بررسی بازار جهانی نفت روز ۹ اکتبر ۲۰۱۸

پنج شنبه 19 مهر 1397   سرویس
روز سه‌شنبه با نزدیک شدن طوفان Michael و توقف بخشی از تولید نفت در خلیج مکزیک و بروز برخی سیگنالها مبنی بر کاهش صادرات ایران به بازار، پیش از اجرایی‌شدن تحریم‌های آمریکا در ماه نوامبر، بازار شاهد رشد قابل توجهی در قیمت نفت بود.

روز سه‌شنبه با نزدیک شدن طوفان Michael و توقف بخشی از تولید نفت در خلیج مکزیک و بروز برخی سیگنالها مبنی بر کاهش صادرات ایران به بازار، پیش از اجرایی‌شدن تحریم‌های آمریکا در ماه نوامبر، بازار شاهد رشد قابل توجهی در قیمت نفت بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۱/۰۹ دلار(۱/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۸۵ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر نیز با ۶۷ سنت(۰/۹درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۴/۹۶ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه دسامبر به ۱۰/۱۹ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

با نزدیک شدن طوفان Michael تعداد بیشتری از سکوهای تولید نفت فراساحلی در خلیج مکزیک تعطیل شدند و IEA هشدار داد که بازار جهانی در حال ورود به وضعیت قرمز است. با توجه به پیشرفت طوفان، حدود ۶۷۰ هزار بشکه در روز (معادل ۴۰ درصد) از تولید نفت آمریکا در خلیج مکزیک متوقف شده؛ درحالیکه پرسنل ۷۵ سکوی تولیدی نفت فراساحلی نیز به خاطر خطرات احتمالی این طوفان از محل دور شده‌اند. ضمناً پیش‌بینی شده که این طوفان روز چهارشنبه به سواحل فلوریدا برسد. بعلاوه، کاهش احتمالی عرضه ایران و ونزوئلا منجر به ایجاد یک وضعیت ریسکی برای اقتصاد جهانی شده است. در همین حال، بر اساس تحقیقات بلومبرگ پیش‌بینی می‌گردد موجودی نفت‌خام در مخازن آمریکا برای سومین هفته متوالی افزایش یابد.
مدیر اجرایی IEA طی یک درخواست مستقیم، از اوپک و سایر تولیدکنندگان عمده نفت خواست که تولید خود را افزایش دهند. وی ضمن ارج نهادن به تلاش‌های عربستان برای افزایش تولید، اشاره نمود که با وجود افزایش تولید عربستان، احتمالاً بازار باز هم در تنگنا باقی خواهد ماند. در همین رابطه، Abhishek Kumar تحلیل‌گر ارشد انرژی Intrerfax Energy معتقد است نگرانی های رو به رشدی مبنی بر این وجود دارد که آیا در شرایطی که وضعیت فعلی بازار منجر به حمایت از سطح قیمت‌های نفت در معاملات اخیر شده، عرضه‌کنندگانی مثل عربستان و روسیه برای جبران کاهش احتمالی تولید ایران و ونزوئلا تلاش خواهند نمود یا خیر.
روز سه‌شنبه صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی خود در خصوص رشد جهانی اقتصاد برای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را کاهش داد و عنوان نمود که تنش‌های تجاری و افزایش تعرفه‌های واردات منجر به کندی تجارت شده؛ در حالیکه بازارهای نوظهور در تلاش برای فائق آمدن به شرایط مالی سخت‌تر و جریان خروج سرمایه هستند.
عامل دیگری که تأثیر اندکی بر قیمت نفت می‌تواند داشته باشد، خبر راه‌اندازی مجدد پالایشگاه Idemitsu است. این پالایشگاه در تاریخ ۶ سپتامبر بر اثر وقوع زلزله‌ای که سواحل جنوب‌غربی جزیره هوکایدو را تحت‌تأثیر قرار داد، به طور اتوماتیک از مدار تولید خارج شده بود. البته این پالایشگاه عملیات انتقال فرآورده‌های نفتی ساحلی را از ۸ سپتامبر با استفاده از ژنراتورهای اضطراری تولید برق از سرگرفت. اما کمبود عرضه برق، این شرکت را مجبور نمود که به توقف عملیات پالایشی خود ادامه دهد. به هر حال براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این پالایشگاه که ظرفیت برداشت نفت‌خام آن توسط واحد تقطیر ۱۵۰ هزار بشکه در روز می‌باشد، اواسط اکتبر مجدداً راه اندازی گردد.
لازم به یادآوری‌ است، داده‌های صنعت و دولت آمریکا در خصوص ذخیره‌سازی‌های این کشور این هفته به دلیل تعطیلات کلمبوس با یک روز تأخیر منتشر می‌گردد. به طوریکه گزارش هفتگی API اواخر روز چهارشنبه و گزارش EIA روز پنج‌شنبه منتشر می‌گردد. در همین راستا، تحلیل‌گران EIA پیش‌بینی می‌نمایند موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۵ اکتبر حدود ۱/۶۱ میلیون بشکه افزایش یافته باشد.

پنج شنبه 19 مهر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد