بررسی بازار جهانی نفت روز ۳۰ آوریل ۲۰۱۸

سه شنبه 11 اردیبهشت 1397   سرویس
قیمت های نفت خام روز دوشنبه پس از سخنان بنیامین نتانیاهو و فشار اسرائیل بر ایالات متحده برای خروج از توافق صورت گرفته در سال ۲۰۱۵و همچنین تقویت احتمال عدم تمدید تحریم های تعلیق شده ایران توسط آمریکا، افزایش یافت.

قیمت های نفت خام روز دوشنبه پس از سخنان بنیامین نتانیاهو و فشار اسرائیل بر ایالات متحده برای خروج از توافق صورت گرفته در سال ۲۰۱۵و همچنین تقویت احتمال عدم تمدید تحریم های تعلیق شده ایران توسط آمریکا، افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام WTI در بورس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئن با ۴۷ سنت افزایش (۰/۷ درصد) در سطح ۶۸/۵۷ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت خام برنت ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن نیز ۵۳ سنت (۰/۷ درصد) افزایش یافت و با قیمت ۷۵/۱۷ دلار تسویه شد.

در یک برنامه زنده تلویزیونی که از طریق یوتیوب نیز پخش می شد، بنیامین نتانیاهو پس از جلسه آخر هفته خود با مایک پمپئو وزیر امورخارجه ایالات متحده مدعی شد که اسنادی محرمانه از برنامه هسته ای ایران در اختیار دارد. پس از سخنان نتانیاهو، قیمت های نفت خام که در انتظار تصمیم ترامپ برای تمدید تعلیق تحریم های ایران و یا خروج از برجام است، مجدداً افزایش یافتند. تومومیچی آکوتا اقتصاددان ارشد مؤسسه مشاوره ای و تحقیقاتی میتسوبیشی UFJ در این رابطه اظهار داشت، بازارهای جهانی نفت خام در حال حاضر تقریباً در تعادل قرار دارد اما اگر تعلیق تحریم ها تمدید نشود، صادرات ایران می تواند کاهش یابد که در این صورت به کسری عرضه تبدیل خواهد شد. وی اضافه کرد، اگر چنین اتفاقی بیفتد، قیمت های برنت می تواند به حدود ۹۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد. قیمت های نفت خام به واسطه نگرانی های مربوط به اختلال بالقوه در جریان نفت خام ایران، در محدوده یک دلاری رکورد خود طی بیش از ۳ سال گذشته که در اواخر آوریل به دست آمد، قرار دارد. تحلیل گران بر این اعتقادند که بازار شدیداً به هرگونه تحول در توافق هسته ای و تحریم ها حساس است.
آمریکا قرار است در روز ۱۲ ماه مه در مورد تمدید تعلیق تحریم های ایران تصمیم گیری کند و در صورت بازگشت تحریم ها، این موضوع می تواند به کاهش ذخیره سازی نفت خام کمک نماید. به گفته جیمز ویلیامز اقتصاددان ارشد WTRG Econmics، کسری نفت خام ایران در نتیجه تحریم به مقدار ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود و بسته به مشارکت اتحادیه اروپا شاید کمتر باشد. وی افزود، تأثیر سخنان نتانیاهو و چشم انداز بازگشت تحریم های ایالات متحده قیمت نفت خام را ۲ دلار در هر بشکه افزایش داد. این سخنان همچنین نشان دهنده افزایش احتمال حمله اسرائیل به تأسیسات اتمی ایران است. این در حالی است که ایران بارها اتهام مربوط به پیگیری و ساخت سلاح اتمی را رد کرده و از زمان اجرایی شدن برجام در ژانویه ۲۰۱۶ به طور کامل به تعهدات خود در چهارچوب توافق نامه صورت گرفته پایبند بوده است. در عین حال، علی رغم راستی آزمایی و تأیید اقدامات ایران توسط دبیرکل IEA، ایالات متحده همچنان مانع از بهره برداری ایران از منافع اقتصادی برجام شده و با در نظر گرفتن جریمه های مالی برای بانک هایی که نقل و انتقالات مالی ایران را انجام دهند، به طور غیر مستقیم مانع از همکاری بانک های معتبر اروپایی با ایران شده است.
از طرفی، طبق گزارش ماهانه EIA که روز دوشنبه منتشر گردید، تولید نفت خام آمریکا در ماه فوریه ۲۶۰ هزار بشکه افزایش یافت و به رکورد ۱۰/۲۶ میلیون بشکه در روز رسید. افزایش تولید نفت خام تگزاس به میزان ۱۰۶ هزار بشکه در روز و رسیدن به تولید ۴ میلیون بشکه نیز یک رکورد محسوب می شود. حوزه پرمیان که از غرب تگزاس تا شرق نیومکزیکو امتداد یافته، بزرگ ترین میدان نفتی آمریکا است. براساس این گزارش، تولید داکوتای شمالی با اندکی افزایش به ۱/۱۵ میلیون بشکه در روز رسید، در حالی که تولید خلیج مکزیک ۸۹ هزار بشکه کاهش یافت و در سطح ۱/۷۲ میلیون بشکه قرار گرفت. همچنین، EIA در مقدار تولید ماه ژانویه بازنگری نمود و آن را با ۴۰ هزار بشکه افزایش در سطح ۱۰/۰۰۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرد.
قیمت های نفت خام در ساعات اولیه روز دوشنبه با قیمت های کمتری معامله شد که تحت تأثیر گزارش هفتگی بیکرهیوز مبنی بر افزایش تعداد دکل های حفاری آمریکا بود. تقویت ارزش دلار پس از پیشنهاد کره شمالی برای توقف برنامه هسته ای نیز قیمت های انرژی را تحت تأثیر قرار داد. پس از آن و با انتشار اخبار مربوط به تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در مورد ایران، قیمت ها شروع به افزایش نمودند. قیمت های نفت خام در اوایل ماه آوریل و در نتیجه تنش های جاری میان حوثی های یمن و عربستان، تقویت تقاضا و نشانه های موفقیت اوپک در اجرای سیاست کاهش تولید، به بالاترین سطح خود در ۳ سال گذشته رسید.

سه شنبه 11 اردیبهشت 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد