بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۱ مه ۲۰۱۸

سه شنبه 1 خرداد 1397   سرویس
با افزایش نگرانی ها پیرامون وضع تحریم‌های جدید بر علیه ونزوئلا در پی پیروزی مادورو در انتخابات پایان هفته گذشته این کشور، روز دوشنبه بازار شاهد افزایش قیمت نفت‌خام بود؛

با افزایش نگرانی ها پیرامون وضع تحریم‌های جدید بر علیه ونزوئلا در پی پیروزی مادورو در انتخابات پایان هفته گذشته این کشور، روز دوشنبه بازار شاهد افزایش قیمت نفت‌خام بود؛ تا جایی که قیمت نفت‌خام WTI به بالاترین میزان خود طی سه سال و نیم گذشته صعود نمود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه با ۷۱ سنت (۰/۹درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۹/۲۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۹۶سنت (۱/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۲۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئیه به ۶/۹۸ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

به گفته Robert Yawger یکی از مدیران Mizuho، آمریکا پیش از این تحریم‌هایی را بر علیه برخی اشخاص در ونزوئلا وضع کرده بود اما وضع تحریم بر علیه صنعت نفت این کشور ضربه نهایی برای این صنعت در ونزوئلا محسوب می‌شود. نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا که شاهد سقوط اقتصاد کشورش طی سالهای اخیر بوده است، روز یکشنبه گذشته در دومین دوره شش ساله انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد. شرکت در این انتخابات توسط حزب مخالف تحریم شده بود و همچنین آمریکا و برخی دیگر از کشورها این انتخابات را دروغین لحاظ نموده و محکوم کرده بودند. آمریکا تحریم ممنوعیت واردات نفت ونزوئلا را در سالهای اخیر فعالانه به اجرا گذاشته و در نتیجه طی دو سال اخیر تولید نفت‌خام این کشور به یک سوم سقوط نموده بود. با این وجود، روز دوشنبه بعدازظهر ترامپ دستور اجرایی را مبنی بر ممنوعیت برخی نقل و انتقالات مالی با ونزوئلا اعلام نمود. بر اساس این دستور، به طور خاص خرید بدهی‌های دولتی ونزوئلا توسط آمریکا ممنوع گردید. بر این اساس، قدرت ونزوئلا در نقل وانتقالات دارایی‌های دولتی محدود شد. شایان ذکر است که ترامپ پیش از این با روسیه و چین مباحثی در خصوص عدم پرداخت وام به ونزوئلا داشته است. لازم به ذکر است وضع هر گونه محدودیتی روی مسائل مالی، تدارکات و قدرت عرضه ونزوئلا، تولید نفت‌خام این کشور را بیشتر تهدید می‌نماید.
در بیانیه جداگانه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا انتخابات ونزوئلا را با توجه به اینکه عادلانه و آزاد نبوده، تقلبی اعلام نمود. وزیر امور خارجه آمریکا مایک پمپئو نیز در همین راستا اعلام نمود که آمریکا اقدامات سریع اقتصادی و سیاسی را با هدف بازگرداندن دموکراسی به این کشور در پیش خواهد گرفت. در نتیجه وضع تحریم‌ علیه صادرات نفت‌خام ونزوئلا، نگرانی ناشی از کمبود عرضه جهانی به خاطر خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران و اعمال مجدد تحریم علیه این کشور، شدت گرفت و زمینه را برای رشد بیشتر قیمت نفت‌خام در روز دوشنبه فراهم نمود.
در این میان، عربستان متعهد به جبران کاهش تولید ونزوئلا شده است. بنابر پیش‌بینی Scott Gecas مدیر راهبردی Long Leaf Trading Group، با توجه به این تعهد عربستان و با لحاظ نمودن موقعیت‌های خرید بسیار سنگینی که در بازار شکل گرفته، انتظار می‌رود یک پروسه کوتاه‌مدت برداشت سود در بازار به وقوع بپیوندد که این به معنای کاهش قیمت طی یک دوره کوتاه خواهد بود. در عین حال، وی اضافه نمود که با توجه به پیش رو بودن اوج تقاضای فصلی آمریکا در تابستان، احتمالاً با یک رکورد جدید قیمتی در بازار نفت مواجه خواهیم بود. در مجموع، وی دامنه قیمتی ۷۰ تا ۷۱ دلار در هر بشکه را برای نفت‌خام WTI طی هفته‌های آتی پیش بینی نموده است؛ البته مشروط بر آنکه منطقه خاورمیانه شاهد چالش های جدیدی نباشد.
افزایش تولید نفت شیل آمریکا، اندکی از نگرانی های پیرامون کاهش سطح موجودی ذخایر جهانی نفت‌خام و در تنگنا قرار گرفتن عرضه بازار کاسته است. اما به باور Rob Haworth استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در Bank Wealth Management، افزایش تولید شیل آمریکا قادر به جبران کمبود عرضه از طرف ایران و ونزوئلا نخواهد نمود. در نتیجه، علی رغم قوی تر شدن ارزش دلار در مقابل سایر ارزها، انتظار می‌رود شرایط برای افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام فراهم باشد. از سوی دیگر، Bob Dudley مدیر اجرایی BP معتقد است افزایش تولید شیل آمریکا و تولیدکنندگان کلیدی اوپک می‌تواند روند افزایشی قیمت را متوقف کند. وی پیش‌بینی می‌نماید سرازیر شدن سیل نفت شیل آمریکا و ملغی اعلام کردن توافق کاهش سقف تولید توسط اوپک و هم پیمانانش قادر به جبران کمبود عرضه ناشی از تحریم ایران و در نتیجه کنترل قیمت خواهد بود. در همین راستا، وی انتظار دارد که قیمت به سطوح ۵۰ تا ۶۵ دلار در هر بشکه سقوط نماید.

سه شنبه 1 خرداد 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد