بررسی بازار جهانی نفت طی روز ۲۷ آوریل ۲۰۱۸

دو شنبه 10 اردیبهشت 1397   سرویس
بهای نفت در بازارهای جهانی روز جمعه ۲۷ آوریل تغییرات ناچیزی داشت اما در نهایت در سطح پایینتری نسبت به روز پنجشنبه به تثبیت رسید، هرچند که همچنان در بالاترین میزان سه سال اخیر واقع شده است.

بهای نفت در بازارهای جهانی روز جمعه ۲۷ آوریل تغییرات ناچیزی داشت اما در نهایت در سطح پایینتری نسبت به روز پنجشنبه به تثبیت رسید، هرچند که همچنان در بالاترین میزان سه سال اخیر واقع شده است. روز جمعه مؤسسه خدمات نفتی بیکرهیوز اعلام نمود که تعداد دکلهای حفاری نفتی ۵ واحد بیشتر شده و مجموع آنها به ۸۲۵ واحد بالغ شده است. به علاوه تولید نفت این کشور نیز طبق آخرین گزارش EIA به ۱۰/۵۹ میلیون بشکه در روز رسیده است. این عوامل موجب شدند تا قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با ۱۰ سنت (۰/۱ درصد) کاهش به هر بشکه ۷۴/۶۴دلار برسد. همچنین قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئن نیز ۹ سنت (۰/۱ درصد) تقلیل یافته و در سطح بشکه ای ۶۸/۱۰ دلار تسویه گردید. با اینکه برنت و WTI طی ماه آوریل به ترتیب ۶ و ۵ درصد افزایش بها را تجربه نمودند، اما برنت در هفته قبل ۰/۵ درصد بالاتر رفت در حالیکه WTI به میزان ۰/۴ درصد کاهش هفتگی داشت.

به طور کلی قیمت نفت طی هفته گذشته متأثر از نگرانی های ناشی از احتمال ترک توافق هسته ای ایران توسط آمریکا، احتمال وضع تحریم های جدید، کاهش تولید نفت خام ونزوئلا و نیز افزایش تقاضای جهانی نفت خام بود. این عوامل همگی در جهت تقویت بازار نفت عمل کرده و سبب شدند تا قیمت نفت روند صعودی طی کرده و حتی WTI از کمتر از ۶۰ دلار در اواسط فوریه به نزدیک ۷۰ دلار در ماه جاری فزونی یابد. علیرغم گرمتر شدن روابط میان کره شمالی و جنوبی اما معامله‌گران همچنان در تلاطم و تردید نسبت به اعلام تصمیم نهایی رئیس جمهوری ایالات متحده در روز ۱۲ مه و اعلام موضع وی نسبت به برجام بسر می برند. نگرانی بازار نسبت به خروج آمریکا از برجام از این جهت است که می تواند منجر به کاهش مجدد صادرات نفت ایران شده و بار دیگر اختلال در عرضه جهانی نفت ایجاد نماید. هم اکنون بحران اقتصادی ونزوئلا منجر به کاهش تولید نفت این کشور را به میزان ۴۰ درصد طی دو سال گذشته شده است. البته افزایش تولید نفت آمریکا اثرات این امر و همچنین توافق اوپک و متحدانش در جهت کاهش تولید را تا حدودی خنثی نموده است. اما تصمیم ترامپ، علاوه بر خروج نفت ایران از بازار، به تنشهای ژئوپلیتیک نیز دامن زده و ریسک سیاسی را نیز افزوده است.
Rob Thummel یکی از مدیران یک شرکت سرمایه گذاری می گوید: در حال حاضر این بزرگترین عامل هدایت‌کننده بازار است و به همین علت است که امروز و طی این هفته نوسانات زیادی مشاهده نشد، این چیزی است که بازار منتظر آنست. همچنین تحلیل‌گران Commerzbank بر این عقیده اند که قیمت نفت افت چندانی نخواهد داشت مگر اینکه ابهام برای تجدید تحریم بر علیه ایران شفاف شود. تحریمی که می تواند صادرات نفت را بکاهد که البته واکنش ایران نیز نسبت به این امر مهم است. لازم به ذکر است که صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه نیز دیدار و گفتگویی با رئیس جمهور آمریکا داشتند تا بتوانند وی را از این تصمیم منصرف سازند. Robert Yawger اظهار داشت: در صورت تجدید تحریم بر علیه ایران، صادرات نفت این کشور به ۵۰۰-۳۵۰ هزار بشکه در روز می رسد. اما FGE و Gunvor بر این عقیده اند که ۵۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات ایران کمتر خواهد شد. در مقابلRobin Mills رئیس شرکت مشاوره ای Qamar Energuy در امارات گفت که دور جدید تحریم های آمریکا همانند قبل نمی تواند با موفقیت همراه باشد. زیرا نه اتحادیه اروپا و نه چین و هند از خریدشان نخواهند کاست. کارشناسان دیگر نیز می گویند که موفقیت این امر بستگی به چین دارد که آیا با آمریکا همراهی کرده و نفت کمتری خواهد خرید و یا اینکه رویه خود را ادامه خواهد داد.

دو شنبه 10 اردیبهشت 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد