژی در اثر جنگ تجاری آمریکا و چین منجر به این گردید که در روز سه‌شنبه بازار شاهد کاهش سطح قیمت نفت‌خام باشد.

گمانه‌زنی‌ها در خصوص افزایش مجدد موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی و همچنین نگرانی از کاهش رشد تقاضای انرژی در اثر جنگ تجاری آمریکا و چین منجر به این گردید که در روز سه‌شنبه بازار شاهد کاهش سطح قیمت نفت‌خام باشد. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۱/۴۳ دلار(۱/۹درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۵/۹۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر نیز با ۸۶ سنت (۱/۳درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۱۸ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه دسامبر به ۹/۷۳ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز سه‌شنبه قیمت نفت‌خام بیش از یک درصد افت داشت که نشانه افزایش عرضه و نگرانی از کندی رشد جهانی اقتصاد و تقاضای سوخت تحت‌تأثیر تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین بود. به نحوی که قیمت نفت‌خام به پایین‌ترین سطح خود طی دو ماه اخیر تنزل نمود. شایان ذکر است، هفته گذشته در پی افت شدید بازار سهام و سنگینی سایه آن بر چشم‌انداز اقتصاد جهانی و رشد تقاضای نفت، قیمت نفت‌خام برای سومین هفته متوالی شاهد کاهش هفتگی خود بود. در بازار متلاطم روز دوشنبه، شاخص بورس آمریکا به دلیل نگرانی از وضعیت تجاری چین افت پیدا کرد، اما روز سه‌شنبه وضعیت بازار سهام اندکی بهبود یافت. در همین راستا، تحلیل‌گران JBC معتقدند که تضعیف قیمت نفت‌خام احتمالاً به دلیل تشدید جو منفی بازار به خاطر احتمال افزایش بیشتر تعرفه‌های آمریکا روی واردات کالاهای چینی بوده است. لازم به ذکر است، قیمت نفت‌خام پس از اینکه اوایل ماه اکتبر به بالاترین سطح خود در چهار سال اخیر دست یافت، به تدریج طی همین ماه دچار یک افت ۱۳ درصدی گردید. در واقع، قیمت شاخص‌های نفت‌خام با یک کاهش ۱۰ دلاری طی ماه اکتبر بدترین عملکرد خود را از ژوئیه ۲۰۱۶ ثبت نمود.
درحالی‌که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در آغاز هفته آینده اجرایی می‌شود، انتظار می‌رود این تحریم‌ها منجر به ایجاد کمبود عرضه جهانی و افزایش قیمت‌ها گردد. مهمترین سؤالی که شاید در این خصوص بتواند مطرح شود این است که آیا سایر تولیدکنندگان قادر به جبران کمبود عرضه ایران می باشند یا خیر. عربستان مهمترین عضو اوپک و روسیه به عنوان رهبر تولیدکنندگان غیراوپک، در اوایل تابستان بر روی افزایش تدریجی تولید نفت‌خام (پس از اینکه از ابتدای سال ۲۰۱۷ اقدام به کاهش تولید جهت تعدیل بازار نموده بودند) توافق نمودند. در هفته‌های اخیر، اظهارات وزیر انرژی عربستان مبنی بر افزایش تولید تا حداقل ۱۱ میلیون بشکه در روز فشار زیادی بر سطح قیمت‌های نفت‌خام وارد نمود.
اواخر روز سه‌شنبه، گزارش هفتگی API مبنی بر افزایش موجودی ذخیره‌سازی‌های آمریکا به میزان ۵/۷ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۲۶ اکتبر منتشر گردید. این درحالی ا‌ست که تحلیل‌گران پلاتس در انتظار افزایشی معادل ۳/۳ میلیون بشکه در موجودی ذخایر نفت‌خام بودند. این موضوع منجر به تغییرات اندکی در قیمت نفت‌خام در معاملات پس از بسته‌شدن بازار در روز سه‌شنبه گردید. هم اکنون معامله‌گران در انتظار گزارش هفتگی EIA در خصوص میزان ذخیره سازی‌های نفتی آمریکا هستند.

عامل دیگری که اثر منفی روی سطح قیمت دارد، افزایش تنش‌های آمریکا و چین می‌باشد. آمریکا ابتدا تعرفه‌هایی را روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی وضع نمود و به دنبال آن، چین نیز در پاسخی تلافی‌جویانه اقدام به وضع تعرفه بر واردات کالاهای آمریکایی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار نمود. به گفته ترامپ، هم اکنون توافقی به ارزش چندین میلیارد دلار آماده برای انعقاد است و چنانچه چین آمادگی لازم برای پذیرش این توافق را نداشته باشد، تعرفه‌های بیشتری در انتظار کالاهای چینی خواهد بود. لذا بیم آن می‌رود که تنش‌های تجاری به تقاضای نفت‌خام ضربه وارد نماید.
از سوی دیگر، به گفته IEA قیمت‌های نفت موجب فشار روی مصرف‌کنندگان شده و این موضوع با کاهش فعالیتهای جهانی اقتصاد می‌تواند اثر منفی بر تقاضای سوخت داشته باشد. شایان ذکر است مجموع تولید نفت‌خام عربستان، روسیه و آمریکا به ۳۳ میلیون بشکه بالغ گردیده که نشانگر افزایش ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید از ابتدای دهه جاری است و دلالت بر این موضوع دارد که این تولیدکنندگان به تنهایی قادر به تأمین یک سوم از تقاضای جهانی نفت‌خام هستند.

پنج شنبه 10 آبان 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد