بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۳ مه ۲۰۱۸

چهار شنبه 2 خرداد 1397   سرویس
در پی تحریم ونزوئلا توسط آمریکا و با وجود کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا بر اساس داده‌های هفتگی API، روز سه‌شنبه بازار شاهد روند متفاوتی برای شاخص‌های نفت‌خام برنت و WTI بود.

در پی تحریم ونزوئلا توسط آمریکا و با وجود کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا بر اساس داده‌های هفتگی API، روز سه‌شنبه بازار شاهد روند متفاوتی برای شاخص‌های نفت‌خام برنت و WTI بود. در حالی که قیمت برنت به بالاترین سطح خود طی سه سال و نیم گذشته دست یافت، قیمت WTI اندکی کاهش داشت. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه با ۳۵ سنت (۰/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۹/۵۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۱۱ سنت (۰/۲درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۱۳دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئیه به ۷/۳۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز سه‌شنبه بازار نفت شاهد تلاطم زیادی بود. از یک سو تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا قیمت‌های نفت افزایش داشت؛ به نحوی که در ساعات اولیه شاخص WTI با ۵۹ سنت افزایش نسبت به روز قبل، به بالاترین میزان خود از نوامبر ۲۰۱۴ یعنی ۷۲/۸۳ دلار صعود نمود. اما در بعد از ظهر روز سه شنبه با اعلام عدم رضایت ترامپ در خصوص روند مذاکرات اخیر تجاری بین آمریکا و چین، و در نتیجه افزایش ریسک شعله‌ور شدن مجدد جنگ تجاری بین دو کشور و نهایتاً کند شدن روند رشد جهانی اقتصاد، بازار شاهد کاهش مجدد قیمت نفت بود. به نحوی که شاخص WTI با ۱۱ سنت کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۷۲/۱۳ دلار در هر بشکه، روز را به پایان رساند. به گفته فلاین تحلیل گر Price Futures Group، در حال حاضر شرایط تجارت جهانی به نفع تقاضای انرژی است ولی با وقوع یک جنگ تجاری احتمالاً رشد اقتصادی کند خواهد شد. آنچه فشار بر روی قیمت را روز گذشته بیشتر کرد، گفته ترامپ مبنی بر افزایش احتمال عدم برگزاری نشست وی با رهبر کره Kim Jong Un در روز ۱۲ ژوئیه می‌باشد. در همین حال، انتشار داده های API مبنی بر کاهش ۱/۳ میلیون بشکه‌ای موجودی ذخایر نفت خام آمریکا اندکی از فشار قیمت در پایان روز کاست.
با توجه به کاهش فاصله قیمتی بین ماه‌های مختلف قراردادهای آتی، که شاخصی برای اندازه‌گیری سلامت بازار فیزیکال می‌باشد، همچنان برخی معامله‌گران نگران پایان یافتن دوره رالی قیمت نفت هستند. به نقل از اوپک و برخی فعالان صنعت نفت، به خاطر نگرانی از کمبود عرضه ونزوئلا و احتمالاً ایران، در ماه ژوئن اوپک تولید نفت خود را افزایش خواهد داد.
در همین حال، به گفته برخی کارشناسان دلایل زیادی برای افزایش سرعت رشد قیمت نفت در آینده وجود دارد. نخست این که مصرف نفت بسیار سریع تر از آن است که پیش بینی می شد؛ به نحوی که رشدی که معمولاً ظرف سه سال اتفاق می افتد، هم اکنون طی یک دوره دو ساله حادث شده است. همزمان، سرمایه گذاری در صنعت نفت به نحو قابل توجهی طی سه سال گذشته افت داشته، مخصوصاً در پروژه هایی که توسعه آنها زمان برتر می باشد، مثل پروژه‌های آب های خیلی عمیق که بسیار زمان بر هستند. بنابراین، این موضوع تردیدها را در خصوص آینده رشد عرضه افزایش داده است. علاوه بر این، تغییر در مشخصات سوخت های دریایی تا سال ۲۰۲۰ که مطمئناً تقاضای فرآورده‌های نفتی مرتبط به دیزل را به میزان قابل توجهی خواهد افزود، موجب شده که سرمایه گذاران افزایش فزاینده قیمت نفت در آینده را محتمل‌تر بدانند. به عقیده Morgan Stanley، این انقلاب در سوخت کشتی ها احتمالاً موجب افزایش قیمت به سطوح ۹۰ دلار خواهد شد.

چهار شنبه 2 خرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد