بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۳ آوریل ۲۰۱۸

سه شنبه 4 اردیبهشت 1397   سرویس
روز دوشنبه در اثر تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها و افزایش تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا ...

روز دوشنبه در اثر تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها و افزایش تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا، در ساعات اولیه، بازار شاهد کاهش قیمت جهانی نفت بود. در ادامه با افزایش ریسک ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه تحت تأثیر انتشار خبر کشته شدن یکی از رهبران حوثی‌های یمن در جریان حملات هوایی ائتلاف عربستان و همین طور نگرانی از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قیمت نفت افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با ۶۵ سنت (۰/۹درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۴/۷۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۲۴ سنت (۰/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۸/۶۴دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئن با افزایش قابل توجهی به ۶/۰۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید که بیشترین حق مرغوبیت از ماه ژانویه محسوب می شود.

به گزارش شبکه خبری Al-Masirah که توسط حوثی‌ها اداره می‌شود، حامد الصمد رهبر سیاسی حوثی‌های یمن در حملات هوایی ائتلاف عربستان کشته شده است. این خبر خطرات بالقوه اختلال در عرضه نفت منطقه خاورمیانه را افزایش داده و منجر به صعود قیمت نفت‌خام در روز دوشنبه گردید. به عقیده Tyler Richey ویرایشگر Sevens Report تنش‌های میان حوثی‌های یمن و عربستان سعودی در دو هفته گذشته به طور قطع عامل مهمی برای حمایت از سطح قیمت نفت بوده و حتی تأثیر این عامل بیشتر از چالشهای سوریه‌/روسیه بوده است. وی معتقد است تمام خبرهای مرتبط به عربستان سعودی و واکنش‌های نظامی توجه بازار نفت را به خود جلب می‌نماید.
در ماه آوریل، قیمت نفت بیش از۵ درصد افزایش یافت و به سطح قیمت نفت در اواخر سال ۲۰۱۴ صعود نمود. از دید برخی تحلیلگران، دلایل اصلی افزایش قیمت، تنش‌های خاورمیانه بوده؛ درحالیکه برخی دیگر معتقدند تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌ها و برخی اشخاص حقیقی روسیه و نگرانی از افزایش تحریم‌ها علیه ونزوئلا و همچنین علیه ایران از علل اصلی این افزایش بوده اند.
به گفته تحلیل‌گران Société Générale، بسیاری معتقدند تا تاریخ ۱۲ ماه مه که موعد تصمیم‌گیری آمریکا در خصوص خروج از برجام می‌باشد، مجدداً تحریم‌ها بر علیه ایران برقرار خواهد شد. تحلیلگران احتمال بازگشت تحریم‌ها بر علیه ایران را ۷۰ درصد ارزیابی نموده‌اند. چنانچه این اتفاق رخ دهد عرضه بازار جهانی در تنگنا قرار خواهد گرفت و این موضوع منجر به افزایش بیشتر قیمت نفت خواهد شد. بعلاوه در لیبی نیز پیش‌بینی می‌شود بی‌ثباتی‌های این کشور به طور قابل توجهی افزایش یابد بنابراین به نظر می‌رسد این کشور مجدداً با مشکل عرضه نفت‌خام رو به رو گردد.
در این میان یکی از عوامل منفی تأثیرگذار بر بازار و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران، نگرانی از افزایش تولید و عرضه آمریکا می‌باشد. داده‌های روز جمعه بیکر هیوز نشان داد که تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا برای سومین هفته متوالی افزایش داشته است.
روز جمعه همزمان با نشست وزرای انرژی عضو اوپک و غیر اوپک در جده برای بررسی توافق کاهش سقف تولید، ترامپ در توییتی عنوان نمود که اوپک منجر به افزایش غیر واقعی قیمت‌های نفت‌خام شده است. به عقیده Hussein Sayed استراتژیست ارشد بازار در FXTM اگر چه این توییت ترامپ، احتمالاً منجر به تشویق سرمایه‌گذاران به برداشت سود شده، اما اثر آن برای مدت طولانی در بازار پایدار نخواهد بود و اوپک باید بیشتر نگران این موضوع باشد که افزایش بیشتر قیمت‌ها چگونه روی سطح تورم و نرخ بهره های جهانی تأثیر گذار خواهد بود. وی معتقد است افزایش قیمت نفت روی اقتصاد جهانی تاثیر منفی خواهد گذاشت همانطور که نشانه های تضعیف آن هم اکنون نیز مشاهده شده است. تضعیف اقتصادی جهانی قطعاً منجر به مهار افزایش بیشتر قیمت نفت خواهد شد

سه شنبه 4 اردیبهشت 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد