بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۳ مارس ۲۰۱۸

چهار شنبه 23 اسفند 1396   سرویس
پررنگ شدن نگرانی‌ها پیرامون افزایش تولید نفت شیل آمریکا و افت مجدد بازارهای سهام منجر به کاهش اثر افزایشی برکناری تیلرسون بر قیمت نفت در بازار شد و بازار در مجموع شاهد افت قیمت بود.

پررنگ شدن نگرانی‌ها پیرامون افزایش تولید نفت شیل آمریکا و افت مجدد بازارهای سهام منجر به کاهش اثر افزایشی برکناری تیلرسون بر قیمت نفت در بازار شد و بازار در مجموع شاهد افت قیمت بود. بدین ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مه با ۳۱ سنت (۰/۵درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۴/۶۴دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه آوریل نیز با ۶۵ سنت (۱/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۰/۷۱دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام وست تگزاس اینترمدیت برای ماه مه به ۳/۸۹ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز سه‌شنبه علی رغم اینکه برکناری تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا توسط ترامپ و تقویت احتمال خروج آمریکا از برجام موجب افزایش قیمت نفت در ابتدای روز شد؛ ولی با تقویت باور معامله‌گران بر افزایش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته گذشته، نهایتاً کاهش قیمت نفت در بازار رقم خورد.
شایان ذکر است که به عقیده فلاین تحلیل‌گر ارشد بازار Price Futures Group، با توجه به اینکه تیلرسون از طرفداران برجای ماندن برجام بود، با حذف وی احتمال خروج آمریکا از این توافق افزایش یافته و بدین ترتیب ریسک ژئوپلیتیک ناشی از اعمال تحریم‌ علیه ایران منجر به افزایش قیمت نفت در ابتدای روز سه‌شنبه گردید.
معامله‌گران در حالیکه در انتظار انتشار گزارش هفتگی EIA هستند، پیش‌بینی می‌کنند که برای سومین هفته متوالی موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا افزایش یابد. تحلیل‌گران پلاتس، افزایشی معادل ۲/۵ میلیون بشکه را برای موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا انتظار دارند. آنها همچنین پیش‌بینی نموده‌اند که موجودی ذخایر بنزین و فرآورده‌های میان تقطیر کاهشی معادل بترتیب ۱/۳ و ۱/۴ میلیون بشکه داشته باشد. شایان ذکر است که بر اساس گزارش هفتگی API موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۹ مارس ۱/۱۶ میلیون بشکه افزایش یافته است. اما بر اساس همین گزارش موجودی کوشینگ اوکلاهما برای دوازدهمین هفته متوالی کاهش داشته است. افزایش کمتر از انتظار موجودی نفت موجب گردید که در پی انتشار این گزارش پس از بسته شدن بازار، روند کاهشی قیمت کند گردد. بر همین اساس میزان موجودی میان تقطیرها نیز به شدت افت داشته که به عقیده فلاین تحلیلگر ارشد بازار Price Futures Group پشتوانه کاهش موجودی میان تقطیرها سرمای هوا می‌باشد و احتمالا تولید کنندگان برای پاسخگویی به تقاضای جهانی فرآورده‌های میان تقطیر با سختی مواجه می‌باشند.
عامل دیگر کاهنده قیمت نفت نگرانی از افزایش تولید نفت شیل آمریکا بود. روز دوشنبه پس از انتشار گزارش ماهانه EIA مبنی بر اینکه انتظار می‌رود تولید نفت‌خام توسط هفت شرکت اصلی تولید‌کننده نفت شیل آمریکا در ماه آوریل ۱۳۱ هزار بشکه در روز افزایش یابد و به ۶/۹۵۴ میلیون بشکه در روز بالغ گردد، موجب ایجاد فشار بر روی قیمت نفت شد. در همین راستا به گفته James Williams تحلیل‌گر اقتصاد انرژی WTRG Economics، قیمت‌های روز سه‌شنبه به دلیل انتظار افزایش تولید آمریکا، تحت فشار قرار گرفت که به عقیده وی این بزرگترین تهدید برای سهم بازار اوپک می‌باشد.
به گفته Colin Cieszynski استراتژیست ارشد در SIA Wealth Management شرایط مطلوب اقتصادی آمریکا بیانگر این حقیقت است که چشم‌انداز تقاضای نفت همچنان مثبت باقی خواهد ماند و لذا روند نزولی نفت محدود می‌گردد. از سوی دیگر قیمت‌های بالای نفت مجدداً منجر به تشویق تولید و اکتشاف نفت در آمریکا شده است و هم اکنون سؤال اصلی این است که روسیه و عربستان تا چه زمانی تمایل به محدود نمودن تولید خود به قیمت واگذاری سهم بازار نفت خود به آمریکا خواهند داشت.
روز سه شنبه انتشار گزارشی مبنی بر اینکه یکی از بنادر کلیدی نفت لیبی نیز عملیات بارگیری خود را از سر گرفته است نیز یکی از عوامل کاهش قیمت نفت بود.

چهار شنبه 23 اسفند 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد