بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۷ اوت ۲۰۱۸

دو شنبه 29 مرداد 1397   سرویس
در طول هفته گذشته به دنبال انتشار اخبار مبنی بر افزایش سطح ذخیره‌سازی‌های نفت‌‍خام آمریکا از یک سو و تقویت قیمت دلار از سوی دیگر، نگرانی‌ها در خصوص تقاضای نفت‌خام افزایش یافته و در نتیجه قیمت نفت‌خام برای چند روز متوالی با کاهش روبرو و نهایتا در روز جمعه بهبود یافت.

در طول هفته گذشته به دنبال انتشار اخبار مبنی بر افزایش سطح ذخیره‌سازی‌های نفت‌‍خام آمریکا از یک سو و تقویت قیمت دلار از سوی دیگر، نگرانی‌ها در خصوص تقاضای نفت‌خام افزایش یافته و در نتیجه قیمت نفت‌خام برای چند روز متوالی با کاهش روبرو و نهایتا در روز جمعه بهبود یافت. در حقیقت تقویت قیمت نفت‌خام در روز جمعه به دنبال مطرح شدن بحث مذاکره چین و آمریکا در طی هفته جاری به دلیل عدم احتمال کسب پیشرفت در روابط جاری دو کشور بود.

بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر با ۴۰ سنت (۰/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۱/۸۳ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه سپتامبر نیز با ۴۵ سنت (۰/۷ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۵/۹۱ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه اکتبر به ۶/۶۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.
روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) گزارشی مبنی بر افزایش ۶/۸ میلیون بشکه‌ای در ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام آمریکا را منتشر نمود و بر انتظارات برای کاهش ۲/۴ میلیون بشکه‌ای ذخیره‌سازی‌ها خط بطلان کشید. به طوری که آقای نعیم اسلام از شرکت تحلیل‌گر بازار Think Market بیان داشت که با توجه به سطح بالای ذخیره‌سازی‌های آمریکا به نظر نمی‌رسد که قیمت‌های نفت‌خام در آینده نزدیک با افزایش چندانی روبرو گردد. شایان ذکر است که بر اساس گزارش بیکر‌هیوز، تعداد دکل های نفتی حفاری فعال آمریکا در طول هفته گذشته روی ۸۶۹ دستگاه ثابت باقی ماند.
به‌علاوه، نگرانی‌ها در خصوص افزایش تنش‌ها بین چین و آمریکا که از بزرگترین مصرف‌کنندگان نفت‌خام جهان می‌باشند و همچنین کاهش ارزش لیر یعنی پول رسمی کشور ترکیه موجب تأثیر منفی بر اقتصاد جهانی و در نتیجه تقاضای جهانی نفت‌خام گردید. البته همراه با اعلام تمایل دولت چین در خصوص ارسال یک هیئت به آمریکا در اواخر ماه جاری میلادی برای مذاکرات تجاری، قیمت نفت‌خام تقویت گردید. در این میان افزایش تنش‌ها بین ترکیه و آمریکا، احتمال ادامه خرید نفت‌خام ایران توسط ترکیه بعد از ماه نوامبر را بیشتر نمود. در حقیقت ترکیه که یکی از مشتریان اصلی نفت‌خام ایران می‌باشد و در خصوص مقابله با تحریم‌های آمریکا و ادامه خرید از ایران به چین پیوسته است. اگر چه این موضوع را نیز باید مد نظر داشت که تنشهای تجاری ترکیه و آمریکا منجر به کاهش رشد اقتصادی ترکیه و درنتیجه کاهش تقاضای نفت خام این کشور نیز خواهد بود که این به نفع صادرات نفت و گاز ایران به ترکیه نخواهد بود. همانطور که در خبرها آمده است، ترکیه به دنبال کاهش ارزش لیر و گران شدن انرژی وارداتی این کشور به فکر استفاده از زغال‌سنگ در نیروگاههای تولید برق خود افتاده است.
ضمناً در حالی که اوپک تولید نفت‌خام‌ خود را در ماه ژوئیه افزایش داد، بر اساس گزارش پلاتس، تولید نفت‌خام لیبی همراه با افزایش برداشت از بزرگترین میدان نفتی این کشور، برای اولین بار بعد از ماه ژوئن ، به بیش از یک میلیون بشکه در روز بالغ گردیده است.
گفتنی‌ است که کاهش‌های اخیر در قیمت نفت‌خام موجب تأثیر بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار نفت‌خام گردید. در این میان دو صندوق پوشش ریسک معروف در بازار انرژی به نام‌های Andurand Capital و BBL Commodities به دنبال افت قیمت نفت‌خام، ضرر دو رقمی را در ماه ژوئیه گزارش نمودند.

دو شنبه 29 مرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد