بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸

پنج شنبه 22 شهریور 1397   سرویس
روز سه‌شنبه عواملی همچون نزدیک شدن طوفان فلورنس به سواحل شرقی آمریکا و تقویت بازار جهانی سهام در بخش انرژی و تکنولوژی آمریکا برای دومین روز متوالی، منجر به تقویت قیمت نفت‌خام گردید

روز سه‌شنبه عواملی همچون نزدیک شدن طوفان فلورنس به سواحل شرقی آمریکا و تقویت بازار جهانی سهام در بخش انرژی و تکنولوژی آمریکا برای دومین روز متوالی، منجر به تقویت قیمت نفت‌خام گردید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر با ۱/۶۹دلار(۲/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۹/۰۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اکتبر نیز با ۱/۷۱دلار (۲/۵درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۹/۲۵ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه نوامبر به ۱۰/۰۲ دلار به ازاء هر بشکه که از ماه ژوئن بی‌سابقه بوده، رسید.

شاخص بازارهای جهانی سهام روز سه‌شنبه برای دومین روز متوالی به دلیل جذابیت سرمایه‌گذاری در سهام انرژی و تکنولوژی آمریکا، علی‌رغم اثرات منفی جنگی تجاری، تقویت گردید. گفتنی است، در حالی که سرمایه‌گذاران منتظر واکنش دونالد ترامپ در خصوص وضع تعرفه‌های اضافی روی واردات کالاهای چینی بودند، شاخص MSCI سهام جهانی ۰/۱۷ درصد تقویت گردید.
عامل دیگری که افزایش قیمت نفت را در پی داشت، حرکت طوفان فلورنس به سمت سواحل شرقی آمریکا بود که از یک سو منجر به تقویت تقاضای سوخت گردید و از سوی دیگر، جریان بنزین در یکی از خط لوله‌های کلیدی آمریکا را تهدید نمود. هم اکنون معامله گران در حال رصد نمودن اثرات این طوفان در زمان برخورد با سواحل شرقی آمریکا هستند. در سواحل کارولینا و ویرجینیا، مقامات رسمی دستور تخلیه مناطق ساحلی را داده اند. مرکز ملی طوفان شناسی آمریکا روز سه‌شنبه اعلام نمود که انتظار می‌رود این طوفان در زمان برخورد با سواحل به شدت خطرناک باشد. بسیاری از پالایشگاه ها در شمال کارولینا در ساحل واقع هستند اما نگرانی‌هایی مبنی بر توقف عملیات خط لوله Colonia که خط اصلی انتقال بنزین و دیزل از پالایشگاه‌های هیوستون، پورت آرتور و لیک چارلز به مقصد نهایی در Linden است (در اثر وقوع سیل و قطع برق)، وجود دارد.
عامل دیگر افزایش قیمت،انتشار گزارش ماهانه EIA مبنی بر پیش‌بینی کاهش تولید داخلی آمریکا در سال جاری و سال ۲۰۱۹ است که نگرانی از کمبود عرضه جهانی نفت را به دنبال اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، افزایش داده است.
شایان ذکر است، در ماه ژوئیه فرصت‌های شغلی در آمریکا به حداکثر خود رسید و تعداد بیشتری از آمریکایی‌ها داوطلبانه کار خود را رها نموده اند که این مسئله نشانگر ثبات قدرت بازار کار است و این اطمینان را می دهد که احتمالاً بزودی دستمزدها با شدت بیشتری افزایش خواهد یافت. این موضوع اگر چه منجر به کاهش سود خواهد شد، ولی دلالت بر بهبود شرایط اقتصادی کشور و در نتیجه افزایش تقاضای نفت دارد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد در سال جاری با کاهش بیشتر مالیات توسط جمهوری‌خواهان، بازار شاهد انگیزه بیشتری در فعالیت‌های اقتصادی باشد.
در همین حال، بازارهای نوظهور همچنان تحت فشار قراردارند؛ به طوری که شاخص سهام این کشورها ۰/۶۶ درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح خود از ۱۶ ماه پیش رسیده است. ارزش پول رایج این کشورها در مقابل دلار آمریکا نیز به پایین‌ترین سطح خود در بیش از یکسال گذشته تنزل نموده است. این عامل، کاهش رشد اقتصادی و تقاضای نفت را در پی خواهد داشت. قابل ذکر است، روز سه‌شنبه چین به سازمان تجارت جهانی اعلام نمود که قصد دارد به دلیل عدم تبعیت واشنگتن از قانون در یکی از دعاوی بر سر تعرفه‌های دامپینگ، تحریمی به میزان ۷ میلیارد دلار در سال علیه آمریکا وضع نماید. ترامپ نیز روز سه شنبه عنوان نمود که آمریکا موضع سختی در قبال چین در پیش گرفته، اما گفتگوهای تجاری با کانادا به خوبی در جریان است. در همین راستا، به گفته Lukman Otunuga تحلیل گر کارگزاری FXTM، به نظر می‌رسد چشم‌انداز بازار نفت به دلیل تنش‌های تجاری جهانی، تقویت ارزش دلار و افزایش نرخ بهره‌های آمریکا همچنان ناامیدکننده باشد. وی اضافه نمود، به نظر می‌رسد با وجود آشفتگی‌های ترکیه و آرژانتین، دارایی و پول جاری این کشورها به کاهش ارزش خود ادامه دهد.
با این وجود، روز سه شنبه تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران و هراس از اختلال در عرضه نفت، به اثر منفی کندی اقتصاد در اثر تنش های تجاری جهانی غلبه نمود و منجر به جهش قیمت گردید. ضمن این که انتشار گزارش هفتگی API مبنی بر کاهش شدید و غیرمنتظره موجودی ذخایر نفت آمریکا و موجودی نفت هاب کوشینگ اوکلاهما نیز بر این افزایش قیمت دامن زد.

پنج شنبه 22 شهریور 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد