بررسی بازار جهانی نفت در روز ۲۰ آوریل ۲۰۱۸

یک شنبه 2 اردیبهشت 1397   سرویس
بهای نفت خام طی معاملات بازارهای جهانی در روز جمعه ۲۰ آوریل تغییرات اندکی داشت اما با اینحال در سطح بالاتری به تثبیت رسید.

بهای نفت خام طی معاملات بازارهای جهانی در روز جمعه ۲۰ آوریل تغییرات اندکی داشت اما با اینحال در سطح بالاتری به تثبیت رسید. این در حالی بود که رئیس جمهوری آمریکا در روز جمعه طی توئیتی با سیاستهای اوپک مخالفت ورزید. دونالد ترامپ در توئیت خود نوشت: یک بار دیگر اوپک شروع کرد. همه جا و از جمله در نفتکش‌ها در دریا به میزان بی‌سابقه‌ای نفت وجود دارد اما قیمت نفت مصنوعی و بسیار گزاف است. این خوب نیست و قابل قبول هم نخواهد بود.
این انتقاد در حالی صورت گرفته که طی هفته‌های گذشته و با ابراز تمایل اعضای اوپک و همچنین برخی از کشورهای تولیدکننده نفت همچون روسیه و البته تشدید مناقشات سیاسی در خاورمیانه قیمت نفت به بالاترین میزان خود طی سه سال گذشته رسیده است. همچنین Walter Zimmerman تحلیل‌گر ارشد تکنیکال بر این عقیده است که به رغم اظهارات ترامپ قیمت نفت همچنان بالا بوده و به نظر می رسد که قیمت نفت باز هم بالاتر خواهد رفت.
بدین ترتیب قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن ۲۸ سنت (۰/۴ درصد) فزونی یافته و در سطح بشکه ای ۷۴/۰۶ دلار به تثبیت رسید. بهای نفت خام WTI نیز در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مه با۹ سنت (۰/۱ درصد) افزایش به هر بشکه ۶۸/۳۸ دلار بالغ گردید. برنت و WTI در هفته گذشته به ترتیب ۲ و ۱/۵ درصد افزایش بها را تجربه نمودند. نفت خام طی مدت اخیر به بالاترین سطح از اواخر ۲۰۱۴ تاکنون رسیده که عمدتا" ناشی از سیاست کاهش تولید اوپک و همپیمانانش بوده است.

کارشناسان می گویند که حساسیت ترامپ به علت نزدیک شدن به فصل تابستان و افزایش مصرف بنزین است زیرا بالا رفتن قیمت نفت موجب افزایش قیمت این فرآورده شده و سیاست کاهش مالیات را خنثی می کند که تأثیر منفی بر انتخابات میان مدت و جمهوری‌خواهان بر جای خواهد گذاشت. بعلاوه، اثرات تورمی داشته و سیاستهای پولی و انرژی را متأثر می سازد که مشهودترین آن بالا رفتن نرخ بهره می باشد.
در اینحال بارکیندو - دبیرکل اوپک اظهار داشت که این سازمان قیمت هدف تعیین نکرده و تنها در تلاش است تا ثبات را به بازارهای نفت بازگرداند. وی افزود که صنعت نفت ایالات متحده نیز از کاهش تولید اوپک منتفع گردیده چرا که قیمت بالاتر نفت انگیزه برای سرمایه گذاری در تولید نفت شیل را افزوده است. لازم به ذکر است که میزان پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید در ماه مارس ۱۴۰ درصد اعلام شد و در این راستا رشد مناسب و مطلوب تقاضای نفت و تنش ژئوپلیتیک در خاورمیانه طی ماه آوریل نیز کمک به صعود قیمت نفت نمود. با اینکه لیبی و نیجریه نزدیک به ظرفیت خود اقدام به تولید نفت می نمایند اما کاهش تولید ونزوئلا اثرات آن را خنثی نموده است. الکساندر نوواک- وزیر انرژی روسیه بیان داشت که نمی تواند بگوید که آیا کشورش به حمایت از سیاست اوپک ادامه خواهد داد یا خیر. اما برخی از کارشناسان بر این باورند که عربستان مصصم است تا قیمت نفت به بالای ۸۰ دلار برسد تا بدین ترتیب از اولین بازار سهام در این کشور حمایت کند. در مقابل، John Kilduff می گوید: بازار نسبت به امکان نفوذ ترامپ بر سیاست نفت واکنش نشان می دهد زیرا عربستان نسبت به روابطش با این کشور ارزش قائل است. لذا من تصور میکنم که عربستان از برنامه محدودیت تولید خود تا حدودی عقب نشینی کند.
اما سایر تحلیل گران نظری متفاوت دارند و بر این باورند که گزینه های ترامپ برای نفوذ بر قیمت نفت محدود است زیرا تولید این کشور به تولیدکنندگان مستقل بستگی دارد تا دولت. لذا کار چندانی نمی تواند بکند و این صرفا" یک توئیت است. همچنین Bob Yawger مدیر Energy Futures گفت که تنها گزینه ترامپ آزادسازی SPR است که شواهدی دال بر اینکه دولت ترامپ چنین تصمیمی داشته باشد، وجود ندارد. اما اگر وی بخواهد بحث بر سر آنرا آغاز کند، بر قیمت فشار وارد خواهد شد.
در آخر یادآور می شود که مؤسسه بیکر هیوز اعلام داشت که در هفته منتهی به ۲۰ آوریل تعداد دکلهای حفاری نفتی فعال آمریکا ۵ واحد بیشتر شده و مجموع آن به ۸۲۰ واحد رسیده است.

یک شنبه 2 اردیبهشت 1397نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد