بررسی بازار جهانی نفت روز ۹ آوریل ۲۰۱۸

سه شنبه 21 فروردین 1397   سرویس
با کاهش نگرانی‌ها در خصوص تنش‌های تجاری ما بین آمریکا و چین و بهبود وضعیت بازار سهام، در نخستین روز هفته جاری، بازار شاهد تقویت مطلوب قیمت نفت بود.

با کاهش نگرانی‌ها در خصوص تنش‌های تجاری ما بین آمریکا و چین و بهبود وضعیت بازار سهام، در نخستین روز هفته جاری، بازار شاهد تقویت مطلوب قیمت نفت بود. این در حالیست که نگرانی از افزایش تولید نفت آمریکا در پی افزایش تعداد دکل‌های حفاری نفت طی هفته گذشته، مهاری بر افزایش بیشتر قیمت نفت بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با ۱/۵۴ دلار (۲/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۸/۶۵دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مه نیز با ۱/۳۶(۲/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۴۲دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه ژوئن افزایش قابل توجهی یافت به نحوی که به بالاترین میزان خود از ماه ژانویه یعنی ۵/۲۲ دلار به ازاء هر بشکه بالغ گردید.

با اعلام آتش بس از طرف مقامات رسمی آمریکا در خصوص جنگ تجاری بین این کشور و چین در روزهای پایانی هفته گذشته، روز دوشنبه بازار شاهد افزایش قابل توجه قیمت نفت بود. اگر چه سخنان وزیرامور خارجه چین و توئیت ترامپ نشان می‌دهد که همچنان بیم آن می‌رود این آتش زیر خاکستر مجدداً شعله‌ور گردد. با این وجود، فلاین تحلیل‌گر ارشد بازار در Price Futures Group معتقد است شکل‌گیری این باور که افزایش این تنش‌ها می‌تواند عامل کاهنده تقاضای انرژی نباشد، منجر به روند فزایشی قیمت نفت شده است و به نظر می‌رسد در حال حاضر بیش از هر چیز قیمت نفت تابع تغییرات بازار سهام می‌باشد.
با وجود تقویت قابل توجه بازار در روز دوشنبه، اما ضررهای کاهش قیمت در روز جمعه به طور کامل جبران نگردید. روز جمعه در بین نگرانی از شدت گرفتن بیشتر جنگ تجاری بین دو اقتصاد برتر دنیا و همچنین روند نزولی بازارهای سهام، بازار نفت شاهد شدیدترین سقوط خود طی دو ماه گذشته بود. به گفته Colin Cieszynski استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management، حال باید دید که این افزایش قیمت صرفاً یک نوسان موقت قیمتی می‌باشد و یا این که آغازی برای خیزش مجدد قیمت نفت است. به عقیده Bjarne Schieldrop تحلیل گر ارشد کالا در SEB Markets، در حال حاضر اصول بنیادین بازار نفت نشان از بروز تنگنا در عرضه نفت دارد و تا زمانی که اعضای اوپک و غیراوپک به توافق کاهش سقف تولید خود پایبند باشند، روند قیمت صعودی خواهد بود. در همین راستا، Jim Ritterbusch مدیرعامل Ritterbusch and Associates نیز شرایط فعلی بازار نفت را امیدوارکننده ارزیابی می‌نماید.
در این میان، آنچه برای سرمایه‌گذاران نگران کننده است افزایش تولید نفت‌خام آمریکاست. بر اساس گزارش بیکرهیوز که روز جمعه گذشته منتشر گردید، هفته گذشته شاخص فعالیت‌های تولید نفت آمریکا یعنی تعداد دکل‌های حفاری نفت آمریکا به تعداد ۱۱ حلقه افزایش داشته است. افزایش مجدد حق مرغوبیت برنت نسبت به WTI نیز با توجه به اینکه شرایط مطلوبی را برای آربیتراژ نفت آمریکا به آسیا فراهم می‌آورد، عاملی برای تشویق تولید بیشتر نفت‌خام آمریکا محسوب می‌شود. نکته امیدوارکننده و قابل تأمل در این خصوص، افزایش سرعت تولید نفت میدان پرمین و پیشی گرفتن آن از ظرفیت حمل خط‌ لوله مربوطه است و احتمالاً به زودی تولیدکنندگان را مجبور به محدود نمودن تولید خود می‌نماید.
از دیگر عوامل مثبت تأثیر گذار بر بازار نفت در روز دوشنبه، کاهش ارزش دلار بود که برای دومین روز کاری متوالی اتفاق افتاد.
در حال حاضر شاهدان بازار منتظر انتشار گزارشات ماهانه اوپک و IEA که روزهای پنج شنبه و جمعه منتشر می‌گردد، می‌باشند. شایان ذکر است که EIA نیز گزارشات ماهانه و هفتگی خود را در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری منتشر می‌نماید.

سه شنبه 21 فروردین 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد