بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۲ مارس ۲۰۱۷

چهار شنبه 23 اسفند 1396   سرویس
روز دوشنبه با انتشار آخرین اطلاعات تولید نفت آمریکا، انتظارات مربوط به تداوم افزایش تولید در سال جاری تقویت شد و باعث گردید قیمت نفت در بازار فیوچرز در سطح پائین تری تسویه شود.

روز دوشنبه با انتشار آخرین اطلاعات تولید نفت آمریکا، انتظارات مربوط به تداوم افزایش تولید در سال جاری تقویت شد و باعث گردید قیمت نفت در بازار فیوچرز در سطح پائین تری تسویه شود. در نتیجه، منفعت حاصله از افزایش قیمتی که به دلیل کاهش تعداد دکل های حفاری در هفته گذشته ایجاد شده بود کاهش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه آوریل ۶۸ سنت (۱/۱ درصد) کاهش پیدا کرد و در سطح ۶۱/۳۶ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت خام برنت در بازار ICE برای تحویل در ماه مه نیز با ۵۴ سنت (۰/۸ درصد) کاهش، در قیمت ۶۴/۹۵ دلار در هر بشکه تسویه شد.

هر دو شاخص WTI و برنت پنجشنبه گذشته پائین ترین قیمت تسویه از اواسط فوریه را ثبت کردند. طبق گزارش ماهانه اداره کل اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) که روز گذشته منتشر گردید، انتظار می رود تولید نفت خام از هفت میدان اصلی شیل آمریکا شاهد یک افزایش ۱۳۱ هزار بشکه ای بوده و به ۶/۹۵۴ میلیون بشکه در روز برسد. بدین ترتیب، افزایش تولید نفت شیل آمریکا در سال جاری به اندازه کافی است تا با تولید فعلی ونزوئلا منطبق شود. داده های گزارش اخیر EIA در تأیید اطلاعات گزارش این سازمان در هفته گذشته است که نشان دهنده افزایش ۸۶ هزار بشکه در روز تولید آمریکا برای هفته منتهی به ۲ مارس بود. از دیدگاه عوامل بنیادین، نگرانی مربوط به افزایش تولید آمریکا به تنهایی برای تغییر روند بازار به سمت مازاد عرضه کفایت می کند؛ همان گونه که دلیل اصلی روند نزولی قیمت های نفت طی سال های ۲۰۱۵-۲۰۱۴ بود. پیش بینی ۱۳۱ هزار بشکه در روز ۱۹ درصد بیشتر از رشد تولید ۱۱۰ هزار بشکه ای است که ماه گذشته برای مارس برآورد گردید.

به گزارش وال استریت ژورنال، سازمان اوپک در حال تبدیل شدن به دو گروه بعد از یک سال اتحاد است. شکاف ایجاد شده ناشی از دیدگاه های مختلف در این مورد است که قیمت ۷۰ دلار در هر بشکه شرکت های نفتی آمریکا را به سطحی از تولید می رساند که می تواند باعث سقوط قیمت های نفت شود. در یک طرف عربستان سعودی قرار دارد که خواهان قیمت های نفت در سطح ۷۰ دلار یا بالاتر است و در طرف دیگر، ایران می باشد که خواهان قیمت نفت ۶۰ دلاری است. روز جمعه، بیکر هیوز اعلام کرد که تعداد دکل های حفاری فعال آمریکا با ۴ حلقه کاهش به ۷۹۶ حلقه در هفته جاری رسیده که اولین کاهش در این مقیاس طی ۷ هفته بوده است. همچنین ۳۴ حلقه دکل حفاری طی ماه فوریه اضافه شده است.
صندوق های پوشش ریسک (هجینگ) عملیات نقد کردن موقعیت های خرید خود را به واسطه نشانه های اشباع شدن روند افزایشی قیمت احیا کرده اند. این صندوق ها و همچنین مدیران پولی ترکیب موقعیت های خرید در ۶ قرارداد اصلی فیوچرز و اختیاری مرتبط با قیمت های نفت را در هفته منتهی به ۶ مارس به میزان ۵۰ میلیون بشکه کاهش دادند. کاهش مذکور بخش عمده ای از افزایش ۶۸ میلیون بشکه ای هفته گذشته را جبران نمود. در حال حاضر، مدیران پورتفولیو تعداد موقعیت های خرید خود را طی ۶-۵ هفته گذشته به میزان ۲۴۵ میلیون بشکه از ۲۳ ژانویه کاهش داده اند. خالص موقعیت های خرید در ۶ قرارداد اصلی نفتی نگهداری شده توسط مدیران صندوق های سرمایه بالغ بر ۱۲۳۹ میلیون بشکه می شود که چنین رقمی تا ۴ ماه قبل مشاهده نشده است. نسبت موقعیت های خرید به فروش ۱۰:۱ است که از حداکثر ۱۲:۱ در ماه ژانویه کاهش یافته است اما هنوز دارای سطحی از روند صعودی است که تا سال جاری بی سابقه بوده است. در شرایطی که تعداد زیادی موقعیت های خرید ایجاد شده و تعداد کمی موقعیت فروش برای بسته شدن موجود است، قیمت های نفت خام برای افزایش بیشتر در هفته های اخیر با چالش مواجه شده اند. هنوز معلوم نیست که این فقط یک توقف است و رالی قیمت ها پس از مدت کوتاهی احیا می شود یا این که یک اوج قیمت موقتی است و نقد شدن بیشتر موقعیت ها و سقوط قیمت را به دنبال خواهد داشت. اما با توجه به تعداد قابل توجه موقعیت های خرید در بازار، تعادل ریسک در کوتاه مدت به سمت روند نزولی است.

چهار شنبه 23 اسفند 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد