بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۰ اوت ۲۰۱۸

یک شنبه 21 مرداد 1397   سرویس
روز جمعه در پی انتشار گزارش ماهانه IEA مبنی بر افزایش تقاضای جهانی نفت‌خام که جبران کننده نگرانی ناشی از تبعات منفی تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا بود، قیمت نفت‌خام در بازارهای جهانی افزایش یافت.

روز جمعه در پی انتشار گزارش ماهانه IEA مبنی بر افزایش تقاضای جهانی نفت‌خام که جبران کننده نگرانی ناشی از تبعات منفی تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا بود، قیمت نفت‌خام در بازارهای جهانی افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اکتبر با ۷۴ سنت (۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۸۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه سپتامبر نیز با ۸۲ سنت (۱/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۷/۶۳دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه اکتبر به ۵/۸۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی خود برای رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ را در گزارش ماهانه خود که روز جمعه منتشر گردید، با ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش، به میزان ۱/۵ میلیون بشکه در روز اعلام نمود که بخش اعظم این رشد به عهده چین و هند می‌باشد. بر اساس همین گزارش، عرضه جهانی نیز به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز در ماه گذشته افزایش داشته است که بیشترین افزایش مربوط به روسیه و کشورهای عضو اوپک بوده است. در همین راستا، Tamas Varga یکی از تحلیل‌گران PVM معتقد است که این گزارش IEA بیش از آنکه منفی باشد، مثبت بوده است. در واقع، علی‌رغم اینکه نگرانی از کاهش تقاضا به دلیل افزایش چالش‌های تجاری میان آمریکا و چین در بازار وجود دارد، ولی IEA وضعیت رشد تقاضای نفت را امیدوارکننده و مثبت ارزیابی نموده است.
بنا بر گزارش مذکور، کاهش اخیر تنش‌های بازار نفت همراه با کاهش تنش‌های عرضه در کوتاه‌مدت که منجر به افت سطح قیمت گردیده و همین طور کاهش رشد تقاضا، ممکن است برای مدت طولانی ادامه نیابد. در این گزارش آمده که اجرایی شدن تحریم‌های نفتی علیه ایران همراه با مشکلات تولیدی در سایر نقاط دنیا، می‌تواند به چالش کشیدن عرضه را در پی داشته باشد.
فرآیند برداشت سودی که چهارشنبه هفته گذشته در بازار اتفاق افتاد، منجر به کاهش قیمت هر دو شاخص برنت به میزان ۰/۵ درصد و WTI به میزان ۱/۲ درصد گردید؛ به نحوی که قیمت به پایین‌ترین سطح خود از ماه ژوئن تنزل نمود. در همین راستا، طارق ظهیر عضو هیئت مدیره Tyche Capital معتقد است که انتظار می‌رود قیمت‌ها همچنان تحت فشار قرار داشته باشند؛ زیرا تقاضای بنزین کند شده و با ورود به فصل پاییز برخی از پالایشگاهها نیز با اهداف تعمیراتی تولید خود را متوقف خواهند نمود و در نتیجه، نفت‌خام بیشتری در مخازن ذخیره سازی انباشت خواهد شد که این موضوع منجر به افزایش فشار روی قیمت نفت‌خام می‌گردد.
خاطر نشان می‌گردد که در هفته گذشته کاهش موجودی نفت‌خام آمریکا کمتر از انتظار بود و داده‌های منتشر شده بیکرهیوز در روز جمعه نیز نشان می‌دهد که تعداد دکل‌های حفاری نفت‌خام آمریکا بیشترین میزان افزایش را از ماه مه داشته است. به نحوی که در هفته منتهی به ۱۰ اوت، تعداد دکل‌های حفاری نفتی ۱۰ دستگاه افزایش یافته و در مجموع بالغ بر ۸۶۹ دستگاه گردیده است. هر دو عامل مذکور از عوامل منفی تأثیر گذار بر قیمت نفت می‌باشد.
علی‌رغم این نگرانیها، قیمت‌ نفت تحت‌تأثیر تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران که ۴ نوامبر اجرایی می‌گردد و صادرات نفتی این کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد نیز قرار دارد. تحلیل گران معتقدند صادرات ایران با اجرایی شدن تحریم‌ها بین ۵۰۰ هزار تا ۱/۳ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت؛ کما اینکه برخی از مشتریان نفت‌خام ایران مانند ژاپن، کره و هند قبلاً اقدام به کاهش درخواست واردات خود نموده‌اند. اگر چه اتحادیه اروپا، چین و هند مخالف تحریم‌ها علیه ایران هستند ولی انتظار می‌رود نهایتاً تسلیم گردند. به گفته کارشناسان، کاهش میزان صادرات ایران تحت‌تأثیر معافیت هایی است که آمریکا برای برخی از خریداران ایران مثل ژاپن و هند صادر خواهد نمود.

یک شنبه 21 مرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد