بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۱ آوریل ۲۰۱۸

پنج شنبه 23 فروردین 1397   سرویس
روز چهارشنبه با افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه و نگرانی از ایجاد اختلال در عرضه نفت، قیمت نفت به سطح قیمت در اواخر سال ۲۰۱۴ رسید.

روز چهارشنبه با افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه و نگرانی از ایجاد اختلال در عرضه نفت، قیمت نفت به سطح قیمت در اواخر سال ۲۰۱۴ رسید. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با ۱/۰۲ دلار (۱/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۰۶ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مه نیز با ۱/۳۱(۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۸۲ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئن به ۵/۳۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

خبرهای دیروز مبنی بر مورد اصابت قراردادن موشک شلیک شده به سوی ریاض توسط عربستان و هدف قراردادن دو هواپیمای بدون سرنشین دیگر در سایر نقاط این کشور، به همراه هشدار آمریکا به روسیه مبنی بر واکنش قریب الوقوع نظامی آمریکا در سوریه، تنش‌های منطقه خاورمیانه را تشدید نمود. به این ترتیب، با وجود این که داده‌های هفتگی EIA نشان داد که میزان موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا بیش از انتظار افزایش یافته، اما به دلیل افزایش احتمال وقوع ناآرامی‌های بیشتر در خاورمیانه و اختلال در عرضه نفت، قیمت نفت با شیب بیشتری افزایش یافت. در همین راستا Thomas Finlon مدیر Energy Analytics Group عنوان نموده که قیمت نفت به شدت تحت تأثیر ریسک‌های ژئوپلیتیک منطقه افزایش یافته و این نخستین باری است که پس از مدت‌های طولانی، جهت تغییرات قیمت نفت و تغییرات سطح موجودی ذخایر نفت آمریکا در یک راستا و همزمان افزایش یافته اند. در واقع، این ریسک‌ها منجر به توقف رابطه همبستگی بین سطح تغییرات موجودی ذخایر و قیمت نفت شده است.
بنا بر گزارش هفتگی EIA که روز چهارشنبه منتشر گردید، در هفته منتهی به ۶ آوریل سطح موجودی ذخایر نفت آمریکا ۳/۳ میلیون بشکه افزایش یافته؛ این در حالیست که تحلیل‌گران درانتظار کاهش ۱۸۹ هزار بشکه‌ای در موجودی ذخایر بودند. در همین حال، موجودی ذخایر بنزین و فرآورده‌های میان تقطیر به ترتیب ۴۵۸ هزار بشکه افزایش و یک میلیون بشکه کاهش داشته اند. داده‌های این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تولید نفت‌خام آمریکا نیز روند صعودی داشته، در حالی که صادرات آن معادل ۱/۲۱ میلیون بشکه کاهش داشته است.

به عقیده رئیس مطالعات کالای Eugen Weinberg، اصول پایه‌ای بازار نفت قیمت فعلی نفت را توجیه نمی‌کند؛ اما متأسفانه تمرکز بیشتر روی مسائل سیاسی و نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده بویژه افزایش تولید نفت آمریکا، منجر به افزایش قیمت نفت شده است. در همین حال وزیر انرژی عربستان خالد الفالح عنوان داشته که کشورش اجازه اشباع بیش از حد عرضه نفت در بازار را نخواهد داد. این موضوع دلالت بر پایبندی این کشور، به عنوان رهبر اوپک، به توافق کاهش سقف تولید دارد. به هر حال عوامل پایه ای بازار بالاخص افزایش تولید آمریکا نشان می‌دهد به محض از بین رفتن ریسک‌های ژئوپلیتیک منطقه، بازار احتمالاً شاهد افت قیمت‌ها خواهد بود.

پنج شنبه 23 فروردین 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد