بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۳ اکتبر ۲۰۱۸

چهار شنبه 2 آبان 1397   سرویس
در پی عوامل مختلفی از جمله اظهارات عربستان مبنی بر توانایی افزایش سریع عرضه نفت در صورت نیاز بازار و کاهش تنش‌های ما بین عربستان و آمریکا، و همچنین افزایش موقعیت‌های فروش در بازارهای جهانی بورس به دلیل نگرانی از کندی رشد تقاضا، روز سه‌شنبه بازار شاهد افت بیش از ۴ درصد در قیمت نفت‌خام بود.

در پی عوامل مختلفی از جمله اظهارات عربستان مبنی بر توانایی افزایش سریع عرضه نفت در صورت نیاز بازار و کاهش تنش‌های ما بین عربستان و آمریکا، و همچنین افزایش موقعیت‌های فروش در بازارهای جهانی بورس به دلیل نگرانی از کندی رشد تقاضا، روز سه‌شنبه بازار شاهد افت بیش از ۴ درصد در قیمت نفت‌خام بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۳/۳۹ دلار(۴/۳درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۶/۴۴ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه دسامبر نیز با ۲/۹۳(۴/۲درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۲۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق‌مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه دسامبر به ۱۰/۰۱ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بازار در روز سه‌شنبه شاهد سقوط قیمت هر دو شاخص نفت‌خام تا سطح قیمت‌های روز ۲۰ ماه اوت بود. به گفته معامله‌گران چنانچه قیمت WTI به زیر ۶۵ دلار سقوط نماید، با توجه به اینکه این عدد به لحاظ جو روانی بازار بسیار اهمیت دارد، احتمالاً شاهد شروع پروسه برداشت سود دیگری خواهیم بود. لازم به ذکر است که پس از اعلام داده‌های هفتگی API مبنی بر افزایش نزدیک به ۱۰ میلیون بشکه‌ای در موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۹ اکتبر، روند کاهشی قیمت حتی پس از بسته شدن بازار نیز ادامه یافت. هم اکنون سرمایه گذاران منتظر انتشار داده های هفتگی EIA در خصوص موجودی نفت‌خام آمریکا در روز چهارشنبه هستند. چنانچه افزایش شدیدی که توسط API گزارش شده تأیید گردد احتمالاً شاهد سقوط دوباره قیمت نفت خواهیم بود مخصوصاً اینکه دیروز قیمت نفت در بازار نایمکس به سطح بحرانی ۶۵ دلار بسیار نزدیک بود.
در واقع روز سه‌شنبه معامله‌گران تمرکز خود را بر گفته‌های مقامات سعودی مبنی بر اینکه این کشور قصد دارد علی‌رغم انتقادات جهانی پیرامون قتل ژورنالیست عربستانی، مسئولیت کنترل و ایجاد تعادل در بازار انرژی را به عهده بگیرد، گذاشتند.
پروسه برداشت سود در بازارهای جهانی سهام (به رهبری چین) نیز بر جو منفی بازار بورس بیشتر کالاها (از جمله نفت) صحه گذاشت و موجبات کاهش بیشتر قیمت را فراهم نمود. در کنار این موضوع افت شاخص بورس بازار آمریکا نیز فشار بیشتری بر سطح قیمت نفت‌خام وارد نمود. به گفته McGillian مدیر تحقیقات بازار Tradition Energy، شدت سقوط بازار نفت کاملاً قابل توجه است، اما در دنیای تجارت امروز، نوسانات تجاری افزایش یافته و اغلب شاهد چنین افت و خیزهایی در بازار هستیم. وی افزود اکنون باید دید که آیا این روند سقوط مارپیچی از کنترل خارج می‌گردد یا خیر. به عقیده وی نگرانی در خصوص وضعیت بازارهای بورس و نگرانی از روند رشد اقتصادی هم اکنون به بازارهای نفت نفوذ نموده است و عاملی برای کاهش قیمت نفت شده است. وی افزود هم اکنون سرمایه‌گذاران به شدت فعالیت‌های عربستان سعودی را رصد می‌کنند و بی‌صبرانه در انتظار این هستند که آیا ادعاهای این کشور در خصوص افزایش سریع تولید نفت‌خام به واقعیت می پیوندد یا خیر.
خالد الفالح وزیر انرژی عربستان در یک کنفرانس خبری در ریاض اعلام نموده که بازار نفت در شرایط مساعدی بود و وی امیدوار است که تولیدکنندگان نفت در دسامبر بتوانند به توافقی درجهت ادامه همکاری‌های خود برای نظارت بر بازار نفت و تثبیت آن، دست یابند. وی افزود که با نزدیک شدن به زمان تحریم ایران چنانچه اختلالی در عرضه مشاهده گردد، ما تصمیم به افزایش تولید بیشتر خواهیم گرفت و با این ذهنیت تلاش می‌کنیم که پاسخگوی تقاضای مشتریان با هدف رضایتمندی آنها، باشیم. وی همچنین یادآوری نمود که امکان افزایش تولید عربستان بین ۱ تا ۲ میلیون بشکه در روز (بیشتر از سطح فعلی تولید) وجود دارد.
در هر حال به نظر می‌رسد که امکان کاهش عرضه نفت توسط عربستان برای تلافی اقداماتی که علیه این کشور در رابطه با قتل خاشقجی صورت می‌پذیرد، کاهش یافته، مخصوصاً اینکه ترامپ اعلام نموده که تحریم‌ها در این رابطه، در خصوص افراد مسبب این حادثه وضع خواهد شد نه در خصوص دولت عربستان. در همین رابطه Peter Kiernan تحلیل‌گر انرژی معتقد است کاهش عرضه توسط عربستان بیشتر به ضرر خود این کشور خواهد بود. زیرا در این صورت سهم بازار خود را به سایر رقبا واگذار می‌کند ضمن اینکه به حیثیت خود به عنوان یکی از بازیگران تثبیت کننده بازار لطمه خواهد زد.
یکی دیگر از عواملی که بر سطح قیمت نفت روز سه‌شنبه فشار ایجاد نمود، نگرانی از کندی رشد تقاضا بود. تحلیل‌گران UBS پیش‌بینی می‌نماید که رشد تقاضای نفت به سطح ۱/۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ کاهش یابد در حالیکه انتظار دارند قیمت‌های نفت‌خام افزایش بیشتری داشته باشد و رشد اقتصادی تضعیف ‌گردد. البته لازم به ذکر است که بر اساس پیش‌بینی این تحلیل‌گران رشد تقاضا همچنان اندکی بالاتر از متوسط بلندمدت قرارمی‌گیرد. در همین حال این تحلیل‌گران پیش‌بینی نموده اند که تقاضا در کشورهای OECD تغییری نداشته باشد در حالیکه رشد تقاضا ناشی از رشد در کشورهای هند و چین خواهد بود.

چهار شنبه 2 آبان 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد