بررسی بازار جهانی نفت روز ۸ اکتبر ۲۰۱۸

چهار شنبه 18 مهر 1397   سرویس
با عقب‌نشینی دولت آمریکا از مواضع سختگیرانه خود در قبال صادرات نفت ایران و افزایش احتمال صدور مجوز معافیت برای برخی از واردکنندگان نفت‌خام ایران و در نتیجه کاهش ترس ناشی از کمبود نفت‌خام ایران در بازار، قیمت نفت‌خام در بازارهای جهانی اندکی کاهش یافت.

با عقب‌نشینی دولت آمریکا از مواضع سختگیرانه خود در قبال صادرات نفت ایران و افزایش احتمال صدور مجوز معافیت برای برخی از واردکنندگان نفت‌خام ایران و در نتیجه کاهش ترس ناشی از کمبود نفت‌خام ایران در بازار، قیمت نفت‌خام در بازارهای جهانی اندکی کاهش یافت. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۲۵سنت (۰/۳درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۸۳/۹۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر نیز با ۵ سنت (۰/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۴/۲۹ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه دسامبر به ۹/۷۴ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

به گفته تحلیل‌گران کامرزبانک، به نظر می‌رسد آمریکا مواضع سختگیرانه خود را در قبال تحریم‌های نفتی ایران کنار گذاشته، و قصد صدور معافیت از تحریم برای برخی از واردکنندگان نفت ایران را دارد. لذا در معاملات اوایل روز دو‌شنبه تحت‌تأثیر این تحلیل، قیمت شاخص برنت به شدت افت داشت و به زیر ۸۳ دلار تنزل نمود. اما خبر بانک مرکزی چین مبنی بر کاهش نیاز ذخایر وام‌دهندگان نزد بانک مرکزی، به عنوان محرکی برای پایداری رشد اقتصادی، منجر به جبران کاهش شدید قیمت طی معاملات آتی روز دوشنبه گردید. به عقیده Kilduff یکی از شرکای Again Capital Management این واکنش چینی‌ها مانند مرهمی برای بازار بود و منجر به افزایش مجدد قیمت گردید.
به گفته معامله‌گران عامل دیگر افزایش قیمت، گزارش جدیدی مبنی بر کاهش اندکی در ذخیره‌سازی‌های نفتی در هاب کوشینگ اکلاهمای آمریکا در هفته گذشته بود. به گفته معامله‌گران سطح ذخیره‌سازی‌های کوشینگ روز جمعه ۲۸/۵ میلیون بشکه بوده که نسبت به آنچه اوایل هفته توسط Genscape اعلام شده بود ۱۵هزار بشکه کمتر است. با انتشار گزارش هفتگی EIA در روز چهارشنبه هفته گذشته مبنی بر افزایش حدود ۸ میلیون بشکه در موجودی ذخایر نفتی آمریکا، بیم آن می‌رفت این افزایش شدید، منجر به ایجاد فشار بر سطح قیمت‌ها گردد. اما گزارش کاهش اندک در میزان موجودی ذخایر نفت‌خام هاب کوشینگ، منجر به کاهش ترس ناشی از افزایش شدید در موجودی ذخایر نفتی آمریکا در هفته گذشته گردید.
هفته گذشته عربستان‌سعودی با هدف جبران کاهش صادرات نفت‌خام ایران، اعلام نمود که برنامه‌هایی برای افزایش تولید به سطح ۱۰/۷ میلیون بشکه در روز در ماه آتی دارد، که این سطح از تولید برای عربستان یک رکورد محسوب می‌گردد. البته به گفته وزیر نفت ایران، این ادعای عربستان بی‌اساس می‌باشد.
روز دوشنبه شرکت‌های نفتی خلیج مکزیک، ۱۹ درصد از تولید نفت و ۱۱ درصد از تولید گاز این منطقه را به دلیل نزدیک شدن طوفان Michael به خلیج مکزیک و ایالت‌های شرقی خلیج از جمله فلوریدا، متوقف نمودند. چنانچه پیش‌بینی‌هایی که در خصوص تبعات این طوفان توسط EIA انجام شده به حقیقت به پیوندد، طوفان مذکور روی بخش عظیمی از تولید انرژی این منطقه تأثیر خواهد گذاشت. شایان ذکر است این طوفان روز سه‌شنبه وارد شرق خلیج مکزیک خواهد شد و روز چهارشنبه به سواحل فلوریدا خواهد رسید.

چهار شنبه 18 مهر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد