بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۸ ژوئن ۲۰۱۸

سه شنبه 29 خرداد 1397   سرویس
با دریافت سیگنال هایی مبنی بر افزایش تولید اوپک بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه به جای ۱/۵ میلیون بشکه که ظاهراً بین روسیه و عربستان به تازگی توافق شده بود و هم چنین بالا گرفتن تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، روز دوشنبه شاهد افزایش قیمت نفت در بازار بودیم.

با دریافت سیگنال هایی مبنی بر افزایش تولید اوپک بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه به جای ۱/۵ میلیون بشکه که ظاهراً بین روسیه و عربستان به تازگی توافق شده بود و هم چنین بالا گرفتن تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، روز دوشنبه شاهد افزایش قیمت نفت در بازار بودیم. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با ۱/۹۰دلار (۲/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۵/۳۴ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئیه نیز با ۷۹ سنت (۱/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۵/۸۵دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه اوت به ۹/۶۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

طی فرمان روز جمعه دونالد ترامپ مبنی بر وضع ۵۰ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای وارداتی از چین، احتمال شروع جنگ تجاری آمریکا با چین مجدداً بالاگرفت. در مقابل اقدام آمریکا، مقام ارشد چینی اعلام کرده که کشورش به سرعت به این اقدام پاسخ خواهد داد. دولت چین اعلام نمود که برنامه‌هایی برای وضع تعرفه روی واردات نفت و همچنین سایر فرآورده‌های انرژی دارد. بنابراین به نقل از فلاین تحلیل‌گر ارشد بازار در Price Futures Group، بیم آن می‌رود که با شروع یک جنگ تجاری رشد اقتصادی و در نتیجه تقاضای نفت کاهش یابد. به گفته تحلیلگران کامرزبانک در روز دوشنبه، چنانچه تعرفه تلافی جویانه ۲۵ درصدی روی واردات نفت‌خام آمریکا به چین وضع گردد، در این‌صورت نفت‌خام آمریکا علی‌رغم دیسکانت بالای WTI نسبت به برنت، دیگر به عنوان یک جایگزین ارزان برای سایر نفت‌خامهای وارداتی به چین محسوب نخواهد شد. به نقل از فلاین، در ماه مارس صادرات آمریکا به چین ۳۸۰ هزار بشکه در روز بوده و اگر چه مقدار قابل توجهی می‌باشد، ولی به اندازه‌ای نیست که بتواند اختلالی در تعادل عرضه و تقاضای جهانی نفت ایجاد نماید. وی باور دارد که اقدام کاخ سفید و واکنش تلافی‌جویانه چین نمی‌تواند تأثیر زیادی روی اقتصاد جهانی داشته باشد. از آنجایی که این تعرفه‌ها تا اوایل ژوئیه اجرایی نمی‌گردد، لذا زمان کافی برای تصیم گیری‌های جدید دیگر وجود دارد.
به باور کارشناسان Societe Generale’s که طی یادداشتی عنوان گردید، عربستان، امارات و کویت تولید خود را در مجموع ۵۰۰ هزار بشکه در روز در ابتدای ژوئیه افزایش خواهند داد. تمرکز این کشورها در جبران کسری تولید و عرضه ونزوئلا می‌باشد، بنابراین برای جبران تحریم علیه ایران انتظار می‌رود که طی دو تا سه ماه آتی به تدریج روسیه تولید خود را به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. با توجه به این که تنها چهار کشور قادر و مایل به افزایش تولید خود هستند، احتمالاً جلسات ۲۲ و ۲۳ ژوئن اوپک جلسات دشواری خواهد بود. ضمن این که گزارشاتی مبنی بر احتمال وتوی افزایش تولید اوپک توسط ایران، عراق و ونزوئلا، وجود دارد. به نقل از نماینده ایران در اوپک، عربستان و روسیه برای افزایش تولید نیازمند اتفاق آرای اعضاء می‌باشند. به عقیده فلاین، در این صورت کاهش‌های اخیر قیمت نفت بیش از اندازه واقعی آن بوده است. در همین راستا Goldman Sachs نیز روز دوشنبه اعلام نمود که انتظار می‌رود طی تابستان سال جاری حتی با فرض افزایش عرضه اوپک، قیمت نفت‌خام به سطح حداکثری ۸۲/۵۰ دلار در هر بشکه دست یابد.
از دیگر عوامل مثبت تأثیرگذار روی سطح قیمت، کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای در ظرفیت ذخیره‌سازی بندر Ras Lanuf لیبی به دنبال آتش سوزی در دومین مخزن نفتی این کشور و در پی جنگ‌های داخلی لیبی است. از سوی دیگر، روز دوشنبه گزارشی از طرف EIA انتظارات افزایش بیشتر تولید آمریکا را تأیید نمود. بر اساس پیش‌بینی ماهانه EIA، میزان تولید روزانه هفت تولید کننده اصلی شیل در آمریکا با ۱۴۱ هزار بشکه افزایش به میزان ۷/۳۳۹ میلیون بشکه در روز بالغ می‌گردد. به هر حال، به نظر می‌رسد با توجه به برگزاری جلسه اوپک در روزهای ۲۱ و ۲۲ ژوئن و بسته به اینکه چه تصمیمی در خصوص میزان تولید اوپک اتخاذ گردد، احتمالاً هفته پر تلاطمی را پیش رو خواهیم داشت.

سه شنبه 29 خرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد