بررسی بازار جهانی نفت روز ۵ اکتبر ۲۰۱۸

یک شنبه 15 مهر 1397   سرویس
به دنبال افزایش نگرانی و گمانه‌زنی در بازار جهانی در خصوص توانایی تولیدکنندگان بزرگ نفت‌خام جهت پوشش کاهش احتمالی تولید ایران ...

به دنبال افزایش نگرانی و گمانه‌زنی در بازار جهانی در خصوص توانایی تولیدکنندگان بزرگ نفت‌خام جهت پوشش کاهش احتمالی تولید ایران تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا و به دنبال آن اظهارات روسیه و عربستان سعودی در خصوص افزایش تولید و پوشش این کاهش احتمالی عرضه، قیمت نفت‌خام WTI در روز جمعه ثابت باقی ماند و به طور کلی قیمت جهانی نفت‌خام پس از روند افزایشی در طول هفته گذشته، تضعیف گردید. البته همچنان قیمت‌های هر دو شاخص برنت و WTI در بیشترین حالت در چهار سال گذشته قرار داشتند.
بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با یک دلار (۱/۲درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۸۵/۱۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر نسبت به روز پنج‌شنبه تقریباً ثابت و در سطح بشکه‌ای ۷۴/۳۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه دسامبر به ۱۰/۸۴ دلار به ازاء هر بشکه رسید.
در حقیقت تصمیم آمریکا در خصوص اعمال محدودیت برای سومین تولیدکننده نفت‌خام در دنیا از ماه آینده ، موجب افزایش اخیر قیمت های جهانی نفت خام گشته است. در این میان، بر اساس گزارشات رسیده از پلاتس در روز جمعه، سازمان کشورهای صادرکننده نفت‌خام (اوپک) در ماه سپتامبر تولید نفت‌خام‌شان را به ۳۳/۰۷ میلیون بشکه در روز، یعنی ۱۸۰ هزار بشکه در روز بیشتر از ماه اوت افزایش دادند. البته رقم اعلامی شامل تولیدات جمهوری کنگو که ماه ژوئن امسال عضو این سازمان گردید، نمی‌شود. همان طور که مشاهده می‌شود، سازمان اوپک و ده متحدش که شامل روسیه نیز می‌باشد، از تصمیم‌شان در خصوص افزایش تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز ، فراتر رفته‌اند. آقای Wang که تحلیل گر بازار نفت‌خام در پلاتس می‌باشد، بیان داشت که اوپک و روسیه مجموعاً از سقف یک میلیون بشکه‌ در روز تجاوز کرده‌اند؛ اما اوپک به تنهایی حدود ۸۵۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه مه افزایش تولید داشته است. این تحلیل گر ارشد بازار نفت اضافه نمود که همراه با کاهش تولید ونزوئلا و مشکلات پیش آمده برای ایران تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا، احتمالاً بازار نفت تلاطم بزرگی در پیش رو خواهد داشت. همچنین ایشان خاطر نشان کرد که اوپک و متحدانش به دنبال افزایش تولید جهت جلوگیری از افزایش قیمتی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دنبالش می‌باشد، هستند. البته هنوز مشخص نیست که اوپک حداکثر چه میزان نفت‌خام می‌تواند به بازار تزریق نماید. گفتنی است که عربستان سعودی در وضعیت کنونی در حال عرضه ۱۰/۷ میلیون بشکه در روز نفت‌خام به بازار می‌باشد و می‌تواند در صورت نیاز بازار، ۱/۳ میلیون بشکه دیگر اضافه نماید. این درحالی است که بر اساس گزارش بانک آمریکایی جفریز، در حال حاضر در بازار به میزان کافی نفت‌خام برای جبران تقاضا موجود می‌باشد. ضمناً بر اساس گزارشات پلاتس، انتظار می‌رود که قیمت‌های نفت‌خام تا پایان سال جاری روند صعودی داشته باشد. بعلاوه، آقای Chris Midgely یکی از مدیران ارشد واحد تحلیل بازار پلاتس بیان داشت که بر اساس ساختار بازار به نظر می‌رسد که قیمت نفت‌خام برنت در محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار نوسان داشته باشد؛ ولی در واقع، قیمت در شش ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ با کاهش روبرو خواهد شد و در شش ماهه دوم همراه با نزدیک شدن اجرای محدودیت‌های سازمان بین‌المللی حمل و نقل دریایی (IMO) از ابتدای سال ۲۰۲۰، حدود ۴ تا ۵ دلار در هر بشکه تقویت خواهد گشت.
شایان ذکر است که بر اساس گزارش بیکر هیوز، تعداد دکل‌های حفاری فعال در آمریکا که شاخص مناسبی برای مشخص شدن میزان فعالیت این حوزه می‌باشد، با ۲ دستگاه کاهش به ۸۶۱ دستگاه در روز جمعه رسید. در واقع افزایش هزینه احداث دکل‌های حفاری و مشکلات در خطوط لوله موجب مشکلات متعدد در حفاری چاه‌های نفت‌خام از ماه ژوئن گشته است.

یک شنبه 15 مهر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد