بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۱ ژوئن ۲۰۱۸

سه شنبه 22 خرداد 1397   سرویس
روز دوشنبه به دنبال انتشار برخی نظرات وزیر نفت عراق، تردیدها درخصوص تصمیم اوپک برای افزایش تولید نفت‌خام شدت گرفت.

روز دوشنبه به دنبال انتشار برخی نظرات وزیر نفت عراق، تردیدها درخصوص تصمیم اوپک برای افزایش تولید نفت‌خام شدت گرفت. علاوه بر این، وقوع ترک هایی در خط لوله اصلی نیجریه موجب تهدید صادرات نفت نیجریه گردید. بنابراین، بازار علی رغم انتشار خبر افزایش تولید عربستان سعودی و روسیه، شاهد اندکی افزایش در قیمت نفت‌خام WTI بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت بدون تغییر نسبت به روز قبل، در سطح بشکه‌ای ۷۶/۴۶دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئیه نیز با ۳۶ سنت (۰/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۱۰ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه اوت به ۱۰/۴۳ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

جمعه هفته گذشته رویترز گزارش نمود که مهم ترین و تأثیرگذارترین عضو اوپک یعنی عربستان سعودی پس از دو سال تلاش برای رهبری کاهش مازاد نفت‌خام در بازار جهانی، طی هفته‌های اخیر اقدام به افزایش تولید خود به میزان بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز نموده است. بدین ترتیب تولید کلی عربستان به حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز بالغ گردیده است.
واکنش اولیه به این خبر در روز دوشنبه کاملاً خنثی بود، به طوری که قیمت برنت تغییری نداشت. در آمریکا نیز شاخص WTI حتی با وجود این که داده‌های داخلی آمریکا نشان داد که تولید‌کنندگان نفت‌خام آمریکا تعداد دکل‌های حفاری نفتی خود را برای سومین هفته متوالی با یک دستگاه افزایش به ۸۶۲ دستگاه رسانده‌اند، افزایش یافت. به گفته تحلیل گران، بخشی از حمایت قیمت در روز دوشنبه مدیون بهبود وضعیت بازار سهام بود. هر سه شاخص بازار سهام آمریکا روز دوشنبه تنها چند ساعت پیش از برگزاری جلسه دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی در سنگاپور، مثبت بودند.
خبر بدبینانه دیگر در خصوص افزایش تولید روسیه در ماه ژوئن به سطح ۱۱/۱ میلیون بشکه در ماه ژوئن بود که توسط Interfax منتشر گردید. شایان ذکر است، بر اساس توافق کاهش سقف تولید اوپک میزان تولید روسیه ۱۰/۹۵ میلیون بشکه در روز تعیین شده بود. این درحالیست که جلسه آتی تولیدکنندگان اوپک در روز ۲۲ ژوئن برگزار خواهد شد. به گفته Robbie Fraser تحلیل گر کالا در Schneider Electric، اگر چه روسیه و عربستان به نظر می‌رسد که در خصوص لغو توافق کاهش سقف تولید هم پیمان شده‌اند و قصد جبران کسری عرضه ایران و ونزوئلا را دارند، ولی هنوز تضمینی برای توافق جمعی در این خصوص و در جلسه رسمی اوپک که اواخر ژوئن برگزار می‌گردد وجود ندارد.
به گفته وزیر نفت عراق، قیمت‌های نفت هنوز نیاز به حمایت و تثبیت دارند و تولیدکنندگان نباید به بزرگ نمایی بیش از حد در خصوص نیاز بازار برای عرضه بیشتر نفت بپردازند. وی همچنین تصمیمات یک جانبه برخی از تولیدکنندگان در مورد توافق کاهش سقف تولید را بدون مشورت با سایر اعضاء رد نمود. شایان ذکر است که اگر چه در ماه مه عربستان تولید خود را به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش داده است، ولی همچنان این میزان هنوز در دامنه توافق شده می‌باشد. اما در خصوص روسیه، میزان تولید این کشور در اوایل ماه ژوئن از مرز توافق شده گذشت.
در همین حال، عامل مثبت تأثیرگذار در بازار نشتی رخ داده در مهمترین خط لوله نیجریه بود که منجر به توقف فعالیت آن از اواخر هفته گذشته شده است. این درحالیست که اپراتور این خط‌ ‌لوله هیچ تخمینی برای زمان از سرگیری مجدد کار این خط‌ لوله ارائه ننموده است.

سه شنبه 22 خرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد