بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۴ مه ۲۰۱۸

سه شنبه 25 اردیبهشت 1397   سرویس
با افزایش نگرانی‌ها پیرامون تنش‌های خاورمیانه و به مخاطره افتادن جریان نفت‌خام این منطقه که تأمین‌کننده تقریباً نیمی از نفت‌ جهان می‌باشد، بازار در نخستین روز هفته جاری شاهد افزایش مجدد قیمت نفت‌خام بود.

با افزایش نگرانی‌ها پیرامون تنش‌های خاورمیانه و به مخاطره افتادن جریان نفت‌خام این منطقه که تأمین‌کننده تقریباً نیمی از نفت‌ جهان می‌باشد، بازار در نخستین روز هفته جاری شاهد افزایش مجدد قیمت نفت‌خام بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه با ۱/۱۱ دلار (۱/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۸/۲۳ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۲۶ سنت (۰/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۰/۵۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئیه به بالاترین میزان خود طی پنج ماه گذشته یعنی ۷/۲۴ دلار به ازاء هر بشکه صعود نمود.

روز دوشنبه گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم منجر به درگیری فلسطینیان معترض با نیروهای رژیم اشغالگر قدس در نوار غزه گردید که این درگیری تعداد زیادی کشته به جای گذاشته است. این حادثه به تبعات تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام دامن زده و نگرانی‌های کاهش عرضه جهانی نفت خاورمیانه و آن هم به میزان نامشخص را افزوده است. لذا روز دوشنبه تحت‌تأثیر تنش‌های منطقه خاورمیانه، قیمت شاخص نفت‌خام برنت با ۱/۴ درصد رشد، به بالاترین سطح خود طی سه سال و نیم گذشته رسید. اما شاخص نفت‌خام WTI به اندازه برنت تحت‌تأثیر تردید معامله‌گران در توانایی اوپک برای جبران اختلال عرضه نفت‌خام خاورمیانه قرار نگرفت. ضمن این که افزایش تولید آمریکا نیز باعث آرامش خیال بیشتر معامله‌گران نفت‌خام در بازار نایمکس شده؛ به طوری که افزایش قیمت WTI تنها ۰/۴ درصد گزارش شده است. با این وجود، تحلیل‌گران معتقدند شاخص نفت‌خام WTI به روند افزایشی خود در آینده ادامه خواهد داد و قیمتی در سطح ۷۶ تا ۷۷ دلار در هر بشکه برای این شاخص متصور هستند. فلاین تحلیل‌گر ارشد بازار در Price Futures Group معتقد است که با توجه به این که خریداران بیشتری وابسته به شاخص نفت‌خام اروپا هستند، تنش‌های خاورمیانه و ترس از کاهش عرضه این منطقه منجر به افزایش بیشتر پیشنهاد‌های فعلی خرید و در نتیجه رشد بیشتر قیمت شاخص برنت شده است. وی این وضع را به انفجار قیمت برنت تشبیه نموده است. به هر حال، به نظر می‌رسد تا زمانی که اوپک تصمیم خود را برای به کاربردن ظرفیت‌های اضافی تولید خود برای جبران تأثیر خروج آمریکا از برجام رسماً اعلام نکند و تا وقتی توانایی اوپک برای جبران نفت‌خام ایران اثبات نشود، سفته بازان بازار همچنان بر موقعیت‌های خرید خود خواهند افزود و در نتیجه قیمت نفت‌خام همچنان به روند فزاینده خود ادامه خواهد داد.
به عقیده John Kilduff، یکی از شرکای Again Capital LLC، سقوط تولید ونزوئلا نشانگر این است که بازار چقدر در برقراری تراز عرضه و تقاضا ضعیف و شکننده است. زیرا با وجود کاهش تولید ونزوئلا، اوپک و هم پیمانانش همچنان میزان عرضه خود را حتی در سطوح کمتر از میزان توافق شده حفظ کرده‌اند و این تردید پیش می‌آید که آیا سطح پایین عرضه ارادیست و یا این که ناشی از عدم توانایی افزایش تولید است. در این میان، کاهش عرضه ایران تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا به برهم زدن بیشتر تعادل عرضه و تقاضا کمک می‌نماید. البته میزان تأثیر تحریم‌های آمریکا بستگی به واکنش مصرف‌کنندگان اصلی نفت‌خام به این تصمیم ترامپ دارد. تاکنون آلمان و چین حمایت خود را از ایران دراین زمینه اعلام نموده اند؛ ضمن این که شرکت نفتی عظیم فرانسه یعنی توتال نیز تا کنون تصمیمی مبنی بر خروج از توافق توسعه میادین ایران اتخاذ ننموده است. با این وجود، بر اساس تحقیقات BMI، در سال ۲۰۱۹ احتمالاً به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات نفت‌خام ایران کاسته خواهد شد.

سه شنبه 25 اردیبهشت 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد