بررسی بازار جهانی نفت در روز ۱۸ مه ۲۰۱۸

دو شنبه 31 اردیبهشت 1397   سرویس
بروز نشانه‌هایی مبنی بر تمایل مقاومت رهبران اروپا در برابر تصمیم کاخ سفید بر علیه ایران سبب شد تا از بهای نفت در بازارهای جهانی کاسته شود هرچند که دو نفت خام شاخص WTI و برنت افزایش هفتگی قیمت را تجربه نمودند.

بروز نشانه‌هایی مبنی بر تمایل مقاومت رهبران اروپا در برابر تصمیم کاخ سفید بر علیه ایران سبب شد تا از بهای نفت در بازارهای جهانی کاسته شود هرچند که دو نفت خام شاخص WTI و برنت افزایش هفتگی قیمت را تجربه نمودند. در اینحال برنت برای ششمین هفته متوالی و WTI برای سومین هفته پیاپی شاهد صعود قیمت خود بودند به طوریکه برنت حتی طی معاملات روز پنجشنبه از ۸۰ دلاردر هر بشکه نیز فراتر رفت.
بهای نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه طی معاملات روز ۱۸ مه ۷۹ سنت (۱%) تقلیل یافته و به هر بشکه ۷۸/۵۱ دلار رسید. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئن با ۲۱ سنت (۰/۳ درصد) کاهش در سطح بشکه ای ۷۱/۲۸ دلار به تثبیت رسید. با این وجود برنت و WTI طی هفته قبل به ترتیب ۱/۸ و ۰/۸ درصد افزایش قیمت داشتند. قیمت برنت از ابتدای سال جاری ۲۰ درصد بالاتر رفته است. پیش بینی افزایش بیشتر قیمت به دلیل وجود دغدغه ناشی از ایجاد اختلال در عرضه نفت سبب گردید تا سرمایه گذاران در محدوده خرید بیش از حد قرار گیرند تا از افزایش احتمالی قیمت آن در آینده منتفع گردند.

صعود قیمت نفت طی مدت اخیر پیامد انتظارات شکل گرفته مبنی بر کاهش عرضه نفت ونزوئلا و ایران و تقاضای بالای نفت در بازار می باشد. در حال حاضر نیز معامله‌گران در انتظار نتیجه انتخابات ونزوئلا در روز یکشنبه به سر می برند که در صورت انتخاب مجدد مادورو، تحریم‌های ایالات متحده بر علیه این کشور شدت بیشتری یافته و بازار نفت شاهد خروج هر چه بیشتر تولید ونزوئلا خواهد بود. در حالیکه اوپک تولید نفت ونزوئلا را در ماه آوریل ۱/۴ میلیون بشکه اعلام نمود، بانک بارکلی پیش بینی می کند که ادامه تحریم ها تولید نفت آن را به کمتر از یک میلیون بشکه در روز برساند چرا که امکان تعمیر چاههای نفت آن وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر، بانک Jefferies آمریکا تخمین می زند که به اجرا درآمدن تحریم های آمریکا بر علیه ایران منجر به خروج روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت ایران از بازار می شود. سایر تحلیل گران نیز بر این باورند که ریسک خروج بین ۴۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه از نفت تولیدی ایران وجود دارد. لذا طبق گفته های کارشناسان IEA پتانسیل کاهش مضاعف عرضه نفت ایران و ونزوئلا چالش عمده ای برای تولیدکنندگان نفت است تا شکاف به وجود آمده را پر کرده و از اثرات منفی افزایش قیمت نیز بکاهند و البته شکاف مورد نظر فقط محدود به مقدار نفت نبوده بلکه کیفیت نفت را نیز شامل می گردد. آژانس بین المللی انرژی در گزارش خود آورده که ذخیره سازی تجاری نفت کشورهای OECD به کمترین میزان سه سال اخیر رسیده است. بانک گلدمن ساکس نیز می گوید که تولید کنونی نفت شیل نمی تواند این مشکل کمبود عرضه را مرتفع سازد.
با این وجود کمیسیون اروپا روز جمعه اعلام کرد که شرکتهای اروپایی متمایل به ادامه همکاری تجاری با ایران هستند. همچنین بریتانیا به دنبال صرفنظر کردن واشنگتن از ایجاد مانع برای ادامه همکاری شرکتهای انرژی با ایران است.
در آخر شایان ذکر است که تعداد دکلهای حفاری نفتی در هفته منتهی به ۱۸ مه همانند هفته پیش از آن ۸۴۴ دستگاه اعلام شد که بدین ترتیب بدون تغییر باقی ماند که البته این تعداد بیشترین میزان از ۲۰ مارس ۲۰۱۵ تاکنون می باشد.

دو شنبه 31 اردیبهشت 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد