بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۸

چهار شنبه 3 مرداد 1397   سرویس
تمرکز مجدد سرمایه گذاران روی امکان بروز مازاد عرضه در بازار نفت، تأثیر تنشهای سیاسی بین ایران و آمریکا را که منجر به افزایش قیمت در ساعات اولیه معاملات روز دوشنبه شده بود، خنثی نمود و در نتیجه در نخستین روز هفته، بازار نفت شاهد اندکی کاهش قیمت بود.

تمرکز مجدد سرمایه گذاران روی امکان بروز مازاد عرضه در بازار نفت، تأثیر تنشهای سیاسی بین ایران و آمریکا را که منجر به افزایش قیمت در ساعات اولیه معاملات روز دوشنبه شده بود، خنثی نمود و در نتیجه در نخستین روز هفته، بازار نفت شاهد اندکی کاهش قیمت بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر با یک سنت کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۳/۰۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه سپتامبر نیز با ۳۷ سنت (۰/۵درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۷/۸۹دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه سپتامبر به ۵/۱۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بنا به گفته تحلیل گران بانک آمریکایی ANZ، افزایش غافلگیرکننده موجودی نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۳ ژوئیه، منجر به نگرانی سرمایه‌گذاران برای تبدیل شدن این روند به یک روند پایدار در موجودی نفت شده است. بنابراین فعالان بازار برای مطمئن شدن از پایداری این روند، بی صبرانه منتظر انتشار داده‌های جدید این هفته EIA در روز چهارشنبه هستند. به گفته Barnabas Gan اقتصاددان بانک OCBC، روند قیمت بازار نفت در روز دوشنبه نشان می‌دهد که توجه سرمایه‌گذاران به جای تمرکز بر ریسک‌های ژئوپلیتیک که طبیعتی ناپایدار و کوتاه‌مدت دارند، بیشتر بر ریسک‌های مازاد عرضه متمرکز شده است. با توجه به اینکه میزان صادرات ایران تا موعد مقرر شده توسط آمریکا یعنی ۴ نوامبر، حدود یک میلیون بشکه در روز کاسته خواهد شد، عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان مطرح نفت در حال افزایش تولید خود برای جبران این کاهش هستند. در همین راستا، Rob Haworth استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در بانک Wealth Management نیز اظهار داشته که به عقیده ما قیمت‌ها احتمالاً در همین دامنه قیمتی باقی می‌ماند و احتمال افزایش قیمت به دلیل افزایش تولید عربستان و روسیه کم است.
عامل منفی دیگر تأثیرگذار بر بازار نفت، نگرانی از کاهش رشد جهانی اقتصاد و تقاضای انرژی در اثر چالشهای تجاری بین آمریکا و شرکای تجاری‌اش می‌باشد. در همین راستا، وزرای دارایی و رؤسای بانک‌های مرکزی ۲۰ اقتصاد برتر جهان (G۲۰)طی روزهای پایانی هفته گذشته در بوینوس‌آیرس پایتخت آرژانتین جلسه‌ای را به منظور درخواست مذاکرات بیشتر برای جلوگیری از تنش‌های ژئوپلیتیک و تجاری که تهدیدی برای رشد اقتصادی هستند، برگزار نمودند. طبق اظهارات رهبران مالی حاضر در این جلسه، ریسک‌های تضعیف کننده رشد اقتصادی طی کوتاه و میان‌مدت افزایش یافته‌اند. روز جمعه، دونالد ترامپ اقدام به تهدید چین نمود که چنانچه این کشور در انتقال تکنولوژی، سوبسید صنعتی و سیاستهای مشترک خود تغییرات عمده ایجاد ننماید، آمریکا روی ۵۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین به آمریکا تعرفه وضع خواهد نمود. شایان ذکر است که هم اکنون دو کشور بر روی واردات ۳۴ میلیارد دلار از کالاهای یکدیگر تعرفه وضع نموده‌اند. با توجه به اینکه روند کندی رشد اقتصاد جهانی حداقل در بازار آسیا مشاهده شده، لذا چنانچه آمریکا تهدیدات جدید خود را عملی نماید و چین نیز در یک اقدام تلافی جویانه تعرفه مشابه بر کالاهای آمریکایی وضع نماید؛ باید انتظار افت بیشتری در روند رشد اقتصادی و در نتیجه تقاضای نفت داشته باشیم.

چهار شنبه 3 مرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد