بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۷ آوریل ۲۰۱۸

چهار شنبه 29 فروردین 1397   سرویس
روز سه‌شنبه نگرانی‌های ناشی از اختلال در عرضه نفت خاورمیانه به دلیل تنش‌های سیاسی این منطقه و تقویت بازار بورس اثر منفی فرآیند برداشت سود توسط سرمایه‌گذاران را خنثی نمود.

روز سه‌شنبه نگرانی‌های ناشی از اختلال در عرضه نفت خاورمیانه به دلیل تنش‌های سیاسی این منطقه و تقویت بازار بورس اثر منفی فرآیند برداشت سود توسط سرمایه‌گذاران را خنثی نمود. در نتیجه، بازار نفت شاهد افزایش قیمت در بازارهای جهانی بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با ۱۶ سنت (۰/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۱/۵۸ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مه نیز با ۳۰ سنت (۰/۵درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۵۲دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئن به ۵/۰۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

حملات هوایی روز شنبه آمریکا و متحدانش به سوریه منجر به افزایش نگرانی ها پیرامون اختلال عرضه نفت توسط تولیدکنندگان خاورمیانه شده است. این موضوع در کنار کاهش عرضه نفت ونزوئلا، یکی از عوامل حمایت کننده سطح قیمت نفت در روزهای اخیر بوده است. به عقیده Joel Hancock استراتژیست کالا در Natixi، سطح فعلی قیمت نفت تنها ناشی از عوامل ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه می‌باشد و با حذف این عامل و عدم وجود محرک دیگر، شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود. تحلیل گران بر این باورند که عدم اطمینان درخصوص خروج آمریکا از توافق برجام تا ۱۲ ماه مه که مهلت ترامپ به کنگره و هم پیمانان اروپایی‌اش برای ایجاد تغییر در این توافق می‌باشد، سطح قیمت نفت بالا خواهد ماند. چنانچه پس از این تاریخ مجدداً تحریم‌ها علیه ایران برقرار گردد، قیمت نفت افزایش بیشتری خواهد داشت.
عامل مثبت دیگر تأثیرگذار بر قیمت نفت، برگزاری جلسه تولیدکنندگان نفت در روز جمعه آتی و احتمال بحث در خصوص تمدید توافق کاهش سقف تولید در سال ۲۰۱۹ می‌باشد. این جلسه با حضور وزرای انرژی عربستان، روسیه، امارات، عمان، الجزایر، کویت و سایر تولید کنندگان در جده برگزار خواهد شد. شایان ذکر است که بر اساس گزارش ماهانه IEA که هفته گذشته منتشر گردید، داده‌های موجودی ذخایر جهانی نشان از نزدیک شدن میزان موجودی به متوسط پنج ساله خود (که هدف اصلی اوپک و متحدانش از توافق کاهش سقف تولید بوده)، می‌باشد.
در همین حال، داده‌های هفتگی API نیز که در ساعات پایانی روز سه‌شنبه و پس از بسته شدن بازار نایمکس منتشر گردید بسیار غیر منتظره و به نفع بازار نفت بود. بر اساس این داده‌ها، موجودی ذخایر نفت‌خام، بنزین و فرآورده‌های میان تقطیر آمریکا در هفته گذشته کاهش داشته است. در حالی که سرمایه گذاران از افزایش موجودی ذخایر در مهمترین هاب آمریکا یعنی کوشینگ اوکلاهما نگران بودند، ولی داده‌های API نشان داد که موجودی ذخایر این هاب نیز کاهش داشته است. این کاهش نخستین باری است که از اوایل ماه مارس در این هاب رخ داده است. بنابراین، اطلاعات فوق منجر به افزایش قیمت نفت‌خام حتی پس از بسته شدن بازار نایمکس در روز سه شنبه شد. به گفته Kyle Cooper مدیر بخش تحقیقات IAF Advisors، این داده‌ها علی‌رغم افزایش قابل توجه تولید نفت شیل آمریکا، نشان دهنده تعادل مطلوب عرضه و تقاضا در بازار آمریکا می‌باشد. هم اکنون سرمایه گذاران منتظر انتشار داده های هفتگی EIA در روز چهارشنبه هستند. چنانچه داده‌های EIA کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام، بنزین و فرآورده‌های میان تقطیر را تأیید نماید، مسلماً روند فزاینده قیمت ادامه خواهد داشت.

چهار شنبه 29 فروردین 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد