بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۴ آوریل ۲۰۱۸

پنج شنبه 6 اردیبهشت 1397   سرویس
قیمت های نفت خام در روز سه شنبه با حمایت اندک ناشی از عدم اطمینان مربوط به توافق هسته ای ایران و همچنین محو شدن اشتهای بازار برای ریسک بازار سهام آمریکا، در سطح پائین تری تسویه گردید.

قیمت های نفت خام در روز سه شنبه با حمایت اندک ناشی از عدم اطمینان مربوط به توافق هسته ای ایران و همچنین محو شدن اشتهای بازار برای ریسک بازار سهام آمریکا، در سطح پائین تری تسویه گردید. فقدان اشتیاق به سمت بازارهای ریسک و تحرک بازار سهام آمریکا باعث عقب نشینی قیمت نفت شد. قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن ۹۴ سنت (۱/۴ درصد) کاهش یافت و در سطح ۶۷/۷۰ دلار در هر بشکه تسویه گردید که پائین ترین قیمت تسویه از ۱۷ آوریل است. قیمت شاخص نفت خام نیویورک در طول روز گذشته به سقف ۶۹/۳۸ دلار رسید که می توانست نشانه ای از شکل گرفتن بالاترین قیمت تسویه از نوامبر ۲۰۱۴ به این طرف باشد. در همین حال، نفت خام برنت ICE لندن نیز برای تحویل در ماه ژوئن با ۸۵ سنت (۱/۱ درصد) کاهش، در قیمت ۷۳/۸۰ دلار در هر بشکه تسویه شد. این در حالی است که قیمت آن در روز دوشنبه به ۷۵/۴۷ دلار در هر بشکه رسیده بود که بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۱۴ محسوب می شود. بدین ترتیب، حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به WTI معادل ۶/۱۰ دلار در هر بشکه ارزیابی گردید.

Colin Cieszynski استراتژیست بازار از مؤسسه SIA Wealth Management با اشاره به کامنت دوگانه رئیس جمهور آمریکا در روز گذشته اظهار داشت که تنش های ژئوپلیتیک در اطراف ایران ممکن است طی روزهای پیش رو آمده و برطرف شود. وی اضافه کرد، بروز شدن داده های مربوط به موجودی نفت خام آمریکا و دیگر شاخص های تقاضای انرژی، مانند GDP در روز جمعه، نیز ممکن است تأثیر قابل توجهی بر قیمت های انرژی داشته باشد. هر دو قرارداد WTI و برنت در روز دوشنبه پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر کشته شدن رهبر حوثی های یمن در حمله هوایی عربستان، با قیمت های بالاتری تسویه شدند. این خبر پتانسیل ایجاد اختلال در عرضه نفت خام از خاورمیانه که یکی از مناطق اصلی تولید نفت خام است را افزایش می دهد. به طور جداگانه، امکان اعمال مجدد تحریم های ایران توسط آمریکا نیز یکی از نگرانی های عمده محسوب می شود. ترامپ روز گذشته به ایران هشدار داد که ایران در صورت از سرگیری برنامه هسته ای خود با مشکلات بزرگ تری رو به رو خواهد شد. این در حالی است که ایران نیز متقابلاً به آمریکا در مورد پایبند نبودن به مفاد توافق صورت گرفته و خروج احتمالی از برجام هشدار داده است. کابینه ترامپ تا ۱۲ مه فرصت دارد تا در مورد این که تعویق تحریم های مربوط به ایران تمدید خواهد شد یا خیر، تصمیم گیری نماید. Tamas Varga تحلیل گر PVM Oil Associate طی یادداشتی اظهار داشت که همیشه می توان روی غیر قابل پیش بینی بودن ترامپ حساب کرد ولی در حال حاضر کسی روی ماندن آمریکا در توافق هسته ای شرط بندی نمی کند. این در حالی است که قیمت های نفت خام پس از رسیدن به رکورد های جدید در روز گذشته، با مذاکرات میان امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ که نشانه هایی از افزایش احتمال حفظ توافق هسته ای ایران داشت، در قیمت های پائین تری تسویه گردید. طی یک کنفرانس مشترک در کاخ سفید، ماکرون اظهار داشت که در مورد چهارچوب یک توافق گسترده تر بحث کرده اند. برنامه یادشده شامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) فعلی و همچنین ۳ بند جدید می باشد که خواهان آن از متحدین اروپایی خود است. بازدید ماکرون از واشنگتن در یک مقطع زمانی حیاتی صورت گرفته؛ چرا که رئیس جمهور ایالات متحده مواجه با سررسید ۱۲ ماه مه برای تداوم تعلیق تحریم های این کشور علیه ایران است.
در عین حال، یک گزارش بدبینانه در مورد موجودی نفت خام آمریکا که توسط API منتشر شد به فشارهای موجود بر قیمت ها افزود. طبق این گزارش، موجودی نفت خام آمریکا افزایش غیر منتظره ۱/۰۹۹ میلیون بشکه را برای هفته منتهی به ۲۰ آوریل ثبت نمود. این در حالی است که طبق نظرسنجی انجام شده توسط پلاتس، تحلیل گران در انتظار کاهش ۱/۱ میلیون بشکه نفت خام بودند. براساس گزارش یاد شده، موجودی بنزین آمریکا ۲/۴ میلیون بشکه کاهش یافته و این رقم برای فرآورده های میان تقطیر ۱/۹۱۱ میلیون بشکه بوده است. با این وجود، Phil Flynn تحلیل گر انرژی از مؤسسه Price Futures Group در یادداشتی اظهار داشت، ارقام عنوان شده برای نفت خام کمی بدبینانه هستند، اما به طور کلی برداشت ها عامل حمایت قیمت هستند. وی اضافه کرد، گزارش EIA برداشت بزرگ تری از نفت خام را نشان خواهد داد. معامله گران نفت خام در انتظار گزارش بعدی داده های هفتگی برای عرضه نفت خام و فرآورده های نفتی ایالات متحده هستند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) گزارش خود را در ساعات اولیه روز چهارشنبه به وقت محلی منتشر خواهد کرد. همان طور که قبلاً اشاره گردید، نظرسنجی انجام شده از تحلیل گران بازار توسط پلاتس حاکی از پیش بینی کاهش ۱/۱ میلیون بشکه در روز در موجودی نفت خام و همچنین کاهش ۵۰۰ هزار بشکه ای بنزین برای هفته منتهی به ۲۰ آوریل است.

پنج شنبه 6 اردیبهشت 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد