بررسی بازار جهانی نفت روز۴ سپتامبر ۲۰۱۸

پنج شنبه 15 شهریور 1397   سرویس
قیمت نفت روز سه‌شنبه افزایش بسیار اندکی داشت. با وجود اینکه زیرساختهای انرژی آمریکا در سواحل مکزیک در معرض طوفان‌های گرمسیری واقع شده‌اند ولی افزایش قیمت، با تقویت ارزش دلار و اخباری مبنی بر افزایش موجودی نفت‌خام در هاب‌کوشینگ به شدت محدود شد.

قیمت نفت روز سه‌شنبه افزایش بسیار اندکی داشت. با وجود اینکه زیرساختهای انرژی آمریکا در سواحل مکزیک در معرض طوفان‌های گرمسیری واقع شده‌اند ولی افزایش قیمت، با تقویت ارزش دلار و اخباری مبنی بر افزایش موجودی نفت‌خام در هاب‌کوشینگ به شدت محدود شد. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر با ۲ سنت افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۸/۱۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اکتبر نیز با ۷ سنت (۰/۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۹/۸۷ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه به ۸/۶ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

طوفان گرمسیری Gordon در خلیج مکزیک با نزدیک شدن به سواحل خلیج مکزیک در آمریکا، تولیدکنندگان نفت را بر آن داشته که اقدامات احتیاطی را در پیش گیرند و پروسه تولید خود را در سکوهای نفتی فراساحلی که در مسیر عبور این طوفان قرار دارند متوقف نمایند. این موضوع منجر به توقف ۹ درصد از تولید نفت و گاز آمریکا در خلیج مکزیک شده است. اما پیش‌بینی می‌شود که این طوفان در ساعات شب به ساحل برسد و خطرات آن برای حوزه‌های اصلی تولید نفت و پالایشگاههای سواحل خلیج کم باشد. در همین حال رفت و آمد کشتی‌ها در سواحل خلیج آمریکا نیز به دلیل طوفان Gordon محدود شده بود. شایان ذکر است که خلیج مکزیک محل تولید روزانه ۱۷ درصد از نفت‌خام و ۵ درصد از گاز طبیعی آمریکا می‌باشد. علاوه بر این، سواحل خلیج نیز یکی از هاب‌های مهم پالایشی آمریکا محسوب می‌گردد. در نتیجه شواهد نشان می‌داد که این طوفان منجر به افزایش قابل توجهی در قیمت نفت‌خام گردد. بنابراین در ساعات اولیه معاملات بازار شاهد جهش قیمتی هر دو شاخص برنت و WTI بود. به نحوی که قیمت نفت‌خام برنت تا ۷۹/۷۲ دلار در هر بشکه صعود نمود ولی نهایتاً تنها با ۲ سنت افزایش نسبت به روز گذشته در قیمت ۷۸/۱۷ در بازارICE لندن تسویه گردید. در همین راستا به گفته Jim Ritterbusch مدیر موسسه Ritterbusch and Associates، واکنش اولیه بازار در صبح روز سه شنبه اغراق آمیز بوده است. زیرا اختلال زیرساختهای تولیدی خلیج مکزیک در اثر طوفان به حدی نیست که حجم قابل توجهی از نفت‌خام را از بازار خارج نماید و باید دید که این طوفان پس از ورود به سواحل تا چه میزان می‌تواند پالایشگران را در اثر عواملی مثل قطع برق تحت‌تأثیر قرار دهد. گفتنی‌است تحلیل‌گران معتقدند تأثیر طوفان Gordon بر تأسیسات پالایشی آمریکا، به شدت اثر طوفان هاروی در سال گذشته نخواهد بود.
علاوه بر این، خبر دیگری که منجر به ایجاد فشار بر سطح قیمت نفت‌خام گردید، افزایش احتمالی موجودی ذخایر هاب‌ کوشینگ اوکلاهما در هفته منتهی به ۲۴ اوت به میزان ۷۵۴ هزار بشکه بود. عامل دیگری که منجر به محدودیت افزایش قیمت نفت‌خام شد، تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها بود.
طی ماه اوت بازارهای جهانی نفت نشانه هایی مبنی بر کمبود عرضه را از خود بروز دادند و این امر منجر به افزایش ۱۰ درصدی قیمت برنت از اواسط ماه اوت تاکنون شده است. سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌نمایند که با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران از ماه نوامبر، عرضه نفت‌خام این کشور افت خواهد نمود. در همین حال اظهارات رئیس جمهور ایران مبنی بر ادامه صادرات و فروش نفت ایران حتی پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، اندکی از نگرانی‌های ناشی از کمبود عرضه را کاسته است. در همین راستا معامله‌گران در حال رصد کردن واکنش‌های کشورهای عضو اوپک به این موضوع و ارزیابی توانایی آنها در پر کردن هر گونه شکاف عرضه در اثر تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هستند. شایان ذکر است میزان تولید اوپک در ماه اوت بالاترین میزان تولید این سازمان، از ابتدای سال ۲۰۱۸ بوده است.

پنج شنبه 15 شهریور 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد