بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۹ می ۲۰۱۸

چهار شنبه 9 خرداد 1397   سرویس
در پی نگرانی‌های ناشی از افزایش تولید نفت‌خام روسیه و عربستان، روز سه‌شنبه روند شاخص‌های قیمت نفت‌خام واگرا بود.

در پی نگرانی‌های ناشی از افزایش تولید نفت‌خام روسیه و عربستان، روز سه‌شنبه روند شاخص‌های قیمت نفت‌خام واگرا بود. به طوری که از یک سو، بازار نایمکس شاهد بیش از یک دلار کاهش در قیمت نفت‌خام WTI بود و از سوی دیگر، قیمت نفت‌خام برنت افزایش اندکی را ثبت نمود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه با ۹سنت (۰/۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۵/۳۹دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئیه نیز با ۱/۱۵ دلار(۱/۷درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۷۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئیه به ۸/۶۶ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

عربستان و روسیه به مباحثه در خصوص افزایش تولید نفت‌خام اعضای اوپک و غیراوپک تا سقف یک میلیون بشکه در روز و به منظور جبران کسری عرضه از طرف ایران و ونزوئلا پرداختند. بنابراین، برگزاری جلسه پیش روی اوپک در ۲۲ ژوئن به منظور بررسی امکان افزایش تولید عربستان و روسیه، منجر به ایجاد فشار روی سطح قیمت‌های نفت و به خصوص قیمت WTI شده است. به نحوی که روند شاخص قیمت نفت‌خام WTI و برنت واگرا شده است. به زعم Michael McCarthy استراتژیست بازار در CMC Markets، این روند واگرا تعجب برانگیز است؛ چون با وجود این که قیمت نفت‌خام برنت بیشتر در معرض تهدید افزایش تولید روسیه و عربستان قرار دارد، اما کاهش قیمت WTI شدید بوده و قیمت برنت همچنان روند افزایشی خود را حفظ نموده و تنها از شیب فزاینده این روند کاسته شده است. در همین راستا، فلاین تحلیل‌گر ارشد بازار در Price Futures Group معتقد است در خصوص نفت‌خام برنت با توجه به این که این باور وجود دارد که بازار اروپا در تنگنای عرضه قرار خواهد گرفت و کاهش عرضه ایران در اثر اعمال تحریم های اقتصادی آمریکا بیشترین تأثیر را روی این بازار خواهد گذارد، روند برنت همچنان افزایشی می‌باشد. از سوی دیگر، معامله‌گران معتقدند در حالی که افزایش تولید آمریکا به هر حال مانعی برای افزایش قیمت نفت‌خام WTI محسوب می‌گردد؛ حتی درصورت افزایش تولید اوپک، اروپا همچنان نفت‌خام سبک بیشتری برای تأمین امنیت سوخت خود نیاز دارد. لذا این موضوع منجر به ادامه روند افزایشی قیمت برنت شده است.
به گفته Abhishek Kumar تحلیل گر ارشد انرژی در Interfax Energy’s Global Gas Analytics، فعالان بازار در مورد سرعت اجرایی شدن استراتژی افزایش تولید عربستان و روسیه و این که آیا این استراتژی قادر به جبران کسری عرضه ونزوئلا خواهد بود یا خیر، مطمئن نیستند. در همین رابطه، تحلیل گران Credit Suisse معتقدند روسیه و عربستان تنها قادر به افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهند بود که در این صورت، موجودی ذخایر در بیشتر کشورهای توسعه یافته تا پایان سال ۲۰۱۸ به زیر سطح متوسط پنج ساله تنزل می نماید.
سقوط بازار سهام، تقویت ارزش دلار نسبت به سایر ارزها و افزایش تعداد دکل‌های نفتی حفاری آمریکا به میزان ۱۰ دستگاه طی هفته گذشته براساس گزارش بیکرهیوز، از جمله عواملی بودند که منجر به تضعیف بیشتر قیمت نفت‌خام WTI شدند. در حالی که بازار سهام بیش از یک درصد افت داشت، ارزش دلار حدود ۰/۷ درصد افزایش پیدا کرد. در حال حاضر، معامله‌گران در انتظار انتشار داده‌های هفتگی EIA در خصوص موجودی ذخایر نفت‌خام در روز چهارشنبه می‌باشند.
صندوق‌های پوشش ریسک و سایر مدیران صندوق‌های پولی، خالص موقعیت‌های خرید خود را طی پنج هفته منتهی به ۲۲ ماه مه تا ۱۶۹ میلیون بشکه کاهش دادند که این نشان دهنده بروز برخی تردیدها درادامه رالی قیمت نفت است. این در حالی است که حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به WTI، به بالاترین مقدار خود طی سه سال اخیر بالغ گردیده است. این موضوع به معنای افزایش محبوبیت نفت‌خام‌های آمریکا درمقابل نفت‌خام‌های شمال اروپا، روسیه و بخش‌هایی از خاورمیانه است. در خلال تعطیلات روز دوشنبه، حق مرغوبیت برنت نسبت به نفت‌خام آمریکا به میزان ۹/۳۸ دلار در هر بشکه صعود نمود که این میزان از مارس سال ۲۰۱۵ بی سابقه بوده است. در این میان، با توجه به این که تولید نفت‌خام آمریکا در دو سال گذشته با بیش از ۲۰ درصد افزایش به ۱۰/۷ میلیون بشکه در روز صعود نمود، پیش‌بینی می‌شود با افزایش حق مرغوبیت برنت نسبت به WTI، صادرات آمریکا به آسیا طی ماه‌های پیش رو رکورد جدیدی را از خود به جای گذارد.

چهار شنبه 9 خرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد