بررسی بازار جهانی نفت در روز ۹ مارس ۲۰۱۸

دو شنبه 21 اسفند 1396   سرویس
در پی اعلام خبر احتمال ملاقات کیم جونگ اون و دونالد ترامپ و نیز بهبود قابل ملاحظه اشتغال در ایالات متحده، ارزش سهام در بازارهای بورس جهان بهبودی یافته و بر قیمت نفت‌خام نیز پس از دو روز کاهش با افزایش روبرو شد.

در پی اعلام خبر احتمال ملاقات کیم جونگ اون و دونالد ترامپ و نیز بهبود قابل ملاحظه اشتغال در ایالات متحده، ارزش سهام در بازارهای بورس جهان بهبودی یافته و بر قیمت نفت‌خام نیز پس از دو روز کاهش با افزایش روبرو شد. این احتمال وجود دارد که رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری آمریکا تا اواخر ماه مه برای نخستین بار مواجهه رو در رو داشته باشند و در این راستا کره شمالی متعهد به عدم آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی شده است. ترامپ برای این دیدار اعلام آمادگی کرده و طبق گفته Naeem Aslam رئیس تحلیل بازار Thin Markets این امر می‌تواند تنش‌های ژئوپلیتیک را تا حد زیادی کاسته و به طور یقین ثبات سیاسی از تقاضا برای نفت حمایت خواهد نمود.
از سوی دیگر، وزارت کار ایالات متحده اعلام کرد که در ماه فوریه ۳۱۳ هزار نفر جذب بازار کار شده‌اند و نرخ بیکاری به ۴/۱ درصد رسیده است. کارشناسان وال استریت شرایط کنونی اقتصاد آمریکا را Goldilocks توصیف کرده که در آن اشتغال رو به بهبودی گذاشته و همزمان نرخ رشد ملایم دستمزد نیز به چشم می‌خورد. با این وجود Scott Clemons رئیس استراتژی سرمایه‌گذاری مؤسسه‌ای در نیویورک می‌گوید که این عوامل کافش نیست تا فدرال رزرو را ناچار به واکنش سریع نسبت به تغییر نرخ بهره نماید هرچند که سیاستگذاران بانک مذکور پیش بینی می کنند که در جلسه روزهای ۲۱-۲۰ مارس کمیته بازار آزاد بر میزان نرخ بهره افزوده گردد. به هر حال، رشد اشتغال و سطح دستمزد به حدی غیرمنتظره و چشمگیر بود که قیمت نفت را حدود دو دلار بالا برده و به بالاترین سطح دو هفته اخیر رساند.
دو عامل دیگر نیز در صعود قیمت نفت در روز جمعه نهم مارس نقش مؤثر داشتند. اولین آن خبر ادامه توقف تولید نفت از میدان الفیل لیبی به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز بود که در حالی رخ داد که مقامات امنیتی اظهار می‌داند که توافق بر سر گشایش مجدد آن صورت پذیرفته است. عامل بعدی گزارش مؤسسه بیکرهیوز بود که طی آن اعلام کرد تعداد از دکلهای فعال حفاری نفتی در هفته منتهی به نهم مارس ۴ واحد کاسته شده و مجموع آن به ۷۹۶ واحد رسیده است. این کاهش پس از هفت هفته افزایش رخ داد.
مجموع این شرایط سبب شد تا بهای نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مه ۱/۸۸ دلار (۲/۹۶ درصد) بالاتر رفته و به بشکه‌ای ۶۵/۴۹ دلار بالغ گردد. همچنین قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه آوریل با ۱/۹۲ دلار (۳/۱۹ درصد) افزایش در سطح هر بشکه ۶۲/۰۴ دلار به تثبیت برسد. برنت و WTI در هفته گذشته افزایش قیمت به ترتیب ۱/۷ و ۱/۳ درصد را تجربه نمودند.

قیمت نفت در هفته گذشته روند پرنوسانی را پشت سر گذاشت به ویژه آنکه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه پس از گزارش EIA مبنی بر بیشتر شدن ۲/۴ میلیون بشکه ای موجودی نفت‌خام این کشور، قیمت نفت تقلیل یافته و به پایین ترین سطح سه هفته قبل از آن رسید. به علاوه EIA در روز پنجشنبه اعلام کرد که ۷ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک کشور تا ۲۱ مارس به فروش خواهد رسید. Phil Flynn تحلیل گر مؤسسه Price Futures Group می گوید که بازار در کوتاه مدت bearish و در بلندمدت bullish خواهد بود. اگر پالایشگران احساس کنند که نیاز به خرید نفت از محل SPR وجود دارد، این نشاندهنده محدودیت در بازار می‌باشد

دو شنبه 21 اسفند 1396
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد