بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۸ آگوست ۲۰۱۸

چهار شنبه 7 شهریور 1397   سرویس
روز سه شنبه به دنبال برداشت سود برخی از سرمایه گذاران، بازار شاهد افت قیمت نفت بود ولی خوشبختانه اثر مثبت توافق تجاری آمریکا و مکزیک در روز دوشنبه مانع از کاهش شدید قیمت نفت گردید.

روز سه شنبه به دنبال برداشت سود برخی از سرمایه گذاران، بازار شاهد افت قیمت نفت بود ولی خوشبختانه اثر مثبت توافق تجاری آمریکا و مکزیک در روز دوشنبه مانع از کاهش شدید قیمت نفت گردید. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر با ۲۶ سنت (۰/۳درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۵/۹۵ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اکتبر نیز با ۳۴ سنت (۰/۵درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۸/۵۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه اکتبر به ۷/۴۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روند کاهش قیمت نفت‌خام روز سه‌شنبه، حتی پس از بسته شدن بازار نیز ادامه یافت. ادامه این روند به علت انتشار داده‌های هفتگی API مبنی بر افزایش موجودی نفت‌خام آمریکا به میزان ۳۸ هزار بشکه، در هفته منتهی به ۲۴ اوت بود. این درحالی است که روز دوشنبه پلاتس کاهشی معادل یک میلیون بشکه را برای نفت‌خام پیش‌بینی نموده بود؛ لذا این افزایش غیرمنتظره منجر به ایجاد شرایط ناامیدکننده‌ای برای قیمت نفت گردید. علاوه بر این، سطح موجودی بنزین و میان تقطیرها نیز بر اساس داده‌های API افزایش یافته، که این موضوع نیز فشار بیشتری بر سطح قیمت نفت وارد می‌آورد. با این وجود، فعالان بازار هم‌اکنون در انتظار انتشار داده‌های هفتگی EIA درخصوص موجودی نفت‌خام، بنزین و میان تقطیرهای آمریکا می‌باشند. طبیعتاً چنانچه داده‌های روز چهارشنبه EIA این افزایش را تأیید نماید، روند کاهشی قیمت نفت‌خام در غیاب سایر عوامل مثبت بازار نفت ادامه خواهد یافت.
در انگلستان اتحادیه Unite روز سه‌شنبه اعلام نمود که اعتصابی که برای تاریخ سوم سپتامبر در میادین نفتی Elgin-Franklin ، Dunbar و Alwyn (که توسط شرکت توتال اداره می‌گردد) برنامه‌ریزی شده بود، فعلاً با توجه به اینکه طرفین توافق نموده‌اند که صحبت‌هایی در خصوص آن داشته باشند، به تعویق افتاده است. این موضوع نیز عاملی برای کاهش قیمت در روز سه‌شنبه بود.
در همین حال، احیای مجدد توافق NAFTA بین آمریکا و مکزیک در روز دوشنبه و تأثیر مثبت آن، مانع از کاهش بیشتر قیمت نفت‌خام در بازار گردید. به عقیده Bob Yawger یکی از مدیران موسسه Mizuho، این توافق مسیر را برای صنعت انرژی هر دو کشور هموار می کند و در نتیجه از تقاضای انرژی حمایت خواهد نمود.
عامل مثبت دیگری که تأثیر آن همچنان بر بازار نفت در روز سه‌شنبه حفظ گردید، گزارش کمیته مشترک نظارت بر توافق کاهش سقف تولید کشورهای عضو اوپک و غیراوپک بود. اگرچه داده‌ها نشان می‌دهد که تولید اعضای این توافق طی ماه ژوئیه افزایش یافته است و نرخ تطابق نسبت به ماه‌های مه و ژوئن کاهش یافته و به ۱۰۹ درصد رسیده، اما با توجه به این که این افزایش تولید کمتر از میزان انتظاری بوده است، لذا نتایج این گزارش منجر به حمایت از قیمت نفت در روزهای اخیر گردیده است.
خبر مثبت دیگر تأثیرگذار بر بازار نفت، روند صعودی خرید نفت‌خام توسط پالایشگران مستقل چینی پس از بازگشت از تعمیرات نسبتاً طولانی مدت خود و به منظور پاسخگویی به نیازهای سوختی فصل زمستان می‌باشد. بعلاوه، سقوط صادرات نفت‌خام و کاندنسیت ایران در ماه اوت به زیر ۷۰ میلیون بشکه برای نخستین بار از ماه آوریل سال ۲۰۱۷، پیش از تاریخ ۴ نوامبر که موعد اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکاست، به نوبه خود عامل دیگری در تقویت قیمت نفت محسوب می‌گردد.
در مجموع، بی‌ثباتی عوامل مؤثر بر عرضه و تقاضای نفت باعث نوسانات قیمتی شده است؛ اما روند کلی قیمت آتی نفت در بازار آمریکا نشانگر صعودی بودن روند قیمت در ۶ روز از ۹ روز معاملات اخیر است، لذا پیش‌بینی می‌گردد روند قیمت آتی نفت صعودی باشد.

چهار شنبه 7 شهریور 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد