بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۵ ژوئن ۲۰۱۸

سه شنبه 5 تیر 1397   سرویس
به دلیل وجود ابهاماتی در تفسیر نتایج توافق انجام شده در جلسات ۲۲ و ۲۳ ژوئن بین اوپک و هم‌پیمانانش در خصوص میزان افزایش تولید، بازار نفت‌خام در نخستین روز هفته جاری با کاهش قیمت مواجه شد.

به دلیل وجود ابهاماتی در تفسیر نتایج توافق انجام شده در جلسات ۲۲ و ۲۳ ژوئن بین اوپک و هم‌پیمانانش در خصوص میزان افزایش تولید، بازار نفت‌خام در نخستین روز هفته جاری با کاهش قیمت مواجه شد. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با ۸۲ سنت (۱/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۴/۷۳ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اوت نیز با ۵۰ سنت (۰/۷درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۸/۰۸دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه اوت به ۶/۶۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در توافق اخیر بین اوپک و هم پیمانانش، مقرر شد که قرارداد کاهش سقف تولید که از ابتدای سال ۲۰۱۷ اجرایی شده بود، به قوت خود باقی بماند. مشروط بر اینکه کشورهای پایبند به این توافق که هم اکنون میزان تولیدشان کمتر از سهمیه تعیین شده است، تلاش خود را در جهت افزایش تولید تا سقف تعیین شده اولیه بنمایند. توافق انجام شده به دلیل عدم شفافیت کافی، منجر به برداشت‌های متفاوتی توسط اعضاء گردیده در نتیجه بازار در واکنش به این خبر در حالت عدم اطمینان قرار دارد. بنا بر تفسیر عربستان، کشورهایی که مازاد ظرفیت تولید دارند هم اکنون می‌توانند اقدام به تولید بیشتر برای جبران کاهش عرضه کشورهایی که کمتراز سهمیه اولیه توافق شده، تولید می‌کنند، بنمایند. در همین راستا آرامکو اعلام نموده که ظرفیت مازاد تولیدی برابر ۲ میلیون بشکه در روز دارد که در صورت کسری سایر تولیدکنندگان قادر به عرضه آن به بازار خواهد بود. از سوی دیگر ایران معتقد است این تفسیر عربستان به معنای تغییر سهمیه اولیه کشورهای عضو این توافق است و این ناقض توافق کاهش سقف تولید است. در نتیجه بر اساس برداشت ایران، میزان افزایش تولید، کمتر از میزان افزایش تولید انتظاری عربستان (یک میلیون بشکه در روز) است.
روند متفاوت قیمت نفت در ساعات پایانی روز جمعه و ساعات اولیه روز دوشنبه نشانگر عدم شفافیت نتایج انتظاری از توافق جدید بین اعضای اوپک و غیر‌اوپک است. اگر چه کاهش قیمت برنت در روز دوشنبه نتیجه تهدیدات جدید آمریکا و شدت گرفتن بیشتر تنش‌های تجاری این کشور با چین است.
به عقیده کارشناسان JBC، با لحاظ افزایش تدریجی عرضه نفت‌خام تا یک میلیون بشکه در روز طی ماه‌های آتی و ریسک کاهش عرضه از طرف ونزوئلا، لیبی و ایران طی این زمان، انتظار می‌رود بازار در نیمه دوم سال جاری همچنان در وضعیت تنگنای عرضه باقی بماند و در نتیجه قیمت نفت بالای ۷۰ دلار حفظ گردد. در همین راستا بانک Goldman Sachs نیز معتقد است بازار همچنان با کسری عرضه نفت مواجه خواهد بود.
عامل منفی دیگر مؤثر بر بازار نفت در روز دوشنبه سقوط بازار سهام آمریکا بود.
شایان ذکراست که گزارش هفتگی بیکرهیوز نیز نشانگر افزایش یک واحدی در تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا طی هفته گذشته بوده است که از ماه مارس تا کنون این نخستین هفته‌ای است که تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا در آن کاهش داشته است.
عامل دیگری که می‌تواند در روزهای آتی منجر به افزایش قیمت WTI گردد اختلال عملکرد پروژه Syncrude نفت کاناداست. با توجه به اینکه احتمالاً توقف تولید این پروژه ۳۶۰ هزار بشکه‌ای در کانادا، تا پایان ماه ژوئیه به طول می‌انجامد، عرضه نفت‌خام به بازار آمریکا محدود خواهد شد و در نتیجه قیمت نفت‌خام آمریکا افزایش بیشتری خواهد یافت. بدین ترتیب پیش‌بینی می‌گردد دیسکانت WTI نسبت به برنت به حدود ۴/۷۸ دلار در هر بشکه کاهش یابد. شایان ذکر است که این دیسکانت اوایل ماه ژوئن به رکورد ۱۱ دلار نیز دست یافت. با کاهش دیسکانت WTI نسبت به برنت آربیتراژ نفتخام آمریکا به بازارهای آسیا مزیت اقتصادی خود را از دست خواهد داد و در نتیجه کاهش خواهد یافت.

سه شنبه 5 تیر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد