بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۴ آگوست ۲۰۱۸

یک شنبه 4 شهریور 1397   سرویس
در روز پایانی هفته گذشته، قیمت های فیوچرز نفت خام برای اولین بار در طول تقریباً دو ماه افزایش یافت؛ به طوری که قیمت ها تحت تأثیر توجه سرمایه گذاران به کاهش ذخیره سازی ها و نشانه هایی از محدودیت عرضه جهانی نفت خام به دلیل تحریم های ایران، افزایش یافت

در روز پایانی هفته گذشته، قیمت های فیوچرز نفت خام برای اولین بار در طول تقریباً دو ماه افزایش یافت؛ به طوری که قیمت ها تحت تأثیر توجه سرمایه گذاران به کاهش ذخیره سازی ها و نشانه هایی از محدودیت عرضه جهانی نفت خام به دلیل تحریم های ایران، افزایش یافت. بدین ترتیب قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اکتبر ۸۹ سنت در هر بشکه (۳/۱ درصد) افزایش یافت و با قیمت 68/72 دلار تسویه گردید. با توجه به قیمت ماههای پیش رو، قیمت تسویه WTI هفته را با افزایش تقریباً ۴/۵ درصدی به پایان برد. قیمت برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر نیز با ۰۹/۱ دلار افزایش (۵/۱ درصد) در سطح 75/82 دلار تسویه شد. بدین ترتیب، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به وست تگزاس اینترمدیت برای ماه اکتبر در سطح ۱۰/۷ دلار در هر بشکه قرار گرفت.

قیمت های نفت خام در روز جمعه به واسطه انتظارات ناشی از تداوم رکورد تقاضای پالایشی ایالات متحده و تنش های جاری ژئوپلیتیک در سطوح بالاتری تسویه گردید. به طوری که شاخص نفت خام آمریکا پس از کاهش قیمت در ۷ هفته متوالی، طی هفته گذشته ۴ درصد افزایش یافت و نفت خام برنت نیز پس از ۳ هفته کاهش قیمت، از افزایش قیمت ۳/۵ درصدی برخوردار بود. یکی از تحلیل گران PVM Oil Associate در لندن اظهار داشت، هر دو شاخص نفت خام در مسیر پایان بخشیدن به روند باثبات کاهش هفتگی قیمت هستند. این امر عمدتاً به واسطه چشم انداز کاهش عرضه نفت خام ایران می باشد. نگرانی های ناشی از تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا می تواند باعث کاهش رشد اقتصادی شده و خرید قیمت نفت خام آمریکا توسط ساینوپک را تحت تأثیر قرار دهد. از طرفی، به گفته معامله گران نگرانی های مربوط به موضع کابینه جدید دولت مکزیک در مورد توافق نامه نفتا با ایالات متحده نیز بازار را تحت تأثیر قرار داده است. بلومبرگ به نقل از منابع آگاه به مذاکرات گزارش کرده است که اختلاف نظر پیرامون باز کردن بخش نفت و گاز بر روی صحبت های طرفین سایه انداخته است. همزمان، نگرانی های مربوط به محدودیت عرضه جهانی به واسطه ایجاد اخلال در حمل نفت خام ایران به دلیل تحریم های آمریکا، افزایش یافته است. ایران سومین تولیدکننده بزرگ اوپک بود و طی سال جاری بالغ بر ۵/۲ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی به بازار عرضه کرده است که تقریباً معادل ۵/۲ درصد از مصرف جهانی نفت خام می باشد.
شرایط به وجود آمده در بازار به دلیل اعمال مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران به صورت یک جانبه در حالی است که به گزارش EIA، پالایشگران آمریکایی طی دو هفته منتهی به ۱۷ اوت در سطح ۱/۹۸ درصد ظرفیت اسمی خود کار کردند. تقاضای جدید صادراتی باعث تقویت نرخ بهره برداری پالایشی در ایالات متحده شده است. آتش سوزی اوایل هفته گذشته در بزرگترین پالایشگاه برزیل، تولید فرآورده های نفتی در این کشور را تحت تأثیر قرار داد و منجر به افزایش تقاضای صادرات ULSD و بنزین از USGC گردید. اختلاف قیمت میان نفت خام های برنت و WTI در پایان هفته به ۱۰/۷ دلار در هر بشکه رسید که بیشترین میزان از ماه ژوئن به حساب می آید.

یک شنبه 4 شهریور 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد