بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۵ ماه مه ۲۰۱۸

پنج شنبه 27 اردیبهشت 1397   سرویس
با ادامه نگرانی‌ها پیرامون اختلال در صادرات نفت‌خام ایران تحت‌تأثیر تحریم‌های آمریکا، قیمت‌های نفت به روند رو به رشد خود در روز سه‌شنبه ادامه داد.

با ادامه نگرانی‌ها پیرامون اختلال در صادرات نفت‌خام ایران تحت‌تأثیر تحریم‌های آمریکا، قیمت‌های نفت به روند رو به رشد خود در روز سه‌شنبه ادامه داد. با این وجود افزایش غیر‌قابل انتظار در موجودی نفت‌خام آمریکا بر اساس گزارش API، از شتاب این روند فزاینده کاست. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه با ۲۰ سنت (۰/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۸/۴۳ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۳۵سنت (۰/۵ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۱/۳۱ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئیه به ۷/۰۶ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

با ادامه نگرانی‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام و کاهش عرضه نفت‌خام ایران در اثر تحریم‌های آمریکا، روز سه‌شنبه قیمت نفت‌خام برنت در میانه روز با ۱/۲۴ دلار افزایش به حداکثر خود از نوامبر ۲۰۱۴ یعنی ۷۹/۴۷ دلار در هر بشکه صعود نمود. اما با انتشار داده‌های هفتگی API مبنی بر افزایشی نزدیک به ۵ میلیون بشکه در ذخایر نفت‌خام آمریکا، قیمت نفت‌خام برنت نهایتاً با ۲۰ سنت افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۷۸/۴۳ دلار تسویه گردید. در همین راستا، شاخص WTI آمریکا نیز تا پیش از انتشار داده‌های API تا نزدیک ۷۲ دلار در هر بشکه صعود نمود و نهایتاً در پایان معاملات بازار، با ۳۵ سنت افزایش در سطح ۷۱/۳۱ دلار در هر بشکه قرار گرفت. لازم به ذکر است که این روند کاهشی حتی پس از بسته شدن بازار نیز ادامه داشت؛ تا جایی که قیمت برنت به پایین‌تر از سطح قیمت روز گذشته افت نمود.
در حالی که تحلیل‌گران افزایشی کمتر از یک میلیون بشکه را برای موجودی ذخایر پیش‌بینی می‌کردند، داده‌های هفتگی API حاکی از آن بود که موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا حدود ۵ میلیون بشکه افزایش داشته است. هم اکنون فعالان بازار در انتظار انتشار داده‌های هفتگی EIA در خصوص موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا که در روز چهارشنبه منتشر می‌گردد، می‌باشند. در حال حاضر، با لحاظ قیمت شاخص‌های نفت‌خام پس از بسته شدن بازار روز سه‌شنبه، حق مرغوبیت برنت نسبت به WTI به بیش از ۸ دلار صعود نموده که از آوریل ۲۰۱۵ بی‌سابقه بوده است. این موضوع نشانگر افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک نفت‌خام‌های مرتبط به برنت و همچنین نشانه فرصتی برای افزایش روند صادرات نفت‌خام به بازارهای آسیا می‌باشد.
در سال گذشته به مدد روند فزاینده رشد تقاضا و محدودیت عرضه با تکیه بر توافق کاهش سقف تولید اوپک و هم پیمانانش، بازار جهانی شاهد افزایش ۷۰ درصدی در سطح قیمت نفت‌خام بود. با حذف مازاد عرضه‌ای که طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ در بازار حاکم بود و تهدید عرضه ایران توسط تحریم‌های آمریکا، پیش‌بینی می‌شود روند افزایشی قیمت نفت‌خام همچنان ادامه یابد. اعدادی که روز دوشنبه توسط اوپک اعلام شد نشان می‌دهد موجودی ذخایر نفت‌خام کشورهای صنعتی OECD در ماه مارس به سطح ۹ میلیون بشکه بالاتر از متوسط پنج ساله سقوط نموده، در حالی که در ژانویه سال ۲۰۱۷ موجودی ذخایر این کشورها ۳۴۰ میلیون بشکه بالاتر از متوسط پنج ساله گزارش شده بود. از طرفی، بر اساس پیش‌بینی‌های EIA در روز دوشنبه، انتظار می‌رود در ماه ژوئن تولید نفت‌خام شیل آمریکا با ۱۴۵ هزار بشکه در روز افزایش، بالغ بر ۷/۱۸ میلیون بشکه در روز گردد.
به عقیده Zimmermann تحلیل‌گر ارشد تکنیکال بازار نفت، از یک سو افزایش فاصله بین شاخص برنت و WTI که زمینه افزایش آربیتراژ به بازار آسیا را فراهم می‌آورد و از سوی دیگر بالابودن سطح قیمت‌های نفت‌خام، مشوق خوبی برای افزایش تولید می‌باشد. لذا وجود تعداد زیادی از چاه‌های نفتی حفاری شده و تکمیل نشده در آمریکا که در واقع پتانسیل عرضه بیشتر نفت است، می‌تواند مانعی برای افزایش بیشتر قیمت WTI گردد. ضمن این که تقویت ارزش دلار و تضعیف بازارهای سهام در روزهای اخیر نیز از دیگر عوامل ایجاد سقف برای قیمت نفت می‌باشد. وی افزود، احتمالاً با سطح بالای فعلی قیمت‌ها، شاهد پیش فروش نفت‌خام توسط تولیدکنندگان آمریکایی خواهیم بود.
بر خلاف تمام نکات بالا که مبین کاهش روند فزاینده افزایش قیمت نفت می‌باشد، وضعیت بحران اقتصادی ونزوئلا و کاهش تولید نفت این کشور که دارنده بخش قابل توجی از ذخایر نفت دنیا محسوب می‌گردد، نگران کننده است. بر اساس داده‌های اوپک میزان تولید نفت‌خام آمریکای لاتین نسبت به آوریل سال گذشته ۳۱ درصد کاهش داشته که این میزان از کاهش تولید در کنار کاهش صادرات ایران در اثر تحریم‌های آمریکا، عاملی برای افزایش قیمت نفت‌خام محسوب می‌گردد.

پنج شنبه 27 اردیبهشت 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد