بررسی بازار جهانی نفت روز۳ سپتامبر ۲۰۱۸

چهار شنبه 14 شهریور 1397   سرویس
روز دوشنبه بازار لندن تحت‌تأثیر احتمال بروز کمبود عرضه نفت‌خام، با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران از ماه نوامبر، شاهد افزایش قیمت بود ولی روند افزایش قیمت به دلیل افزایش تولید اوپک و آمریکا محدود شد.

روز دوشنبه بازار لندن تحت‌تأثیر احتمال بروز کمبود عرضه نفت‌خام، با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران از ماه نوامبر، شاهد افزایش قیمت بود ولی روند افزایش قیمت به دلیل افزایش تولید اوپک و آمریکا محدود شد. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه نوامبر با ۵۱ سنت (۰/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۸/۱۵ دلار قرار گرفت. شایان ذکر است که بازار نایمکس روز دوشنبه به دلیل روز ملی کارگر در آمریکا تعطیل بود.

شاخص‌های نفت‌خام برنت و WTI طی دو هفته اخیر از افزایش قابل توجهی برخوردار بودند به نحوی که برنت تحت‌تأثیر انتظار بروز کمبود جهانی عرضه نفت‌خام در اواخر سال جاری؛ طی روزهای اخیر ۱۰ درصد رشد داشته است.
در همین راستا Stephen Brennock تحلیل‌گر PVM Oil Associate معتقد است صادرات سومین بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک یعنی ایران، سریعتر از میزانی که انتظار می‌رفت در حال کاهش است بنابراین ترس ناشی از کمبود عرضه در بازار جهانی در حال تقویت است. وی افزود افزایش قیمت برنت نیز ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت‌خام ایران است که منجر به ایجاد کمبود عرضه در بازار جهانی خواهد شد.
این درحالیست که داده‌ها نشان می‌دهد درحال حاضر بازارهای جهانی نفت هنوز در وضعیت مطلوبی به سر می‌برند و با کمبود مواجه نشده‌اند. در همین راستا بر اساس تحقیقات رویترز، تولید اوپک طی ماه اوت با ۲۲۰ هزار بشکه در روز افزایش به ۳۲/۷۹ میلیون بشکه در روز بالغ گردیده است. در واقع این افزایش، ناشی از بهبود مجدد سطح تولید لیبی و افزایش صادرات عراق از بنادر جنوبی این کشور و ثبت یک رکورد در این زمینه است.
عامل دیگری که محدودکننده روند فزاینده قیمت نفت‌خام در روز دوشنبه بود، افزایش تعداد دکل‌های نفتی آمریکا برای نخستین بار طی سه هفته اخیر بوده است به نحوی که تعداد دکل‌ها با دو دستگاه افزایش بالغ بر ۸۶۲ دستگاه گردیده است. تعداد بالای دکل‌های نفتی آمریکا میزان تولید این کشور را نسبت به اواسط سال ۲۰۱۶ به میزان ۳۰ درصد افزایش داده و هم اکنون تولید این کشور، به ۱۱ میلیون بشکه در روز بالغ گردیده است.
در همین حال انتظار می‌رود در صورت عدم کاهش جنگ‌های تجاری بین آمریکا و سایر اقتصادهای مهم دنیا (شامل چین و اتحادیه اروپا) ، این موضوع بر تقاضای نفت ضربه وارد نماید. شایان ذکر است، فعالیت‌ تولیدات کارخانه‌ای چین در ماه اوت کمترین سرعت رشد را در بیش از یک سال گذشته داشته است.
با وجود اینکه افزایش تولید اوپک و آمریکا قاعدتاً منجر به ایجاد فشار بر سطح قیمت می‌گردد ولی همچنان شرایط بازار برای افزایش قیمت امیدوارکننده است که به گفته Satoru Yoshida تحلیل‌گر کالا در Rakuten Securities علت اصلی این است که هم اکنون در اواسط فصل طوفان‌های موسمی آمریکا قرارداریم و این موضوع به راحتی قادر به افزایش قیمت خواهد بود.
شایان ذکر است طوفان‌ نزدیک سواحل خلیج مکزیک نگرانی‌های ناشی از اختلال در عرضه نفت را درآمریکا افزوده است. در همین راستا گفته می‌شود شرکت Anadarko Petroleum تولید خود در دو سکوی خلیج مکزیک را به دلیل طوفان Tropical Storm Gordon که به رودخانه می‌سی‌سی‌پی نزدیک شده قطع نموده و کارگران را نیز از این سکوها خارج نموده است.

چهار شنبه 14 شهریور 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد