بررسی بازار جهانی نفت روز ۳۰ ماه مه ۲۰۱۸

پنج شنبه 10 خرداد 1397   سرویس
در پی انتشار گزارش رویترز مبنی بر عدم لغو توافق کاهش سقف تولید اوپک و هم‌پیمانانش، دیروز بازار شاهد افزایش قابل توجهی در قیمت نفت‌خام بود.

در پی انتشار گزارش رویترز مبنی بر عدم لغو توافق کاهش سقف تولید اوپک و هم‌پیمانانش، دیروز بازار شاهد افزایش قابل توجهی در قیمت نفت‌خام بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه با ۲/۱۱ دلار (۲/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۷/۵۰ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئیه نیز با ۱/۴۸ دلار (۲/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۸/۲۱ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئیه به ۹/۲۹ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

قیمت شاخص نفت‌خام WTI طی معاملات روزهای اخیر به دلیل نگرانی از لغو توافق کاهش سقف تولید اوپک و هم پیماناش و در نتیجه افزایش تولید روسیه و عربستان به منظور جبران کسری عرضه ایران و ونزوئلا، کاهش یافته بود. روز چهارشنبه تحت‌تأثیر انتشار گزارش رویترز مبنی بر حفظ این توافق تا پایان سال ۲۰۱۸، بازار نفت با جهش قیمت رو به رو گردید. البته در این گزارش آمده که در صورت وقوع کمبود عرضه در بازار، این تولیدکنندگان به طور تدریجی اقدام به افزایش عرضه خود خواهند نمود. تأثیر این گزارش تا جایی بود که اثر منفی داده‌های هفتگی API مبنی بر افزایش پیش‌بینی نشده موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا به میزان ۱ میلیون بشکه را خنثی نمود و خبر مذکور تأثیری بر قیمت در معاملات پس از بسته شدن بازار نداشت.
در همین راستا، شایان ذکر است که روز چهارشنبه بانک مرکزی روسیه اعلام نمود که کاهش قیمت نفت‌خام بخش مالی این کشور را با ریسک رو به رو خواهد نمود. به گفته فلاین تحلیل گر Price Futures Group، از اظهارات بانک مرکزی روسیه این طور بر می آید که توجهشان به تبعات وقوع سقوط قیمت نفت جلب شده و با ارسال این سیگنال، یادآوری نموده که روسیه علاقمند به افت بیش از حد قیمت نفت‌خام نمی‌باشد. تحلیل گران ICICI Bank در بمبئی، روز چهارشنبه اعلام نمودند که پیش‌بینی قیمت خود را برای برنت در سال جاری از ۶۴ دلار به ۷۱ دلار افزایش داده‌اند. در همین حال، این تحلیل‌گران بر این باورند که قیمت نفت‌خام برنت نسبت به سطوح فعلی خود کاهش خواهد داشت. آنها معتقدند که در حال حاضر قیمت برنت همچنان از حق مرغوبیتی به لحاظ ریسک عدم افزایش تولید اوپک بهره می‌برد که این حق مرغوبیت بین ۳ تا ۵ دلار در هر بشکه ارزیابی می‌گردد.
هم اکنون سرمایه گذاران بیشتر بر روند واگرایی که بین دو شاخص برنت و WTI حاکم است، متمرکز هستند. شایان ذکر است که حق مرغوبیت برنت نسبت به WTI روز چهارشنبه به میزان ۹/۲۹ دلار در هر بشکه صعود نمود. با توجه به این که برنت بیشتر در معرض افزایش تولید عربستان و روسیه قرار دارد، این روند واگرا تعجب برانگیز به نظر می‌رسد. از سوی دیگر، برخی تحلیل گران این روند را حاصل افزایش تولید شیل آمریکا ودر نتیجه کاهش بیشتر قیمت WTI می‌دانند. با وجود افزایش بی‌وقفه تولید نفت شیل آمریکا، از سپتامبر گذشته سطح موجودی ذخایر نفت‌خام این کشور در تنگنا قرار گرفته است که نشانگر تقویت صادرات در اثر افزایش حق مرغوبیت برنت نسبت به WTI می باشد.
نکته مهم دیگر این که به گفته اتحادیه کارگران نفتی FUP، کارگران ۲۰ دکل نفتی حفاری در برزیل به اعتصابی مبنی بر درخواست استعفای مدیر اجرایی شرکت Petroleo Brasileiro و همچنین در اعتراض به تغییر سیاست های قیمت گذاری سوخت این شرکت پیوسته اند. به گفته این شرکت، سطح تولید هنوز متأثر از این اعتراضات نشده است. شایان ذکر است که هفته گذشته اعتصابی توسط کامیون داران برزیلی در اعتراض به قیمت‌های بالای سوخت انجام شده بود. ادامه این ناآرامی ها تهدیدی برای تقاضای سوخت برزیل محسوب می گردد. لازم به یادآوریست که بر اساس داده‌های آمریکا، این کشور هشتمین مصرف کننده انرژی در سال ۲۰۱۶ بوده است.
روز چهارشنبه گزارش هفتگی EIA در خصوص موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا به دلیل تعطیلی روز دوشنبه منتشر نگردید و معامله گران در انتظار انتشار این گزارش در روز پنج شنبه می‌باشند. این درحالیست که بر اساس پیش‌بینی پلاتس، موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته گذشته ۶۰۰ هزار بشکه کاهش داشته است.

پنج شنبه 10 خرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد