بررسی بازار جهانی نفت در روز ۶ آوریل ۲۰۱۸

دو شنبه 20 فروردین 1397   سرویس
بهای نفت طی معاملات روز جمعه ششم آوریل تحت تأثیر دو عامل تعداد دکلهای حفاری فعال نفتی آمریکا و تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبرو شده و افت حدود دو درصدی داشت که ...

بهای نفت طی معاملات روز جمعه ششم آوریل تحت تأثیر دو عامل تعداد دکلهای حفاری فعال نفتی آمریکا و تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبرو شده و افت حدود دو درصدی داشت که بدین ترتیب بیشترین کاهش هفتگی را از ابتدای فوریه سال جاری تاکنون تجربه نمود. دونالد ترامپ- رئیس جمهوری آمریکا تهدید به اعمال تعرفه های جدیدی بر روی کالاهای وارداتی از چین نمود که نگرانی از بروز شدت گرفتن جنگ تجاری میان این دو اقتصاد بزرگ دنیا و آسیب وارد شدن به رشد اقتصاد جهانی توانست بازار نفت را تحت الشعاع خود قرار دهد.
ترامپ اعلام نمود که علاوه بر اعمال تعرفه بر ۱۳۰۰ کالای وارداتی از چین به ارزش ۵۰ میلیارد دلار در هفته گذشته قصد دارد فهرستی دیگر از کالاهای چینی به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار را شامل تعرفه های جدید کند. پس از آن چین نیز هشدار داد که آماده پاسخگویی به این سیاست بوده و تدابیر متقابلی را اتخاذ خواهد کرد. پکن اعلام کرد که آمادگی دارد تا هزینه هایی را که یک جنگ تجاری در بر دارد، بپردازد.
Jim Riherbusch رئیس مؤسسه‌ای با همین نام اظهار داشت: بالا رفتن امکان جنگ تعرفه میان چین و ایالات متحده به منزله ترسیم تصویر رشد کند اقتصادی است که رشد تقاضای نفت را محدود می سازد. در حالیکه رشد تقاضای نفت طی ماهای اخیر توانسته بود فضای قیمت گذاری را بهبودی بخشد.
همچنین Eugen Weinberg تحلیل گر کارمرز بانک بیان داشت که آمریکا و چین بزرگترین مصرف کنندگان نفت در جهان محسوب می شوند و اگر نزاع تجاری شدت گیرد، تقاضای این دو کشور تقلیل یافته و تأثیر منفی آن بر توازن بازار غیرقابل چشم پوشی خواهد بود.
علاوه بر این، سیاست های جدید تجاری ترامپ علاوه بر افزایش نگرانی ها از آغاز جنگ تجاری با چین، بر عملکرد بازارهای بورس نیویورک نیز تاثیر نامطلوبی بر جای گذاشته و شاخصهای سهام با افت شدیدی مواجه شدند.
از سوی دیگر مؤسسه خدمات نفتی بیکرهیوز گزارش کرد که در هفته منتهی به ششم آوریل تعداد دکلهای فعال حفاری نفتی ۱۱ واحد افزایش یافته و به ۸۰۸ واحد بالغ شده است. بدین ترتیب مجموع این عوامل موجب شدند تا قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن ۱/۲۲ دلار (۱/۸ درصد) کاهش یافته و در سطح بشکه ای ۶۷/۱۱ دلار به تثبیت برسد. همچنین بهای نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مه با ۱/۴۸ دلار (۲/۳ درصد) افت کرده و به هر بشکه ۶۲/۰۶دلار رسید. برنت و WTI در هفته گذشته کاهش به ترتیب ۳/۲ و ۴/۴ درصدی را تجربه نمودند.

شایان ذکر است که علیرغم از مدار تولید خارج شدن میدان نفتی الفیل لیبی با تولید روزانه ۷۰ هزار بشکه، مجموع تولید نفت این کشور به ۱/۰۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. به علاوه، آمار نه چندان مطلوب وضعیت اشتغال آمریکا در آمریکا طی ماه مارس نیز بر کاهش قیمت نفت بی تأثیر نبود. طبق اطلاعات وزارت کار این کشور در ماه مارس تنها ۱۰۳ هزار واحد شغلی افزوده شده در حالیکه پیش بینی ۱۷۰ هزار واحد برای آن شده بود.
با این وجود، بسیاری از دست اندرکاران بازار نفت شرایط آن را bullish دانسته و علت آنرا قوت عوامل بنیادین می دانند. به طوریکه افت ۴/۶ میلیون بشکه ای ذخیره سازی نفت آمریکا در هفته قبل را نیز مؤید این نظریه خود می دانند.

دو شنبه 20 فروردین 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد