بررسی بازار جهانی نفت روز۲۶ ژوئن ۲۰۱۸

پنج شنبه 7 تیر 1397   سرویس
اعمال فشار آمریکا بر کشورهای واردکننده نفت‌خام ایران مبنی بر کاهش واردات خود از این کشور و توقف آن تا ماه نوامبر و همچنین عدم اطمینان در خصوص وضعیت صادرات نفت‌خام لیبی، منجر به افزایش قیمت نفت‌خام در روز سه‌شنبه گردید.

اعمال فشار آمریکا بر کشورهای واردکننده نفت‌خام ایران مبنی بر کاهش واردات خود از این کشور و توقف آن تا ماه نوامبر و همچنین عدم اطمینان در خصوص وضعیت صادرات نفت‌خام لیبی، منجر به افزایش قیمت نفت‌خام در روز سه‌شنبه گردید. به نحوی که قیمت WTI برای نخستین بار از ماه مه به بالای ۷۰ دلار صعود نمود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با ۱/۵۸دلار(۲/۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای۷۶/۳۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اوت نیز با ۲/۴۵ دلار(۳/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۰/۵۳دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه اوت به ۵/۷۸ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

به دلیل وجود تردید در خصوص توانایی اوپک برای افزایش سریع تولید، به نحوی که بتواند اثرات منفی کاهش عرضه جهانی را جبران نماید، در کنار فشارهای آمریکا برای کاهش واردات نفت‌خام ایران بر روی کشورهای واردکننده نفت ایران موجب افزایش قیمت نفت‌خام شده است. به نظر می‌رسد آمریکا تمام تلاش خود را به کار بسته که تا ۴ نوامبر سال جاری تمام کشورها واردات نفت‌خام خود از ایران را به طور کامل قطع نمایند. وال استریت ژورنال به نقل از یکی از مقامات ارشد وزارت امورخارجه آمریکا آورده است که این کشور قصد صدور معافیت از تحریم واردات نفت‌خام ایران را برای هیچ کشوری ندارد. در نتیجه بیم آن می‌رود که با قطع کامل صادرات نفت ایران، بازار نفت با مشکل شدید کمبود عرضه رو به رو گردد. به قول مت اسمیت مدیر تحقیقات کالای ClipperData، انتشار اظهارات این مقام ارشد آمریکایی در روز سه شنبه بازار نفت را در ترس رو به رویی با تنگنای شدید عرضه به چالش کشیده و باعث به حاشیه کشیده شدن خبر تلاش عربستان برای تولید ۱۱ میلیون بشکه در روز نفت‌خام طی ماه ژوئیه شده است. لازم به ذکر است که در طول تحریم‌های قبلی علیه ایران، برخی از کشورهای آسیایی مشمول معافیت شده بودند و لذا این کشورها قادر به ادامه واردات نفت‌خام ایران بودند. چنانچه در تحریم‌های جاری هیچ معافیتی برای کشورهای آسیایی صادر نگردد، جریان نفت‌خام ایران به آسیا همانند اروپا کاهش خواهد یافت. اسمیت معتقد است خروج بیشتر نفت‌خام‌های ایران از بازار به نفع صادرات نفت‌خام آمریکاست.
صادرات نفت‌خام ایران در ماه ژوئن از ۲/۳۸ میلیون بشکه در روز در ماه مه به حدود ۱/۹۳ میلیون بشکه در روز سقوط نموده است. این مقام رسمی آمریکا به طور خاص از هند و چین به عنوان کشورهایی که باید واردات نفت‌خام‌ ایران را متوقف کنند، نام برده است. در حالی که هند که یکی از بزرگترین واردکنندگان آسیایی نفت‌خام ایران است اعلام نموده که واردات خود را متوقف خواهد نمود؛ ولی چین هنوز تعهدی برای توقف واردات نفت‌خام ایران ننموده است. با توجه به بالا گرفتن تنش های تجاری ما بین آمریکا و چین، وقوع چنین تعهدی مبنی بر توقف واردات از ایران در چنین شرایطی محتمل به نظر نمی‌رسد. اگر چه احتمال این که چین این موضوع را به عنوان ابزاری برای توقف جنگ تجاری ما بین خود و آمریکا استفاده نماید، غیر محتمل نمی باشد.
با انتشار گزارش هفتگی API مبنی بر کاهش ۹/۲ میلیون بشکه‌ای موجودی نفت‌خام آمریکا طی هفته گذشته، قیمت‌ها پس از بسته‌شدن بازار به شدت رشد نمود. این درحالی است که کارشناسان در انتظار کاهشی معادل ۲/۶ میلیون بشکه هستند. چنانچه گزارش API توسط EIA در روز چهارشنبه تأیید گردد، باید در انتظار افزایش بیشتر در قیمت نفت‌خام بود. در این میان، اختلال عرضه پروژه تولید نفت Syncrude کانادا به ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز نیز عامل دیگری در جهت رشد بیشتر قیمت می‌باشد. از سوی دیگر، نیروهای ارتش لیبی کنترل ترمینال های نفتی لیبی را به شرکت NOC مستقر در شرق لیبی واگذار نموده‌اند که این حرکت به معنای خلع ید شرکت NOC مستقر در تریپولی می‌باشد. این شرکت حرکت اخیر نیروهای ارتش را غیر قانونی خوانده و به مشتریان نفت خام در قبال خرید نفت‌خام از شرکت مستقر در شرق هشدار داده است. بدین ترتیب، عرضه نفت‌خام لیبی نیز مورد تهدید واقع شده وعامل دیگری برای افزایش قیمت نفت‌خام محسوب می‌گردد. تحت چنین شرایطی، مشتریان تمایلی به خرید نفت‌خام از لیبی نخواهند داشت. در مجموع، به نظر می‌رسد شرایط به نفع افزایش قیمت نفت‌خام طی روزهای آتی می‌باشد.

پنج شنبه 7 تیر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد