بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۸

چهار شنبه 27 تیر 1397   سرویس
در اثر افزایش اختلالات عرضه نفت ونزوئلا و پیش‌بینی کاهش موجودی نفت‌خام آمریکا توسط تحلیلگران، روز سه‌شنبه تا پیش از بسته شدن بازار، قیمت افزایش یافت و اندکی از ضررهای افت شدید قیمت در روز دوشنبه جبران گردید؛

در اثر افزایش اختلالات عرضه نفت ونزوئلا و پیش‌بینی کاهش موجودی نفت‌خام آمریکا توسط تحلیلگران، روز سه‌شنبه تا پیش از بسته شدن بازار، قیمت افزایش یافت و اندکی از ضررهای افت شدید قیمت در روز دوشنبه جبران گردید؛ ولی با انتشار داده‌های هفتگی API مبنی بر افزایش غیرمنتظره موجودی نفت‌خام آمریکا مجدداً روند نزولی قیمت نفت آغاز گردید. براین اساس، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر با ۳۲ سنت (۰/۵درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۱۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اوت نیز با ۲ سنت افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۸/۰۸ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه سپتامبر به ۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

داده‌های هفتگی API حاکی از آن بود که موجودی نفت‌خام آمریکا به میزان ۶۲۹ هزار بشکه در هفته گذشته افزایش یافته است در حالیکه تحلیلگران پلاتس و بلومبرگ به ترتیب کاهشی معادل ۳/۵ و ۴/۱ بشکه را پیش‌بینی نموده بودند. این موضوع منجر به کاهش مجدد قیمت در معاملات پس از بسته شدن بازار گردید. به گفته James Williams رئیس دفتر لندن WTRG Economics با توجه به اینکه در این وقت از سال انتظار افزایش موجودی نفت‌خام نمی‌رود لذا، چنانچه گزارش هفتگی EIA نیز این افزایش را تأیید نماید باید منتظر کاهش بیشتر قیمت نفت‌خام باشیم.
پس از اینکه قیمت در ماه ژوئن به بالاترین سطوح خود طی چند سال گذشته دست یافت، از ابتدای ژوئیه بازار شاهد افت ۱۰ درصدی در قیمت نفت بود. به نظر می رسد که تمرکز بازار بیشتر بر افزایش سطح تولید روسیه، عربستان و لیبی است آن هم تحت شرایطی که اختلافات تجاری چین و آمریکا موجب تهدید رشد اقتصادی جهان شده است.
در همین راستا Gene McGillian تحلیلگر ارشد بازار درTradition Energy معتقد است، عوامل متعددی در کاهش قیمت دخیل هستند. از جمله این عوامل، افزایش تولید روسیه و عربستان و همینطور صحبت‌های انجام شده در خصوص آزادسازی بخشی از ذخایر استراتژیک آمریکا هستند. در این میان حتی اثر منفی احتمال در نظرگرفتن معافیت برای برخی واردکنندگان نفت‌خام ایران توسط آمریکا، را نیز نمی‌توان نادیده انگاشت. در عین حال به زعم McGillian احتمال کاهش قیمت به دامنه ۵۰ دلار به اندازه احتمال افزایش آن به سوی دامنه ۱۰۰ دلار غیر ممکن است. زیرا علی‌رغم اینکه روسیه و عربستان آمادگی خود را برای افزایش تولید اعلام نموده اند، از مشکلات مربوط به ایران، ونزوئلا و لیبی و تأثیر آن بر افزایش قیمت نمی‌توان صرف نظر نمود. به عنوان مثال اگر چه منابع مطلع اوایل روز سه شنبه اعلام نمودند که تولید لیبی به زودی از ۵۰۰ هزار بشکه در روز که در هفته‌های اخیر انجام شده، به ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت ولی شرکت نفت لیبی اعلام نموده که به دنبال حمله به میدان نفتی Sharara و آدم‌ربایی در این میدان، تولید آن که بزرگترین میدان نفتی لیبی محسوب می‌گردد مورد تهدید واقع شده، لذا این کشور برای بندر Zawiya در غرب لیبی فورس ماژور اعلام نموده است. در هفته گذشته تولید این میدان ۳۴۰ هزار بشکه در روز بوده ولی از روز گذشته میزان تولید به حدود ۱۲۶ هزار بشکه در روز افت یافته است. به عقیده Phil Flynn تحلیل گر ارشد بازار در Price Futures Group در حال حاضر لیبی یک منبع قابل اعتماد برای تأمین نفت محسوب نمی‌گردد. بنابراین به اعتقادMcGillian سؤال اصلی تعیین کننده این‌ است که آیا با افزایش تقاضا، عرضه به میزانی که کاهش تولید ایران و ونزوئلا را جبران نماید افزایش خواهد یافت یا خیر.

چهار شنبه 27 تیر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد