بررسی بازار جهانی نفت روز ۳ اکتبر ۲۰۱۸

پنج شنبه 12 مهر 1397   سرویس
روز چهارشنبه ادامه نگرانی‌های ناشی از اثر تحریم‌های آمریکا علیه ایران روی صادرات این کشور و عدم اطمینان از توانایی سایر تولیدکنندگان در جبران کاهش صادرات ایران، اثر منفی خبر افزایش موجودی ذخایر آمریکا در هفته گذشته و افزایش تولید عربستان و روسیه را خنثی نمود و نتیجتاً بازار شاهد افزایش دوباره شدیدی در قیمت نفت‌خام بود.

روز چهارشنبه ادامه نگرانی‌های ناشی از اثر تحریم‌های آمریکا علیه ایران روی صادرات این کشور و عدم اطمینان از توانایی سایر تولیدکنندگان در جبران کاهش صادرات ایران، اثر منفی خبر افزایش موجودی ذخایر آمریکا در هفته گذشته و افزایش تولید عربستان و روسیه را خنثی نمود و نتیجتاً بازار شاهد افزایش دوباره شدیدی در قیمت نفت‌خام بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه دسامبر با ۱/۴۹ دلار (۱/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۸۶/۲۹ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه نوامبر نیز با ۱/۱۸ دلار (۱/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۶/۴۱ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه دسامبر به ۱۰/۰۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

اگرچه مؤسسه API روز سه شنبه در داده های هفتگی خود اعلام نموده بود که میزان افزایش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته گذشته ۹۷۰ هزار بشکه است، ولی براساس گزارش هفتگی EIA میزان ذخیره‌سازی‌های نفتی آمریکا در هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر به میزان ۸ میلیون بشکه جهش داشته که این میزان افزایش از مارس ۲۰۱۷ بی‌سابقه بوده است. با این وجود، قیمت برنت اگر چه در روز چهارشنبه از میزان حداکثری خود یعنی ۸۶/۷۴ دلار در هر بشکه اندکی کاهش یافت، ولی همچنان در قیمت بالای ۸۶ دلار تسویه گردید. این موضوع نشانگر پیش‌بینی وقوع یک بحران کمبود عرضه پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران توسط فعالان بازار است. لازم به ذکر است که در معاملات اوایل روز چهارشنبه، قیمت تحت‌تأثیر سخنان وزیر انرژی عربستان مبنی بر افزایش تولید تا ۱۰/۷ میلیون بشکه در روز در ماه اکتبر و تلاش برای افزایش بیشتر آن در ماه نوامبر، اندکی کاهش یافت. شایان ذکر است که رکورد تولید نفت عربستان در نوامبر ۲۰۱۶ میزان ۱۰/۷۲ میلیون بشکه در روز بوده است. حال باید دید که آیا عربستان در عمل قادر به شکستن رکورد قبلی خود می‌باشد یا خیر.
به گفته منابع مطلع، عربستان و روسیه در ماه سپتامبر پیش از بر‌گزاری جلسه در الجزیره با سایر تولیدکنندگان، یک توافق خصوصی جهت افزایش تولید نفت با هدف کاهش روند صعودی قیمت، داشته اند. اما ایران، عربستان و روسیه را متهم به شکستن توافق کاهش سقف تولید نفت اوپک (که از ابتدای سال ۲۰۱۷ توسط اعضای اوپک و غیراوپک با هدف کاهش مازاد عرضه بازار اعمال شده بود) نمود و اضافه کرد که این دو کشور قادر به جبران کسری صادرات ایران نخواهند بود. در همین راستا به گفته Olivier Jakob تحلیل‌گرPetromatrix، برنامه عربستان برای تولید بیشتر تأثیر چندانی بر شرایط فعلی نخواهد داشت.
میزان افزایش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۸ سپتامبر براساس گزارش هفتگی EIA حدود ۵ برابر پیش‌بینی بلومبرگ بوده است؛ که به دلیل افزایش واردات و کاهش تقاضای خارجی برای نفت‌خام آمریکا می باشد. بر اساس همین گزارش، میزان موجودی بنزین و میان‌تقطیرها به ترتیب ۴۵۹ هزار و ۱/۷ میلیون بشکه، کاهش داشته است.

روسیه و عربستان هم اکنون در حال تولید حدود یک میلیون بشکه نفت اضافی هستند و به گفته نواک وزیر انرژی روسیه، این کشور طی چند ماه آتی به میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه تولید خود را بیشتر افزایش خواهد داد. در همین حال، برخی از مشتریان وفادار ایران نیز به شدت به دنبال ادامه برداشت محموله‌های نفتی ایران هستند. لذا برخی از تحلیل‌گران امیدوار به عدم افزایش بیشتر قیمت نفت هستند. با این وجود، به گفته نواک در یک مصاحبه تلویزیونی با بلومبرگ، قیمت‌ها با اندکی افزایش رو به رو خواهند شد

پنج شنبه 12 مهر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد