بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۵ مه ۲۰۱۸

یک شنبه 6 خرداد 1397   سرویس
در پی بروز نشانه‌هایی از توافق روسیه و عربستان مبنی بر افزایش تدریجی تولید نفت از نیمه دوم سال جاری، از بهای نفت خام در بازارهای جهانی روز جمعه بیش از دو دلار در هر بشکه کاسته شده و در پایین ترین سطح هفته تسویه گردید.

در پی بروز نشانه‌هایی از توافق روسیه و عربستان مبنی بر افزایش تدریجی تولید نفت از نیمه دوم سال جاری، از بهای نفت خام در بازارهای جهانی روز جمعه بیش از دو دلار در هر بشکه کاسته شده و در پایین ترین سطح هفته تسویه گردید.
وزرای انرژی کشورهای روسیه و عربستان در سنت‌پترزبورگ ملاقاتی داشتند تا قبل از اجلاس اعضای اوپک در وین در روز ۲۲ ژوئن ، در مورد شرایط توافق کاهش تولید جهانی نفت به گفتگو بپردازند. خبرگزاری رویترز می گوید؛ وزیران این دو کشور به همراه همتای خود از امارات متحده عربی، در مورد افزایش تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز توافق حاصل کرده‌اند اما در اینحال بلومبرگ از افزایش ۸۰۰-۳۰۰ هزار بشکه در روز تولیدکنندگان عمده نفت اعلام خبر کرده است. به هر حال به نقل از یک تحلیلگر، مسلم اینست که تحرکات قیمت روز جمعه حاکی از نیاز بررسی موشکافانه و توجه بالا به اجلاس اوپک در ماه پیش رو بوده و تفاوت حجم افزایش مورد اشاره تحت مطالعه کارشناسان قرار خواهد گرفت.
پس از اینکه اوپک و همپیمانانش در سال ۲۰۱۶ تصمیم به کم کردن روزانه ۱/۸ میلیون بشکه از تولید خود نمودند، قیمت نفت صعود قابل توجهی نموده و بازار به سمت توازن حرکت کرد به طوریکه حجم ذخیره سازی نفت کشورهای OECD در ماه مارس یک میلیون بشکه کمتر از میانگین پنج ساله آن رسید. البته کاهش چشمگیر تولید ونزوئلا نیز در حصول این نتایج نقش مهمی داشت. اینک که نگرانی تحریم مجدد ایران توسط ایالات متحده وجود داشته و همچنین احتمال آن می رود که ونزوئلا تحریم های سخت تری را تجربه نماید، صحبت از توافق روسیه و عربستان می شود که از نیمه دوم سال جاری به تدریج بر تولید نفت کشورهای تولیدکننده افزوده گردد.
وزیر نفت عربستان نیز خود را متعهد نمود که به منظور تأمین تقاضای مصرف‌کنندگان در صورت بروز هرگونه کمبود نفت در بازار پس از تحریم ایران و ونزوئلا، تمامی تلاش خود را بنماید.
این شرایط سبب شد تا قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه طی معاملات روز ۲۵ مه ۲/۳۵ دلار (۳ درصد) تقلیل یافته و در سطح هر بشکه ۷۶/۴۴ دلار به تثبیت برسد. همچنین بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئیه با کاهش ۲/۸۳ دلار به بشکه ای ۶۷/۸۸ دلار رسید. برنت و WTI در هفته قبل افت قیمت به ترتیب ۲/۷ و ۴/۹ درصد را تجربه نمودند. به علاوه حق مرغوبیت برنت در مقابل WTI به ۸/۵۶ دلار در هر بشکه رسید که این تفاوت طی سه سال قبل مشاهده نشده است.

Matt smith رئیس مؤسسه تحقیق کالای ClipperData می گوید: پس از اینکه قیمت به سطح روانی ۸۰ دلار رسید، شاهد عقب نشینی آن شدیم و لفاظی روسیه و عربستان تنها به آن شدت بخشید.
لازم به ذکر است که مؤسسه خدمات نفتی بیکرهیوز نیز اعلام نمود که تعداد دکلهای حفاری نفتی ایالات متحده در هفته منتهی به ۲۵ مه با ۱۵ واحد افزایش به ۸۵۹ دستگاه بالغ شده است.

یک شنبه 6 خرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد