بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۶ اکتبر ۲۰۱۸

پنج شنبه 26 مهر 1397   سرویس
نگرانی از اختلال در عرضه نفت خاورمیانه بر اثر اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران و به چالش کشیده‌شدن روابط عربستان و آمریکا منجر به افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام در بازار روز سه‌شنبه گردید.

نگرانی از اختلال در عرضه نفت خاورمیانه بر اثر اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران و به چالش کشیده‌شدن روابط عربستان و آمریکا منجر به افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام در بازار روز سه‌شنبه گردید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۶۳ سنت (۰/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای 81.41 قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر نیز با ۱۴ سنت (۰/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۱/۹۲ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه دسامبر به ۹/۴۹ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

سناتور آمریکایی Lindsey Graham، شاهزاده محمد‌بن‌سلمان را متهم به صدور دستور قتل روزنامه‌نگار عربستانی جمال خاشقجی نمود و گفت این شاهزاده روابط با آمریکا را به مخاطره انداخته است. اما دونالد ترامپ پس از صحبت های تلفنی با محمد بن سلمان اعلام نمود که احتمالاً خاشقجی توسط قاتلان خودسر کشته شده و وی اضافه نمود که شاهزاده عربستان قصد دارد بررسی‌های گسترده‌ای را در خصوص ناپدید‌شدن خاشقجی انجام دهد و وی هیچ اطلاعی از آنچه در کنسولگری ترکیه یعنی جایی که خاشقجی ناپدید شده ندارد. این درحالیست که طی گزارشی که دیروز از سوی عربستان منتشر شد، وی به صورت غیر عمدی و طی بازجویی کشته شده است.
به گفته Jim Ritterbusch رئیس مؤسسه Ritterbusch and Associates، طی دو هفته آتی احتمالاً تمرکز مبادلات نفتی روی ایران و عربستان خواهد بود. وی معتقد است عربستان در شرایط فعلی احتمالاً درخواست کاخ سفید مبنی بر افزایش تولید را مورد توجه قرار نمی‌دهد و چنانچه آمریکا در رابطه با ناپدید‌شدن روزنامه‌نگارعربستانی تحریمی را برای عربستان در نظر بگیرد، این کشور همانطور که پیش از این هشدار داد، به راحتی قادر به کاهش تولید خود به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود. این درحالیست که ترامپ پیش از این به اعضای اوپک مخصوصاً عربستان برای افزایش تولید جهت کمک به پوشش کمبود عرضه ایران در اثر تحریم‌های آمریکا تأکید نموده بود.
هفته گذشته، قیمت‌های نفت با سقوط بازار سهام جهانی کاهش شدیدی داشت اما به گفته معامله‌گران، بهبود وضعیت بازارهای مالی به حمایت از سطح قیمت نفت در روز سه‌شنبه کمک نمود. در همین حال، انتشار داده‌های هفتگی API مبنی بر کاهش سطح ذخیره‌سازی‌های نفتی آمریکا به میزان ۱/۲ میلیون بشکه طی هفته گذشته منجر به ادامه روند صعودی قیمت نفت، پس از بسته شدن بازار گردید. این درحالیست که بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، انتظار می‌رفت که موجودی نفت‌خام آمریکا طی هفته گذشته به میران ۲/۲ میلیون بشکه افزایش داشته باشد. چنانچه داده‌های API در روز چهارشنبه توسط EIA تأیید گردد، پس از چهار هفته متوالی افزایش در سطح ذخیره‌سازی‌ها، این نخستین هفته‌ای‌ است که موجودی ذخایر آمریکا با کاهش مواجه شده است. البته لازم به ذکر است که سطح ذخیره‌سازی‌های هاب کوشینگ بر اساس گزارش API به میزان ۱/۵ میلیون بشکه افزایش داشته است. در همین حال، به گفته فعالان بازار، ضعف حاشیه سود بنزین آمریکا و رشد تولید نفت شیل آمریکا می‌تواند مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت گردد.
یکی دیگر از عوامل رشد قیمت در روز سه‌شنبه، انتشار خبر شکست مذاکرات کویت و عربستان در توافق بر سر دو میدان نفتی مشترک بود. به گفته فیل فلاین تحلیل‌گر ارشد Price Futures Group، در واقع این شکست در مذاکرات بین دو کشور معادل توافق برای کاهش تولیدی معادل ۵۰۰ هزار بشکه در روز می‌باشد. بنا بر پیش‌بینی‌های پلاتس، این میادین مشترک بین عربستان و کویت می تواند تولیدی حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز به بازار عرضه نماید که البته ظاهراً در حال حاضر به بن بست رسیده است.

پنج شنبه 26 مهر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد